CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Gdzie najczystsze powietrze na świecie?

 Redakcja  |  14.02.2018
Mimo że Chiny powszechnie uznawane są za państwo z dość mocno zanieczyszczonym powietrzem, nie znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu WHO.
Mimo że Chiny powszechnie uznawane są za państwo z dość mocno zanieczyszczonym powietrzem, nie znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu WHO.
arch. red.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała zestawienia krajów o największym i najmniejszym zanieczyszczeniu powietrza oraz związaną z tym zjawiskiem liczbą zgonów. Czy Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce któregoś z rankingów?

Jednym z podstawowych wskaźników jakości powietrza jest stężenie rakotwórczego pyłu PM 2,5 – zdaniem WHO najbardziej szkodliwego wśród klas zanieczyszczeń powietrza. PM 2,5 oznacza stężenie cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów.

Ten rodzaj zanieczyszczenia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ odkładany w płucach powoduje długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak astma, przewlekłe choroby płuc oraz nowotwory, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie ludzkiego życia.

WHO zaleca utrzymywanie PM 2,5 na poziomie około 10 mikrogramów na metr sześcienny. Stężenia powyżej 35 mikrogramów prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych.

Ranking 135 krajów o największym i najmniejszym PM 2,5 przygotowany został przez Światową Organizację Zdrowia we współpracy z Międzynarodową Agencją Energetyczną. Dane te zestawiono następnie z ilością zgonów spowodowanych stanem powietrza. Co ciekawe, Chiny nie znalazły się w pierwszej dziesiątce. Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęła Arabia Saudyjska, m.in. ze względu na rozwój przemysłu naftowego. 

Zobacz też: Chińskie miasto-las pomoże walczyć ze smogiem?


Krajami o najmniej zanieczyszczonym powietrzu na świecie są Nowa Zelandia oraz Brunei. W Europie najlepszym powietrzem może się poszczycić Szwecja. Stany Zjednoczone zajmują 7. pozycję w tym zestawieniu, mogą się również pochwalić jednym z najniższych wskaźników zgonów zależnych od zanieczyszczeń powietrza.

Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce żadnego z rankingów, ale jesteśmy jednym ze smogowych liderów wśród krajów europejskich.

Kraje o najmniej zanieczyszczonym powietrzu Kraje o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu

Nowa Zelandia

Brunei

Szwecja

Australia

Kanada

Finlandia

USA

Islandia

Estonia

Hiszpania

Arabia Saudyjska

Katar

Egipt

Bangladesz

Kuwejt

Kamerun

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Nepal

Indie

Libia

 

źródło: zen.fpiec.pl

[ zanieczyszczenia powietrza, smog, światowa organizacja zdrowia ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ruszają środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2»

Środki na termomodernizację Jessica2

Ponad 173 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020  przeznaczone... czytaj dalej »


Top 5 korzyści z kredytu konsolidacyjnego » Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? »
Kredyt konsolidacyjny uszkodzone rury kanalizacyjne
Kredyt konsolidacyjny może zapewnić szereg korzyści, jeśli masz dużo zaległych długów (...) czytaj dalej » Uszkodzone rury kanalizacyjne są niezwykle uciążliwą sprawą, zarówno dla administratora budynku, jak i lokatorów (...) czytaj dalej »

Gdzie szukać pomocy przy wskazaniu istotnych nieszczelności oraz sposobu ich naprawy?

Test nieszczelności budynku - nieruchomości

Zrób testy nieszczelności budynków i zobacz, gdzie warto uszczelnić Twój budynek (...) czytaj dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Czy warto inwestować w platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych?
Problem psich odchodów na osiedlu platformy schodowe do budynków mieszkalnych
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...)   czytaj dalej » Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy… czytaj dalej »

 


Jak ułatwić i skrócić czas odczytu wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania »

Odczyt liczników

Pojedynczy odczyt trwa ułamki sekundy i odbywa się bez bezpośredniego kontaktu urządzenia odczytującego czytaj dalej »


Koncepcja spółdzielni dostępnej dla mieszkańców»
Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć»
Spółdzielnia dostępna dla mieszkańców co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
Opisy wszelkich istotnych działań Zarządu i Rady Nadzorczej przekazywane są do mieszkańców… czytaj dalej » Osoby decydujące się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie elementy… czytaj dalej »

środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

1/2/2018

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny
  • - Rewolucja w ochronie danych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl