Artykuł sponsorowany

Jak zatrzymać wodę deszczową na terenie osiedla poprawiając mikroklimat i rozwijając zieleń?

Karolina Maliszewska  |  04.12.2017
Staw retencyjny na terenach biurowych - miejsce rekreacji i zagospodarowania wód opadowych
Staw retencyjny na terenach biurowych - miejsce rekreacji i zagospodarowania wód opadowych
Fundacja Sendzimira

Nasze miasta stoją obecnie przed olbrzymim wyzwaniem jakim dla jakości życia mieszkańców są zmiany klimatu. Z jednej strony gwałtowne zjawiska pogodowe (wiatry, ulewne deszcze) i fale upałów dotykają nas coraz częściej i coraz bardziej intensywnie, z drugiej ciągle postępuje uszczelnianie miejskiej powierzchni i wypieranie terenów zieleni przez nowe inwestycje. Jak przygotować na to miasta? Wszystkie duże miasta w Polsce i wiele mniejszych pracuje obecnie nad wypracowaniem i wdrożeniem strategii adaptacji do zmian klimatu, powstają w miastach zarządy zieleni, a temat jakości życia mieszkańców traktowany jest coraz bardziej priorytetowo przez lokalne władze. Adaptacja do zmian klimatu, to zadanie, które zakończy się sukcesem tylko wtedy gdy wszyscy mający wpływ na wygląd i funkcjonowanie przestrzeni miasta potraktują ten problem poważnie – mówi dr hab. inż. Tomasz Bergier, wiceprezes Fundacji Sendzimira.

Deweloperzy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy też prywatni właściciele gruntów mają możliwość włączenia się w działania prowadzące do zwiększenie retencji krajobrazowej w mieście, czyli takiego kształtowania przestrzeni, które pozwoli na zatrzymywanie wody deszczowej w miejscu opadu tak długo jak to możliwe. Jak można to zrobić na etapie inwestycji i później kształtując zieleń i zmieniając zagospodarowanie terenu osiedlowego?

Przede wszystkim rozszczelnianie!

Zmiany w Prawie wodnym, które wejdą w życie w 2018 roku pokazują kierunek w jakim będzie podążać zarządzanie wodami deszczowymi. Trzeba liczyć się z tym, że w przyszłości pojawią się opłaty za odprowadzanie wody deszczowej z działki, jak również za niszczenie, poprzez uszczelnianie, powierzchni biologicznie czynnej w mieście.

Dlatego tak ważne jest przywracanie różnym powierzchniom przepuszczalności, tak by woda opadowa mogła być przez nie filtrowana i zatrzymywana w gruncie. Przy okazji remontu chodnika, miejsc parkingowych, dróg przeciwpożarowych, czy ścieżki osiedlowej warto pomyśleć o wykorzystaniu nawierzchni przepuszczalnych. Są to na przykład nawierzchnie żwirowe i kamienne, trawiaste, ziemne, ale również nawierzchnie, na których pomiędzy płytami nieprzepuszczalnymi stosuje się przerwy dylatacyjne, a ich podbudowa wykonana jest z warstw żwiru i piasku.

Niecka retencyjna - Fundacja Sendzimira

Usunięcie starego asfaltu, czy płyt chodnikowych, przywrócenie przepuszczalności zbitej (zagęszczonej), rozjechanej przez samochody glebie daje często spektakularny efekt zwiększenia jakości przestrzeni publicznej na podwórkach. Zdegradowaną przestrzeń można zamienić w teren zieleni, który będzie korzystnie wpływał na mikroklimat i atrakcyjność podwórka. Rozszczelnianie pozwala też uratować cenne dla mieszkańców drzewa, których korzenie cierpią z powodu braku dostępu do wody i natlenienia. Wykorzystanie podłoży strukturalnych w miejsce zdegradowanej gleby, jako podbudowy ciągów pieszych, jezdnych i parkingów może znacząco poprawić żywotność drzew. Dowiedz się więcej >>

Woda przyciąga mieszkańców i zwiększa wartość nieruchomości!

Wprowadzanie elementów wodnych, nawet okresowych niesie coraz wyżej cenione wartości estetyczne i kulturowe dla mieszkańców, którzy chętnie spędzają czas nad rzekami, czy rewitalizowanymi zbiornikami powierzchniowymi. Takie tereny stają się wizytówkami miast, a w mniejszej skali są istotnym walorem przestrzennym na terenach osiedlowych, zwiększając wartość nieruchomości.

Jak można przywrócić elementy wodne na terenach osiedlowych. Wystarczy wykorzystać otwarte systemy drenażu i retencji wód opadowych, stworzyć niecki retencyjne, w których może gromadzić się woda po większych opadach, czy nieduże naturalne stawy. W stawie retencyjnym możliwa jest hodowla ryb oraz obsadzenie go roślinami wodnymi i przywodnymi. Może to znacząco uatrakcyjnić teren osiedla i zapewnić przyjazne miejsce wypoczynku w upalne dni. Te rozwiązania sprawdzą się szczególnie na działkach o zróżnicowanym terenie i borykających się z podtopieniami.

Fundacja Sendzimira - Staw Służewiecki

Gdzie można dowiedzieć się więcej o różnych rozwiązaniach sprzyjających zatrzymywaniu wody na terenie posesji?

Najlepiej zajrzeć do przewodnika dostępnego na naszej stronie, który powstał w ramach projektu Warszawa chwyta wodę realizowanego przez Fundację Sendzimira, na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. W przystępny sposób zostały tam opisane, różne możliwe rozwiązania, które nie tylko poprawią mikroklimat osiedla, ale również jego estetykę!

Fundacja Sendzimira

Biuro w Warszawie:

ul. Chocimska 12/4

00-791 Warszawa

http://www.sendzimir.org.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18204|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11431|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11003|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl