Pojawienie się na rynku natryskowej metody renowacji rur kanalizacyjnych stworzyło nowe możliwości w zakresie naprawy i odbudowy rur kanalizacyjnych. Jest to metoda nowa na naszym rynku, choć w Europie zachodniej stosuje się ją od wielu lat. Polega na nanoszeniu na wewnętrzną stronę rur kanalizacyjnych nowej, trwałej powłoki, która przedłuża ich żywotność o kolejnych 25 lat.
Natryskowa renowacja rur kanalizacyjnych umożliwia naprawę wybranego odcina rury kanalizacyjnej z innego miejsca niż mieszkanie, w którym ona przebiega. Ekipa wykonująca prace jest w stanie precyzyjnie określić miejsce, w którym występuje uszkodzenie bądź nieszczelność i dostać się do niego poprzez przyłącze znajdujące się na przykład u sąsiada.
![]() |
![]() |
![]() |
Jak to wygląda w praktyce?
Natryskowa renowacja rur kanalizacyjnych składa się w 3 etapów:
Czyszczenie
Odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Osady, rdza i brud usuwane są mechanicznie. Dzięki zastosowaniu tej techniki mamy stuprocentową pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Podczas czyszczenia rury są wielokrotnie płukane wodą i monitorowane za pomocą kamery TV. Nie wykorzystuje się tutaj środków chemicznych, a cały proces jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska.
Suszenie
Rury, na które nakłada się materiał muszą być suche. Stwarza to konieczność wyłączenia wody w rewitalizowanej rurze oraz poinformowanie obecnych w domach lokatorów, aby nie korzystali z wc, umywalek i zlewu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie czasu, gdy lokatorzy są poza domem. Na tym etapie również korzysta się z kamery, by ocenić czy rura jest wystarczająca sucha. Jeśli tak, przechodzi się do kolejnego, ostatniego już etapu.
Nakładanie materiału
Materiał nakładany jest za pomocą wałków elektrycznych zakończonych głowicą natryskową. Jest to niezwykle trwała substancja stworzona specjalnie po to, by sprostać naprawom rur kanalizacyjnych. Dzięki jej właściwościom możliwe jest stworzenie wewnętrznej, nowej, śliskiej rury na bazie starych struktur. Nakładana warstwa jest na tyle cienka, że nie zwęża w znaczny sposób średnicy rewitalizowanych rur, a specjalny sprzęt pozwala na położenie powłoki bez tworzenia się progów.
Materiał, którym uszczelnia się rurę schnie bardzo szybko więc prace trwają zwykle kilkadziesiąt minut i nie stanowią obciążenia dla lokatorów. Metoda nie wymaga kucia ścian ani demontażu istniejącego systemu rur kanalizacyjnych, dzięki czemu nie zakłóca normalnego funkcjonowania budynku oraz jego użytkowników.
ZALETY MATERIAŁU ELASTOFLAKE
![]() |
SZOTT tel. 22 122-88-59
|
Przeczytaj również:
Renowacja czy wymiana pionów kanalizacyjnych w budynku wielorodzinnym – co lepsze? >>
Nieszczelna rura w ścianie budynku – co robić, aby nie kuć? >>
Zniszczone rury spustowe – co poradzić? >>
Co warto wiedzieć o natryskowej metodzie renowacji rur kanalizacyjnych >>
Przegląd sieci kanalizacyjnej w budynku – kiedy i po co? >>
Jak uszczelnić pion kanalizacyjny? >>
Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? >>
Konieczność wymiany instalacji kanalizacyjnej w bloku >>
Awaria kanalizacji w
bloku mieszkalnym – co robić? >>
Czyszczenie, udrażnianie oraz ocena stanu technicznego kanalizacji>>