Podczas dwudniowego spotkania dyskutowano i wymieniano doświadczenia nt. eksploatacji wodomierzy i systemów zdalnego odczytu. Wprowadzenia do zagadnień związanych z wodomierzami i systemami zdalnego odczytu oraz bilansowania dokonał mgr inż. Przemysław Sawiak. Zaprezentował także nowości wchodzące na rynek urządzeń pomiarowych i zdalnego odczytu.
Koszt instalowania, odczytu i wymiany wodomierzy głównych ponoszą przedsiębiorstwa wodociągowe. Wskazania wodomierzy są podstawą do naliczania opłat za wodę i ścieki. Są też informacją o ewentualnych stratach wody. Zarządzanie wodomierzami to także gromadzenie różnych danych, a ich systematyczne zbieranie i opracowanie może mieć pozytywny wpływ na wyniki ekonomiczne działalności.
![]() |
Masz pytania dotyczące opomiarowania wody i ścieków? 606 323 946
|
Są różne klasy dokładności wodomierzy i różne systemy zdalnego odczytu. Dobór zależy od wielu czynników, w tym wielkości poboru. Wskazywano na klasy metrologiczne wodomierzy oraz ich różne konstrukcje. Podkreślano wpływ sposobu montażu na dokładność pomiarów. Wiele uwagi poświęcono niedokładności wodomierzy i temu, że nie zawsze i wszędzie konieczne jest montowanie najdokładniejszych wodomierzy i kosztownych systemów zdalnego odczytu. Dowiedz się więcej >>
Uczestnicy podkreślali, że dla przedsiębiorstw wodociągowych ważna jest amortyzacja wodomierza w okresie 5 lat i jego legalizacja na kolejne 5. Warto też analizować koszty odczytu w dłuższym okresie i dla skali całego przedsiębiorstwa. To, co bywa jednostkowo tanie, może być nieekonomiczne w dużej skali i w długim okresie. Standardem staje się zdalny odczyt. Wskazywano na różnice pomiędzy systemem odczytu inkasenckim a stacjonarnym z jego odmianami - kablową, radiową i GSM.
Podczas spotkania wymieniano doświadczenia z gospodarki wodomierzowej w wodociągach gminnych obsługujących tereny niezurbanizowane oraz w miastach małych i średnich. Poruszano także kwestie opomiarowania na dużych osiedlach mieszkaniowych. Z doświadczeń eksploatacyjnych wynika, że istotnym zagadnieniem przy wyborze urządzeń pomiarowych i systemów ich odczytu są też kwestie kompatybilności wodomierzy i systemów odczytu oraz możliwości rozbudowy systemu o nowe funkcje. Ma to znaczenie zarówno w małych wodociągach, gdzie odczytuje się tylko wodomierze, jak i na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie odbiorcy różnych mediów (wody i ciepła) mogą korzystać z jednego systemu.
![]() |
![]() |
![]() |
PIAS-KAN Sp. z o.o.
|