Wydaje się, że jeśli nie ma potrzeby zmiany przebiegu rur kanalizacyjnych, nie ma żadnych argumentów przemawiających za tradycyjną wymianą pionów. Narażanie lokatorów na remont, kucie i niszczenie łazienek staje się bezzasadne, kiedy mamy pod ręką proste rozwiązanie, jakim jest rewitalizacja pionów techniką natrysku.
Jak to wygląda?
Renowacja rur kanalizacyjnych metodą natryskową składa się z 3 etapów.
Pierwszym z nich jest czyszczenie. Odbywa się ono za pomocą specjalistycznego sprzętu. Osady, rdza i brud usuwane są mechanicznie. Dzięki zastosowaniu tej techniki mamy stuprocentową pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Podczas czyszczenia rury są wielokrotnie płukane wodą i monitorowane za pomocą kamery TV. Dowiedz się więcej >>
Kolejnym etapem jest suszenie. Rury, na które będzie nakładany materiał muszą być całkowicie suche. Stwarza to konieczność wyłączenia wody w rewitalizowanym pionie oraz poinformowanie obecnych w domach lokatorów, aby nie korzystali z wc, umywalek i zlewu. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy lokatorzy są w czasie prowadzenia prac, poza domem. Na tym etapie również korzysta się z kamery, by ocenić czy rura jest wystarczająca sucha. Jeśli tak, przechodzi się do kolejnego, ostatniego już etapu.
Etap końcowy – nakładanie materiału. Na czyste, suche rury nakładana jest szybkoschnąca, elastyczna masa polimerowa, która zastygając tworzy nową, spójną, trwałą powłokę – tzw. rurę w rurze. Ta nowa rura jest gładka, co utrudnia przyczepianie się brudu. Materiał jest elastyczny, dzięki czemu nie powstają w nim pęknięcia. Według rygorystycznych badań VTT jego żywotność określana jest na 25 lat. Po skończonej aplikacji materiału, kolejny raz rury są monitorowane, nagrywany jest film z wykonanych prac. W pionie włączona zostaje woda.
Do przeprowadzenia renowacji pionów kanalizacyjnych metodą natryskową potrzebny jest dostęp do łazienki na ostatnim piętrze budynku. W tej łazience demontowane jest wc i przez powstały dostęp do rury kanalizacyjnej prowadzone są wszystkie prace. Jest to nieporównywalnie mniej uciążliwe niż tradycyjna wymiana pionów. Nie stwarza konieczności angażowania wszystkich lokatorów, nie naraża ich na hałas i remont.
![]() |
SZOTT tel. 22 122-88-59
|
Przeczytaj również:
Nieszczelna rura w ścianie budynku – co robić, aby nie kuć? >>
Zniszczone rury spustowe – co poradzić? >>
Co warto wiedzieć o natryskowej metodzie renowacji rur kanalizacyjnych >>
Przegląd sieci kanalizacyjnej w budynku – kiedy i po co? >>
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej? >>
Jak uszczelnić pion kanalizacyjny? >>
Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? >>
Konieczność wymiany instalacji kanalizacyjnej w bloku >>
Awaria kanalizacji w
bloku mieszkalnym – co robić? >>
Czyszczenie, udrażnianie oraz ocena stanu technicznego kanalizacji>>