Ekonomiczna i techniczna efektywność eksploatacji wodomierzy

 Redakcja  |  09.01.2018  |  2
PIAS-KAN SP. Z O.O.

W malowniczym Dworze w Zaburzu nad Bugiem 21-22 września ubiegłego roku odbyło się spotkanie nt. ekonomicznej i technicznej efektywności eksploatacji wodomierzy oraz systemów zdalnego odczytu i zagadnień bilansowania produkcji i zużycia wody. Uczestniczyła w nim kadra zarządzająca i techniczno-eksploatacyjna z zakładów wodociągowych oraz przedstawiciele władz samorządowych z Podlasia, Lubelszczyzny, Mazowsza i Mazur. Spotkanie zorganizowała firma Pias-Kan Sp. z o.o. przy wsparciu Apator Powogaz S.A.

Podczas dwudniowego spotkania dyskutowano i wymieniano doświadczenia nt. eksploatacji wodomierzy i systemów zdalnego odczytu. Wprowadzenia do zagadnień związanych z wodomierzami i systemami zdalnego odczytu oraz bilansowania dokonał mgr inż. Przemysław Sawiak. Zaprezentował także nowości wchodzące na rynek urządzeń pomiarowych i zdalnego odczytu.

Koszt instalowania, odczytu i wymiany wodomierzy głównych ponoszą przedsiębiorstwa wodociągowe. Wskazania wodomierzy są podstawą do naliczania opłat za wodę i ścieki. Są też informacją o ewentualnych stratach wody. Zarządzanie wodomierzami to także gromadzenie różnych danych, a ich systematyczne zbieranie i opracowanie może mieć pozytywny wpływ na wyniki ekonomiczne działalności.

Masz pytania dotyczące opomiarowania wody i ścieków?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszym konsultantem
 

606 323 946

 

Są różne klasy dokładności wodomierzy i różne systemy zdalnego odczytu. Dobór zależy od wielu czynników, w tym wielkości poboru. Wskazywano na klasy metrologiczne wodomierzy oraz ich różne konstrukcje. Podkreślano wpływ sposobu montażu na dokładność pomiarów. Wiele uwagi poświęcono niedokładności wodomierzy i temu, że nie zawsze i wszędzie konieczne jest montowanie najdokładniejszych wodomierzy i kosztownych systemów zdalnego odczytu. Dowiedz się więcej >>

Uczestnicy podkreślali, że dla przedsiębiorstw wodociągowych ważna jest amortyzacja wodomierza w okresie 5 lat i jego legalizacja na kolejne 5. Warto też analizować koszty odczytu w dłuższym okresie i dla skali całego przedsiębiorstwa. To, co bywa jednostkowo tanie, może być nieekonomiczne w dużej skali i w długim okresie. Standardem staje się zdalny odczyt. Wskazywano na różnice pomiędzy systemem odczytu inkasenckim a stacjonarnym z jego odmianami - kablową, radiową i GSM.

Podczas spotkania wymieniano doświadczenia z gospodarki wodomierzowej w wodociągach gminnych obsługujących tereny niezurbanizowane oraz w miastach małych i średnich. Poruszano także kwestie opomiarowania na dużych osiedlach mieszkaniowych. Z doświadczeń eksploatacyjnych wynika, że istotnym zagadnieniem przy wyborze urządzeń pomiarowych i systemów ich odczytu są też kwestie kompatybilności wodomierzy i systemów odczytu oraz możliwości rozbudowy systemu o nowe funkcje. Ma to znaczenie zarówno w małych wodociągach, gdzie odczytuje się tylko wodomierze, jak i na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie odbiorcy różnych mediów (wody i ciepła) mogą korzystać z jednego systemu.

pias-kan certyfikat pas-kan certyfikat 

 

PIAS-KAN Sp. z o.o.
Al. Prymasa Tysiąclecia 78 D

01-424 Warszawa
tel./fax (022) 877 00 21, 837 40 60, 836 91 99

www.piaskan.pl

 

Komentarze

(2)
Michałek | 05.04.2018, 09:28
Zgadzam się, że bardzo istotne jest współgranie wodomierzy z systemem odczytu zwłaszcza jeśli chodzi o odczyty zdalne !
ZarządSG | 11.06.2018, 22:37
Dobrze, że wszystkie zasady doboru i eksploatacji wodomierzy określa ustawa i nie ma tam miejscana nadinterpretacje
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl