CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Awaria kanalizacji w bloku mieszkalnym – co robić?‎
www.administrator24.info/artykul/id10228,‎
Awarie kanalizacji dzielimy na dwie podstawowe grupy: zapchanie kanalizacji i nieszczelność kanalizacji.
Obie są równie nieprzyjemne w skutkach i mogą prowadzić do zalania mieszkań.

Kategorie: Woda i ścieki, Kanalizacja, Uszczelnianie rur, Awaria kanalizacji

Gdzie najczystsze powietrze na świecie?

 Redakcja  |  14.02.2018
Mimo że Chiny powszechnie uznawane są za państwo z dość mocno zanieczyszczonym powietrzem, nie znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu WHO.
Mimo że Chiny powszechnie uznawane są za państwo z dość mocno zanieczyszczonym powietrzem, nie znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu WHO.
arch. red.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała zestawienia krajów o największym i najmniejszym zanieczyszczeniu powietrza oraz związaną z tym zjawiskiem liczbą zgonów. Czy Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce któregoś z rankingów?

Jednym z podstawowych wskaźników jakości powietrza jest stężenie rakotwórczego pyłu PM 2,5 – zdaniem WHO najbardziej szkodliwego wśród klas zanieczyszczeń powietrza. PM 2,5 oznacza stężenie cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów.

Ten rodzaj zanieczyszczenia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ odkładany w płucach powoduje długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak astma, przewlekłe choroby płuc oraz nowotwory, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie ludzkiego życia.

WHO zaleca utrzymywanie PM 2,5 na poziomie około 10 mikrogramów na metr sześcienny. Stężenia powyżej 35 mikrogramów prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych.

Ranking 135 krajów o największym i najmniejszym PM 2,5 przygotowany został przez Światową Organizację Zdrowia we współpracy z Międzynarodową Agencją Energetyczną. Dane te zestawiono następnie z ilością zgonów spowodowanych stanem powietrza. Co ciekawe, Chiny nie znalazły się w pierwszej dziesiątce. Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęła Arabia Saudyjska, m.in. ze względu na rozwój przemysłu naftowego. 

Zobacz też: Chińskie miasto-las pomoże walczyć ze smogiem?


Krajami o najmniej zanieczyszczonym powietrzu na świecie są Nowa Zelandia oraz Brunei. W Europie najlepszym powietrzem może się poszczycić Szwecja. Stany Zjednoczone zajmują 7. pozycję w tym zestawieniu, mogą się również pochwalić jednym z najniższych wskaźników zgonów zależnych od zanieczyszczeń powietrza.

Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce żadnego z rankingów, ale jesteśmy jednym ze smogowych liderów wśród krajów europejskich.

Kraje o najmniej zanieczyszczonym powietrzu Kraje o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu

Nowa Zelandia

Brunei

Szwecja

Australia

Kanada

Finlandia

USA

Islandia

Estonia

Hiszpania

Arabia Saudyjska

Katar

Egipt

Bangladesz

Kuwejt

Kamerun

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Nepal

Indie

Libia

 

źródło: zen.fpiec.pl

[ zanieczyszczenia powietrza, smog, światowa organizacja zdrowia ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przypominamy, że zestawy hydroforowe muszą być przeglądane raz w roku!

Przegląd zestawów hydroforowych

Konserwacja zestawów hydroforowych jest tańsza niż naprawy, gwarantuje spokój i brak telefonów o awarii oraz komfort odbiorców... czytam dalej »


Jak niskim kosztem wyremontować posadzki w budynku?
Poznaj sposób jak ograniczyć koszty ciepła bez drogich inwestycji termomodernizacyjnych?
Remont posadzki w budynku Niższe koszty ciepła
Przedstawiamy 4 powody, dla których warto docenić walory posadzki lastrykowej oraz wykonać jej renowację... czytam dalej» Zużycie energii przez budynki stanowi 41% ogólnego zużycia energii na świecie, a konwersja do bardziej energooszczędnego budownictwa jest zbyt wolna  (...) czytaj dalej »

Szybki poradnik dla Zarządów Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych »

Ocieplanie dachów - 6 kroków do ciepła

6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku. Jak wykonać ocieplenie stropodachu w blokach osiedlowych, by mieszkańcom żyło się tam cieplej i taniej? (...) czytam dalej »


Przecieki w rurach kanalizacyjnych. Jak je szybko wykryć »
Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami »
Przecieki w rurach kanalizacyjnych Kompleksowe zarządzanie nieruchomściami
Jeden z najbardziej nieprzyjemnych tematów dla zarządcy nieruchomości – przeciek w rurze kanalizacyjnej. Jak można go szybko wykryć i (...) czytaj dalej » Szczegółowy zakres czynności realizowanych w ramach umowy o zarządzanie nieruchomościami każdorazowo podlega negocjacjom i jest dopasowywany do specyficznych potrzeb Klienta..… czytam dalej »

Bezobsługowy i wydajny system grzewczy dla mieszkańców » Darmowe szkolenie: "Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym"
Zapewnienie mieszkańcom ogrzewania szkolenie dla zarządców
Jednym z zadań właścicieli i zarządców budynków jest zapewnienie mieszkańcom ogrzewania. Tam, gdzie to możliwe, stosuje się ciepło systemowe lub gaz ziemny (...) Czytam dalej » Kolejny temat poruszany w ramach bezpłatnych szkoleń i warsztatów projektu Eko-lokator, dla osób zajmujących się zarządzaniem budynkami wielorodzinnymi. Gospodarka wodna jest jednym z najważniejszych aspektów w przypadku budownictwa wielorodzinnego.… czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

5/2018

Aktualny numer:

Administrator 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Ochrona danych po nowemu
  • - Udziały a wysokość zaliczki na koszty zarządu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl