CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10732,styropian-austrotherm-10-powodow-dlaczego-warto
Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Jak poprawić wentylację w mieszkaniu

By oddychało się lepiej
 Redakcja  |  Administrator 1/2/2018  |  27.02.2018  |  3
Główną zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do rzeczywistych potrzeb mieszkańców i w efekcie stworzenia komfortowych warunków w pomieszczeniach.
Główną zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do rzeczywistych potrzeb mieszkańców i w efekcie stworzenia komfortowych warunków w pomieszczeniach.
archiwum redakcji

Ograniczanie strumienia powietrza wentylacyjnego oraz niewłaściwa eksploatacja przewodów przyczyniają się między innymi do powstania tzw. syndromu chorego budynku. Użytkownicy takich budynków narzekają na bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie i łuszczenie skóry, zawroty głowy i mdłości, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy. Nieprawidłowo działająca wentylacja to także nadmierny wzrost wilgoci prowadzący do rozwoju pleśni i grzyba. Rozwiązaniem tych problemów jest zwiększenie wydajności wentylacji oraz skuteczności dystrybucji powietrza w pomieszczeniach.

Wymagane wartości przepływu powietrza w mieszkaniach określają przepisy i normy, między innymi norma PN-83/B-03430/Az3:2000. Według niej strumień objętości powietrza wentylującego dla mieszkań określa się jako sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych.

W takich warunkach wymagany normatywny strumień powietrza wywiewanego powinien wynosić:

 

 • 70 m3/h w kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową,
 • 30 m3/h w kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną – w mieszkaniu dla maks. 3 osób,
 • 50 m3/h w kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną – w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób,
 • 50 m3/h w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchenkę elektryczną,
 • 70 m3/h w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną,
 • 50 m3/h w łazience (z WC lub bez),
 • 30 m3/h w oddzielnym WC,
 • 15 m3/h w pomieszczeniu bezokiennym (np. garderobie),
 • 30 m3/h w pokoju mieszkalnym oddzielonym od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującym się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego. Wymiana powietrza w ciągu godziny powinna być równa co najmniej kubaturze pokoju.

Zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej użytkowania do co najmniej 120 m3/h.

Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym powinien być zapewniony przez otwory o regulowanym stopniu otwarcia, usytuowane w górnej części okna lub ponad oknem, względnie, jeśli zapewni się skuteczne ogrzanie dopływającego powietrza, w dolnej części ściany zewnętrznej. Regulacja otwarcia może być ręczna lub samoczynna (regulator stałego przepływu). Dopuszcza się doprowadzanie powietrza zewnętrznego przez okna ze skrzydłem uchylno-rozwieranym, górnym wywietrznikiem uchylnym lub górnym skrzydłem uchylnym oraz przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej.

Jak więc osiągnąć w mieszkaniu właściwą wentylację? Nowe budynki z reguły spełniają wymagania, zupełnie inaczej sprawa ma się w budynkach starych, częstokroć poddanych kompleksowej termomodernizacji, w których wymieniono okna na szczelne.

Wentylacja naturalna

Najbardziej popularna jest wentylacja naturalna, tzw. grawitacyjna. Przepływ powietrza wywołuje różnica gęstości pomiędzy zimnym powietrzem na zewnątrz i ciepłym w pomieszczeniach. Powietrze zimne napływa do pomieszczeń przez wszelkie nieszczelności w oknach i ścianach budynku, a po wymieszaniu z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu i ogrzaniu opuszcza pomieszczenie wraz z zanieczyszczeniami przez kratki wentylacyjne podłączone do kanałów wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo, jeśli zapewniona jest odpowiednia ilość powietrza napływającego z zewnątrz. Niestety na skutek uszczelniania budynków poprzez wspomniane wcześniej prace termomodernizacyjne, w tym wymianę okien na bardziej szczelne, dopływ ten jest często zmniejszony. Dlatego należy go wspomagać, np. przez montaż nawiewników w oknach i ścianach.

Słabą stroną wentylacji naturalnej jest także zależność jej skuteczności od warunków pogodowych. Działa ona prawidłowo tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa niż w budynku, w innym razie siła ciągu może być zbyt mała, by była skuteczna. W skrajnym wypadku może nawet dojść do odwrócenia kierunku przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne – powietrze z zewnątrz będzie tłoczone do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Wentylacja grawitacyjna zazwyczaj działa sprawnie zimą, gdy różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz budynku jest duża. Latem, gdy temperatury te są zbliżone, wentylacja naturalna najczęściej działa za słabo. Niestety przy zbyt szczelnych oknach nawet korzystna różnica w gęstości powietrza nie spowoduje wystarczająco dużego ciągu w kanałach wentylacyjnych, dlatego zaleca się montaż nawiewników. Przy zaburzeniach ciągu spowodowanych wiatrem – zwłaszcza na terenach nadmorskich czy pogórzu – warto stosować nasady kominowe.

Na skuteczność wentylacji naturalnej wpływa także długość (wysokość) kanału wentylacyjnego, czyli odległość między wlotem do komina (kratką wentylacyjną w pomieszczeniu) a wylotem (końcem komina). Jeśli jest zbyt mała lub zbyt duża, nie zapewni on wymaganego poziomu wentylacji pomieszczeń. Taka sytuacja często ma miejsce w mieszkaniach na ostatnich piętrach budynków z płaskimi dachami lub na poddaszach użytkowych. Wskazane jest też, aby wszystkie kanały w mieszkaniu miały zbliżoną długość – przy zbyt zróżnicowanej ich działanie może się wzajemnie zakłócać.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatorów, a wymiana powietrza nie zależy od warunków atmosferycznych.

Najprostszym rozwiązaniem mechanicznym jest wentylacja wywiewna polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych, wspomagających usuwanie powietrza z pomieszczeń. W takim systemie wentylacji powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, jak w wentylacji naturalnej.

Innym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorom.

Główną zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do rzeczywistych potrzeb mieszkańców i w efekcie stworzenia komfortowych warunków w pomieszczeniach.

Czytaj również: Jak uniknąć zatrucia czadem >>

[wentylacja powietrza, wentylacja pomieszczeń, wentylacja naturalna, wentylacja mechaniczna, wentylacja hybrydowa, jakość powietrza]

Komentarze

(3)
Stanisław | 06.03.2018, 21:10
Aż trudno uwierzyć, że w ministerstwie nie rozumieją konsekwencji nowelizacji głupot związanych z PN - naturalna oznacza, że naturalnie nie będzie działać ciągle - bo taki mamy klimat
Mechaniczna będzie działać, ale nie wiadomo czy pozwolą osiągnąć dobrą jakość powietrza , najczęściej są takie same kominy i okna nie mam pewności czy ktoś sprawdzał jakość powietrza pomiarem S CO2. Wyjaśniam , że w oborach jest obowiązek pomiaru S CO2 przy nozdrzach.
Na pewno oznacza większe potrzeby na ogrzewanie - Np. 150 m3/h --> 4 500 kwh/rok = po europejsku 4.5 ton CO2! Hybrydowa podobnie + koszt konserwacji .
Ja dzięki życzliwości sąsiadów mam rekuperację i nawet Mistrz stwierdził działa. Mając projekt na 180 m3 /h zużywam ( 1 osoba) 108 m3/h bo u mnie SCO2 jest nad ranem 530 ppm - więc po co mi 180 m3/h. U innych Mistrz napisał roztropnie ciąg zmienny. No Mistrz nie pamięta, że pomiary ma robić przy zamkniętych oknach. A jak zamknie okno to nie działa, bo akurat jest upał, a zarządca musi mieć papierek. Więc pisze zmienna.
juliusz200 | 18.10.2018, 14:09
Ulala! Z tego wynika, że u nas w bloku może być problem z wentylacją naturalną… Jak wystarać się o mechaniczną? Jakich dowodów dostarczyć i czy czynsz przez nie wzrośnie?
Feliks | 29.10.2018, 12:32
my mamy szczęście, że mieszkamy w nowym budynku wyposażonym w wentylację mechaniczną
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocieNie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam więcej »


Czujniki czadu i dymu dla wspólnot mieszkaniowych. Jak wybrać?
6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »
Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Jak sprawdzają się kompleksowe usługi na zarządzanie nieruchomościami w fazie początkowej i właścicielskiej »

Zadbaj o nieruchomośćAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Komunikat dla zarządców. Łatwiejsze, szybsze i tańsze ocieplenie budynku »

Czym docieplić nieruchomość

Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne. Różnią się one parametrami, wytrzymałością i miejscem zastosowania. W zależności czy do docieplenia budynku wybierzemy (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - VAT we wspólnocie
 • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15690|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl