Artykuł sponsorowany

Przegląd sieci kanalizacyjnej w budynku – kiedy i po co?

Szott

Regularne przeglądy sieci kanalizacyjnej wewnątrz budynku stanowią gwarancję jej poprawnego działania i zapobiegają powstawaniu zatorów. Systematyczne przeglądy są niezbędne w starym budownictwie, gdzie rury mogą być zniszczone i zarośnięte na skutek wieloletniego użytkowania. W nowych budynkach pomagają wykryć ewentualne nieszczelności i przecieki.

Jak zrobić przegląd sieci kanalizacyjnej?

Do oceny stanu technicznego rur kanalizacyjnych wystarczy monitoring kamerą inspekcyjną. Jest to działanie bezinwazyjne, nie angażujące mieszkańców, nie wymagające dużych nakładów czasu. Monitoring przeprowadza się z dachu, mieszkań lub z rewizji w zależności od tego, jakie rury chcemy skontrolować. Film z monitoringu jest nagrywany na płytę CD. Dzięki inspekcji kamerą możemy zweryfikować stan techniczny rur pod względem szczelności i przepustowości – sprawdzamy czy nie mają pęknięć, ubytków, jak bardzo są zanieczyszczone i czy są zagrożone powstaniem w najbliższej przyszłości zatoru.

SZott - realizacja w Gliwicach Realizacja w Gliwicach Spółdzielnia w Gliwicach

 

Co może wykryć przegląd sieci kanalizacyjnej?

Uszkodzenie mechaniczne – zwykle jest powodem poważnej awarii sieci kanalizacyjnej i wymaga wymiany uszkodzonego fragmentu rury. Jeśli uszkodzenie nie jest bardzo duże możemy sięgnąć po natryskową metodę renowacji rur kanalizacyjnych, która polega na natryskiwaniu od wewnątrz polimerowej masy, która zastygając tworzy „rurę w rurze”. Jest to bardzo wygodna metoda pozwalająca uniknąć kucia ścian i remontu, które są nieodłącznym elementem wymiany rur.

Czytaj więcej >>


Nieszczelność – zwykle przydarza się na łączeniu rur lub powstaje na skutek starzenia się materiału, z którego są zrobione. Nieszczelności są przede wszystkim przyczyną wypływania ścieków poza rurę, co powoduje miejscowe zalania i nieprzyjemny zapach w budynku. Jest to idealna sytuacja dla zastosowania wspomnianej wcześniej natryskowej renowacji rur kanalizacyjnych. Materiał nakładany jest wewnątrz rury za pomocą wałków elektrycznych zakończonych głowicą natryskową. Jest to niezwykle trwała substancja stworzona specjalnie po to, by sprostać naprawom rur kanalizacyjnych. Dzięki jej właściwościom możliwe jest stworzenie wewnętrznej, nowej, śliskiej rury na bazie starych struktur. Nakładana warstwa jest na tyle cienka, że nie zwęża w znaczny sposób średnicy rewitalizowanych rur, a specjalny sprzęt pozwala na położenie powłoki bez tworzenia się progów.

Przegląd sieci kanalizacyjnej Przegląd kanalizacji

 

Uszczelki – wystawanie materiału uszczelniającego łączenia rur jest dość powszechnym problemem, który prowadzi do zatrzymywania się w tym miejscu papieru i innych zanieczyszczeń, a to z kolei może skutkować zmniejszeniem przepływu w rurze i powstawaniem zatorów. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na jego usunięcie będzie czyszczenie mechaniczne danego odcinka. Odbywa się ono za pomocą specjalistycznego sprzętu pod stałą kontrolą kamery. Zwykle zaleca się, aby to miejsce po oczyszczeniu zostało uszczelnione ze względu na możliwe uszkodzenie niesprawnej i tak  uszczelki.

Przeszkody – może się zdarzyć, że w rurze kanalizacyjnej znajdzie się coś, co nie powinno np. kamień, gałęzie itp. Prędzej czy później staną się one przyczyną powstania zatoru dlatego należy się ich jak najszybciej pozbyć. Można to zrobić wypychając dany przedmiot z rury. Potrzebne są do tego odpowiednio długie przewody. Można także wykonać czyszczenie mechaniczne, które zniszczy daną przeszkodę lub wysokociśnieniowe WUKO. W zależności od tego, z jaką przeszkodą mamy do czynienia wybieramy najskuteczniejszą metodą. Dzięki inspekcji kamerą TV możemy skutecznie zdiagnozować problem i go usunąć.

Monitoring kanalizacji może uchronić nas przed awarią sieci, zatorem, zalaniem oraz innymi nieprzyjemnymi sytuacjami, które mają miejsce, gdy rury kanalizacyjne nie są w pełni sprawne. Warto zadbać o to, by przeglądy były wykonywane regularnie. Koszt wykonania monitoringu jest znacznie mniejszy niż naprawianie skutków zaniedbania.

 

 

SZOTT

tel. 22 122-88-59
tel. 733-11-88-00
tel.
733-11-88-82

www.szott.pl

Przeczytaj również:

Renowacja czy wymiana pionów kanalizacyjnych w budynku wielorodzinnym – co lepsze? >>

Nieszczelna rura w ścianie budynku – co robić, aby nie kuć? >>

Zniszczone rury spustowe – co poradzić? >>

Co warto wiedzieć o natryskowej metodzie renowacji rur kanalizacyjnych >>

Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej? >>

Jak uszczelnić pion kanalizacyjny? >>

Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? >>

Konieczność wymiany instalacji kanalizacyjnej w bloku >>

Awaria kanalizacji w bloku mieszkalnym – co robić? >>

Czyszczenie, udrażnianie oraz ocena stanu technicznego kanalizacji>>

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl