Do benefitów pozapłacowych zalicza się wszystko to, co pracownik może otrzymać od pracodawcy, z wyłączeniem wynagrodzenia oraz premii. Podstawowe cele, dla których firmy decydują się na korzystanie z benefitów pracowniczych, to:
- Podwyższenie w oczach samych pracowników wartości wykonywanej przez nich pracy;
- Budowanie lojalności pracowników względem firmy;
- Motywacja do wydajniejszej pracy.
Według raportu Sodexo Benefits w 2017 r. aż 61% pracodawców stwierdziło, że główną rolą beneftów pozapłacowych jest właśnie zwiększenie zaangażowania pracowników. Co ciekawe, jeszcze w 2013 r. większość pracodawców uznawała, że benefity pozapłacowe to przede wszystkim wsparcie dla pracowników w trudnej sytuacji życiowej. Świadczenia pozapłacowe przestały więc być wydatkiem i zmieniły się w formę lokowania kapitału w ludzi.
Z kolei według raportu przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak oprócz nieograniczonego dostępu do ekspresów do kawy najpopularniejszym benefitem pracowniczym są karnety na siłownie lub do klubów fitness (w 2017 r. zdecydowało się na niego 47,9% osób korzystających ze świadczeń dodatkowych). Na drugim miejscu plasuje się telefon służbowy do użytku prywatnego (43,5%), na trzecim zaś – ubezpieczenie na życie (38,9%). Oprócz tych benefitów pracowniczych popularnością cieszą się również bony towarowe, bilety do kina lub teatru oraz bezpłatne posiłki do firmowej stołówki czy też okolicznej restauracji.
Benefity pracownicze – oczekiwania pracowników
Benefity wybierane przez pracodawców nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami samych pracowników. Aby stworzyć najlepszą ofertę benefitów wśród firm z tej samej branży, warto wziąć to pod uwagę. Według raportu Sedlak&Sedlak najbardziej pożądane przez pracowników benefity w 2017 r. to:
- rozszerzony pakiet opieki medycznej;
- samochód służbowy do użytku prywatnego;
- elastyczny czas pracy pozwalający na pracę poza biurem.
Dlaczego pracodawcy rzadko decydują się na te benefity pracownicze? Jak łatwo się domyślić, rozszerzony pakiet medyczny (np. pozwalający na korzystanie z niego członkom rodziny pracownika) dla dużej liczby pracowników to spore obciążenie dla budżetu firmy, dlatego większość przedsiębiorców najczęściej oferuje jego tańsze wersje. Warto jednak pamiętać, że pakiety medyczne mogą zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu, co powinno zachęcać pracodawców do korzystania z tych benefitów pozapłacowych. Z kolei samochód służbowy to świadczenie dodatkowe, które najczęściej otrzymują osoby z wyższej kadry menadżerskiej, ponieważ ułatwia im ono pełnienie swoich obowiązków.
Najbardziej pożądane benefity nie mogą więc upowszechnić się w takim stopniu, w jakim chcieliby pracownicy. Mogą stanowić one jednak skuteczne narzędzie motywacyjne dla pracowników na określonych stanowiskach, dzięki któremu osoby zatrudnione w firmie będą chętniej podejmowały się nowych, bardziej odpowiedzialnych obowiązków.
Korzystanie ze wspomnianych dodatków pozapłacowych może także sprawić, że przekonasz do swojego przedsiębiorstwa bardzo wyspecjalizowanego pracownika, o którego trudno na rynku pracy. Najlepszym przykładem jest elastyczny czas pracy, który w niektórych zawodach (np. programista, copywriter, moderator social mediów) stanowi czynnik decydujący o przyjściu pracownika do firmy (zwłaszcza jeśli jest to osoba z dużym doświadczeniem). Innymi słowy przedsiębiorstwo nie traci na nim finansowo, ale zyskuje w oczach osób, które zatrudnia.
W podobny sposób do przejścia do Twojej firmy może zachęcić gwarancja zakwaterowania w mieście, w którym znajduje się biuro. Dzięki temu benefitowi pracownik może zobaczyć, że firma traktuje go poważnie i chce nawiązać z nim współpracę na dłuższy czas. Ten dodatek pozapłacowy stanowi zachętę zwłaszcza dla zagranicznych specjalistów w danej dziedzinie.
Warto również wspomnieć, że w świetle raportu Sedlak&Sedlak pracownicy doceniają również benefity pozapłacowe związane z jedzeniem, np. co tygodniowe dostawy owoców lub słodyczy do firmy. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się tylko i wyłącznie dostawą owoców do biura, łatwo więc wybrać ofertę najbardziej korzystną dla finansów firmy.
Nowy trend na rynku – spersonalizowane benefity pracownicze
Specjaliści zapewniają, że w tym roku popularnością będą się cieszyć benefity dopasowane do indywidualnych preferencji pracowników. Spersonalizowane benefity mogą przyjąć formę np. prezentu urodzinowego od zarządu dla danej osoby, zgodnego z jej hobby. Od lat rośnie również zainteresowanie świadczeniami pozapłacowymi, które mają na celu podniesienie kwalifikacji pracowników (według raportu Sedlak&Sedlak w 2016 r. oferowano je 36,5 % przebadanych pracowników). Wysyłanie pracowników na specjalne kursy, szkolenia czy konferencje to znak informujący, że firma dba o rozwój ich kompetencji w danej dziedzinie. Przykładowo: w zeszłym roku w branży IT aż 77% pytanym oferowano szkolenia językowe, zaś 48% spośród nich otrzymało dopłatę do nauki (np. do opłacenia studiów podyplomowych).
Nowym trendem wśród benefitów pracowniczych mogą być również świadczenia umożliwiające zachowanie tzw. work-life balance. Przykładowo: mogą to być vouchery na wydarzenia kulturalne lub wyjątkowe przeżycia. Ten typ benefitów pracowniczych może sprawdzić się jako firmowy upominek dla wszystkich pracowników, przekazywany np. z okazji świąt Bożego Narodzenia lub zakończenia pracy nad dużym projektem, wymagającym wysiłku wielu osób.
Zobacz także: