Artykuł sponsorowany

Renowacja czy wymiana pionów kanalizacyjnych w budynku wielorodzinnym – co lepsze?

Stara, nieszczelna instalacja kanalizacyjna jest nie lada wyzwaniem dla zarządcy nieruchomości. Doprowadzenie jej do właściwego stanu technicznego jest dużym przedsięwzięciem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym jego punktem jest podjęcie decyzji, czy instalację należy wymienić, czy można ją odnowić nowoczesną metodą renowacji natryskowej.

Wydaje się, że jeśli nie ma potrzeby zmiany przebiegu rur kanalizacyjnych, nie ma żadnych argumentów przemawiających za tradycyjną wymianą pionów. Narażanie lokatorów na remont, kucie i niszczenie łazienek staje się bezzasadne, kiedy mamy pod ręką proste rozwiązanie, jakim jest rewitalizacja pionów techniką natrysku.

Jak to wygląda?


Renowacja rur kanalizacyjnych metodą natryskową składa się z 3 etapów.

Pierwszym z nich jest czyszczenie. Odbywa się ono za pomocą specjalistycznego sprzętu. Osady, rdza i brud usuwane są mechanicznie. Dzięki zastosowaniu tej techniki mamy stuprocentową pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Podczas czyszczenia rury są wielokrotnie płukane wodą i monitorowane za pomocą kamery TV. Dowiedz się więcej >>

Kolejnym etapem jest suszenie. Rury, na które będzie nakładany materiał muszą być całkowicie suche. Stwarza to konieczność wyłączenia wody w rewitalizowanym pionie oraz poinformowanie obecnych w domach lokatorów, aby nie korzystali z wc, umywalek i zlewu. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy lokatorzy są w czasie prowadzenia prac, poza domem. Na tym etapie również korzysta się z kamery, by ocenić czy rura jest wystarczająca sucha. Jeśli tak, przechodzi się do kolejnego, ostatniego już etapu.

Renowacja kanalziacji  Renowacja kanalziacji 

 

Etap końcowy – nakładanie materiału. Na czyste, suche rury nakładana jest szybkoschnąca, elastyczna masa polimerowa, która zastygając tworzy nową, spójną, trwałą powłokę – tzw. rurę w rurze. Ta nowa rura jest gładka, co utrudnia przyczepianie się brudu. Materiał jest elastyczny, dzięki czemu nie powstają w nim pęknięcia. Według rygorystycznych badań VTT jego żywotność określana jest na 25 lat. Po skończonej aplikacji materiału, kolejny raz rury są monitorowane, nagrywany jest film z wykonanych prac. W pionie włączona zostaje woda.

Do przeprowadzenia renowacji pionów kanalizacyjnych metodą natryskową potrzebny jest dostęp do łazienki na ostatnim piętrze budynku. W tej łazience demontowane jest wc i przez powstały dostęp do rury kanalizacyjnej prowadzone są wszystkie prace. Jest to nieporównywalnie mniej uciążliwe niż tradycyjna wymiana pionów. Nie stwarza konieczności angażowania wszystkich lokatorów, nie naraża ich na hałas i remont.

Zobacz nasze referencje >>

 

 

SZOTT

tel. 22 122-88-59
tel. 733-11-88-00
tel.
733-11-88-82

www.szott.pl

Przeczytaj również:

Nieszczelna rura w ścianie budynku – co robić, aby nie kuć? >>

Zniszczone rury spustowe – co poradzić? >>

Co warto wiedzieć o natryskowej metodzie renowacji rur kanalizacyjnych >>

Przegląd sieci kanalizacyjnej w budynku – kiedy i po co? >>

Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej? >>

Jak uszczelnić pion kanalizacyjny? >>

Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? >>

Konieczność wymiany instalacji kanalizacyjnej w bloku >> 

Awaria kanalizacji w bloku mieszkalnym – co robić? >>

Czyszczenie, udrażnianie oraz ocena stanu technicznego kanalizacji>>

Pliki do pobrania
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl