CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny

 Redakcja  |  Administrator 1/2/2018  |  19.02.2018  |  1
W debacie redakcyjnej wzięli udział: Mariusz Łubiński – prezes zarządu firmy Admus, Andrzej Michalik z firmy Dexterus oraz Aleksander Poluchowicz – zarządcą nieruchomości i kierownik administracji w spółce AGIS MANAGEMENT Group.
W debacie redakcyjnej wzięli udział: Mariusz Łubiński – prezes zarządu firmy Admus, Andrzej Michalik z firmy Dexterus oraz Aleksander Poluchowicz – zarządcą nieruchomości i kierownik administracji w spółce AGIS MANAGEMENT Group.

O zarządzaniu nieruchomościami, zmianach na rynku i wyzwaniach, z jakimi zmagają się na co dzień zarządcy, z Mariuszem Łubińskim – prezesem zarządu firmy Admus z siedzibą w Warszawie, Andrzejem Michalikiem z warszawskiej firmy Dexterus oraz Aleksandrem Poluchowiczem – zarządcą nieruchomości i kierownikiem administracji w spółce AGIS MANAGEMENT Group w Gdyni – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz: Na ile znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami podniosła nadwątlony deregulacją prestiż zawodu zarządcy? Czy możemy mówić, że rzeczywiście tak się stało?

Andrzej Michalik: Moim zdaniem prestiż zawodu zarządcy nieruchomości nie został nadwątlony na większą skalę. Krótkotrwale, czyli zaraz po deregulacji, rzeczywiście pojawiło się na rynku wiele ofert od osób przypadkowych, niekompetentnych. Jestem zarządcą również małych, starych nieruchomości i w tym segmencie rynku początkowo zjawisko to było rzeczywiście odczuwalne. Myślę, że inaczej mogło być w przypadku nowych, dużych budynków, do zarządzania którymi wynajmowane są wyspecjalizowane firmy, których pracownicy dysponują stosowną wiedzą. Tam firma typu krzak nie ma szans. Natomiast na zebraniach wspólnot w starych, małych budynkach pojawiały się firmy, które oferowały niskie, wręcz dumpingowe ceny. Ale w skład zarządów takich wspólnot wchodzą osoby, które – jak się okazywało – mają większą wiedzę na temat zarządzania nieruchomościami niż owe firmy krzaki, bo działają na rzecz wspólnot od lat. Po jakimś czasie zjawisko to – w mojej ocenie – zaczęło zanikać, a wspólnoty mieszkaniowe już nie podejmują rozmów z takimi domorosłymi firmami i przekonały się, że jednak zarządca musi mieć wiedzę. A pozostając przy kwestii wiedzy, warto podkreślić, że wielką stratą jest brak obowiązkowych szkoleń. Ten brak ustawowego obligo sprawia, że szkolimy się mniej.

 

Aleksander Poluchowicz: Osobiście nie zauważyłem na naszym terenie negatywnych skutków deregulacji. Mieszkanie jest majątkiem, dorobkiem życia, dlatego właściciele lokali nie ryzykowali powierzenia tego majątku przypadkowym osobom. Pomimo deregulacji pytali o licencje i doświadczenie w branży, i pomimo wyższych kosztów zawierali umowy o zarządzanie z profesjonalnymi firmami.
 

Mariusz Łubiński: Uzupełniając panów wypowiedzi, chciałbym dodać, że rzeczywiście deregulacja nie wprowadziła większego zamieszania. Oczywiście był taki moment, że pojawiły się na rynku firmy oferujące zarządzanie za 20–30 groszy za mkw, jednak dzisiaj jest to zjawisko marginalne, a głównym kryterium wyboru firmy zarządzającej jest doświadczenie i ubezpieczenie. Żadna rozsądna wspólnota mieszkaniowa nie powierzy swojego majątku osobom zupełnie niedoświadczonym, bez odpowiednio wysokiej polisy ubezpieczeniowej. Rynek okazał się tutaj najlepszym regulatorem i weryfikatorem.

Czytaj też: By nie było miejsc bez duszy

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

[ debata redakcyjna, zarządca nieruchomości, bezpieczeństwo budynku mieszkalnego, deregulacja zawodów, ustawa o gospodarce nieruchomościami ]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Darmowy dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Darmowy dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do treści portalu - 398,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do treści portalu - 219,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do treści portalu - 131,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 164,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 23,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 298,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Darmowy dostęp na 30 dni - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś 30 dniowy dostęp, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą).
Regulamin korzystania z portalu Administrator24.info - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:

Komentarze

(1)
RB | 02.07.2018, 11:55
Pytanie do Panów opisanych w artykule. Kto obniża stawki aby pozyskać kontrakt? Właśnie "duże" "firmy" dysponują budżetem (aby obniżać stawki) i pracownikami (których mogą i chętnie dociążają).
Panowie nadal nie mają pojęcia o pracy administratora. Licencje to była porażka, za 7000 zł grupa wzajemnej adoracji opowiadała bajki które później okazały się nic nie warte. Żaden z dyplomowanych i licencjonowanych nie potrafił nic więcej niż przeczytać ustawę. Efekty widać każdego dnia, szczególnie gdy potrzeba zlecić prace budowlane lub przeglądy.
Szkolenia dokształcające, czy mowa o tych szkoleniach za punkty? Panowie mają słabe pojęcie o zawodzie zarządcy / administratora. Szkolenia o których mowa w artykule to zwykłe prezentacje handlowe.
Dlaczego "rynek" się wyczerpał? To nie wina licencji, ale firm administrujących. Problem wynika z polityki jaką uprawiacie. Negocjujecie niskie stawki, obiecujecie więcej niż potraficie, nie potraficie pozyskać pracowników z wiedzą adekwatną do złożonych obietnic, nie umiecie dotrzymać warunków kontraktów, ustalacie kontrakty typu lokal / chłopiec na posyłki, nie dajecie pracownikom narzędzi / wiedzy / szkoleń / pomocy, nie próbujecie zmienić błędów ustawy (wł.lok), dociążacie pracowników niezgodnie z ich wiedzą i kompetencjami. Potem płaczecie jak małe dzieci że tania siła robocza nie chce u Was pracować.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18233|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11456|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11025|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl