Podstawowe rachunki to ponad 25 proc. budżetu przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy płacą za gaz i prąd najwięcej w Europie (biorąc pod uwagę standard siły nabywczej). W okresie świątecznym rośnie zużycie mediów, nic więc dziwnego, że rosną również rachunki.
Średnio Polacy spędzają ok. 13 godzin, gotując potrawy świąteczne, zużywając przy tym spore ilości energii elektrycznej lub gazu, dla co czwartego organizatora świąt jest to nawet około 30 godzin spędzonych w kuchni.
Zakładając normalne koszty użytkowania urządzeń kuchennego AGD (nośniki energii) na poziomie 109 zł, sam okres świąteczny (dodatkowy czas na przygotowanie potraw) zwiększy średnio koszt energii elektrycznej o ok. 24 proc. (w przypadku gospodarstw korzystających z kuchenek elektrycznych).
Czytaj także: Koszty ciepła – temat wciąż gorący
Rachunki za gaz związane ze wzmożonym korzystaniem z kuchenki gazowej oraz podgrzewania wody wzrosną o ok. 23 proc.
Sumaryczne koszty mediów (prąd, gaz, woda) wzrosną średnio o co najmniej 16 zł za dwudniowy okres świąt, biorąc pod uwagę, że w gospospodarstwach domowych pojawi się średnio o 3 osoby (gości) więcej.
Polacy średnio używają 5 elektrycznych ozdób świątecznych, których używają przez 10,5 godz. dziennie, co w ciągu miesiąca łącznie kosztuje ok. 40zł. W przypadku ozdób świątecznych w technologii LED koszt ten maleje do 6 złotych.
Załóżmy, że część ozdób ma żarówki LED, to wówczas same świąteczne świecidełka podnoszą koszt zużycia prądu aż o 14,5% – o ok. 25 złotych (jeśli będą włączane przez miesiąc).
Sprawdź: Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?
Zdaniem 80 proc. Polaków w czasie świąt najbardziej wzrosną rachunki za prąd. W drugiej kolejności będzie to ex aequo gaz i woda. Rachunki za grudzień według respondentów wzrosną średnio o 22 proc. (średnia ważona).
Jak pokazują badania przeprowadzone przez platformę MAM, rachunki w związku z okresem świątecznym wzrosną. Co trzeci Polak zgadza się ze stwierdzeniem: "W związku z dodatkowymi wydatkami (prezenty. żywność) ponoszonymi w związku ze świętami Bożego Narodzenia. płacę przynajmniej część rachunków za media z opóźnieniem (w styczniu)."
źródło: newsrm.tv