CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Miesięczne zwolnienie z czynszu za zgłoszenie pustostanu

 Redakcja  |  12.12.2017
Osoby, które złożyły wniosek o wynajem lokalu, ale nie otrzymały wystarczającej liczby punktów, będą mogły liczyć na dofinansowanie do wynajmu mieszkania od osoby prywatnej.
Osoby, które złożyły wniosek o wynajem lokalu, ale nie otrzymały wystarczającej liczby punktów, będą mogły liczyć na dofinansowanie do wynajmu mieszkania od osoby prywatnej.
zdj. pixabay.com

Na początku grudnia w Poznaniu ruszył pilotażowy program mający zachęcić lokatorów mieszkań komunalnych do zgłaszania pustostanów. Zgłaszający może liczyć na miesięczne zwolnienie z czynszu.

Miasto ma zamiar również dofinansować wynajem mieszkań prywatnych. To oferta skierowana do osób, które nie dostały lokali komunalnych.

Pierwszy z programów bardzo szybko zyskał miano akcji "donieś na sąsiada", ale, jak mówi Adrian Kaczmarek z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, ma przede wszystkim za zadanie zachęcić do zgłaszania pustostanów.

ZKZL-owi zależy między innymi na mieszkaniach, których dotychczasowi najemcy przebywają zagranicą. Istotnym, choć nie najważniejszym elementem, są również lokale podnajmowane. To dość powszechny proceder, bo średnia cena najmu mieszkania od ZKZL to 7 zł za metr kwadratowy. Średnia cena rynkowa to około 30 zł za metr.

Czytaj też: Polowanie na zyski z najmu

By otrzymać miesięczne zwolnienie z czynszu, należy dokonać pisemnego zgłoszenia z dokładnym wskazaniem niezamieszkałego lub podnajmowanego lokalu, a ZKZL musi takie zgłoszenie zweryfikować.

Miasto pomoże w wynajmie

Za uzupełnienie tego programu można uznać kolejny pomysł władz miasta ogłoszony w grudniu. Osoby, które złożyły wniosek o wynajem lokalu, ale nie otrzymały wystarczającej liczby punktów, będą mogły liczyć na dofinansowanie do wynajmu mieszkania od osoby prywatnej.

Zobacz także: Ponad 6 mld zł dla gmin na budownictwo społeczne

Mieszkanie wynajmie ZKZL, a najemca zapłaci jedynie 40 proc. ceny. Według wyliczeń podanych przez urząd, o dofinansowanie może się ubiegać ok. 700 osób. Miasto wyda na program 1,8 mln zł, więc pomoc ma szansę otrzymać około 150-200 rodzin.

Korzyści dla wynajmujących

Maksymalny czynsz za takie mieszkanie, którego poszukiwaniem zajmie się ZKZL lub osoba zainteresowana zamieszkaniem w nim, może wynieść 1200 zł, a jego maksymalna wielkość to 60 m2 (uzależniona od liczb członków gospodarstwa domowego).

Lokal musi być w dobrym stanie technicznym. Zdaniem przedstawicieli władz miasta rozwiązanie jest również korzystne dla wynajmującego, bo oznacza gwarancję regularnych wpływów co najmniej przez rok.

Co jeśli mieszkańcy zniszczą zajmowany przez siebie lokal? W takim wypadku lokatorzy przez kolejne trzy lata będą otrzymywać aż 10 ujemnych punktów i właściwie zamkną sobie drogę, by w przyszłości w miarę szybko otrzymać przydział do mieszkania komunalnego. Unikanie opłat za czynsz oznaczać będzie cztery ujemne punkty.

Przekonaj się: Lokatorzy zadłużeni na 372 mln zł

Program zakłada, że przez rok ZKZL ma płacić czynsz prywatnemu właścicielowi, a jego uczestnik programu pokryje 40 proc. kosztów, uiści opłaty administracyjne (jak czynsz do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej) oraz rachunki za media.

 

źródło: portalkomunalny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl