Proponowane zmiany zakładają rezygnację z tworzenia zasobu mieszkań socjalnych, na rzecz mieszkań komunalnych.
Wiceminister inwestycji i rozwoju Kazimierz Smoliński tłumaczył, że gminy były zobowiązane wydzielić taki zasób, a lokale te zamieszkiwały osoby, których nie stać było na wynajem mieszkania komunalnego. Zdarzały się też przypadki, że sytuacja materialna najemcy mieszkania komunalnego pogorszyła się i gmina miała obowiązek przenieść taką osobę do lokalu socjalnego.
Po wprowadzeniu nowych przepisów gmina nie będzie musiała eksmitować takiego najemcy, tylko najemca za ten sam lokal zapłaci mniejszy czynsz – socjalny.
Podobny mechanizm ma zostać zastosowany w przypadku poprawy sytuacji materialnej najemcy, np. w związku ze wzrostem dochodów. Wtedy czynsz najemcy zostanie podwyższony do rynkowego.
- Jeżeli ktoś będzie chciał ten czynsz płacić, nadal ma prawo zamieszkiwać. Jeżeli uzna, że za ten czynsz rynkowy nie chce zamieszkiwać w tych warunkach - wiadomo warunki w mieszkaniach komunalnych są różne - to zwolni ten lokal – wyjaśnił Smoliński.
W związku z tym po wejściu w życie ustawy wprowadzone zostaną wymogi dla gmin związane ze sprawdzaniem majątku lokatorów. Gmina będzie miała prawo, nie częściej niż co 2,5 roku, żądać od lokatora przedstawienia swojego stanu majątkowego, zarówno dochodów w postaci PIT-u, jak i oświadczenia majątkowego.
Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkań komunalnych po nowelizacji
- Zwiększamy też dofinansowanie z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych. Chcemy tymi dopłatami objąć również remonty - do tej pory gminy dostawały dopłaty tylko na budowę nowych mieszkań - zapowiedział Smoliński.
Wiceszef wskazał, że w myśl noweli "od przyszłego roku będzie tworzona w budżecie państwa rezerwa celowa na to, żeby zwiększać dofinansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego - docelowo jest to ponad 6 mld zł". W 2019 i w 2020 roku ma być to po 500 mln zł, a w latach 2021-2025 rezerwa ta wyniesie po 1 mld zł rocznie.
Zobacz także: Ponad miliard na budownictwo mieszkaniowe od BGK
Smoliński dodał, że zwiększone zostaje także dofinansowanie dla gmin przy zakupie mieszkań zakładowych - do tej pory było to 30 proc. W nowelizacji zaproponowano, aby było to 50 proc.
Nowe prawo powinno wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach - zmiany dotyczące zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy wejdą w życie po 12 miesiącach od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Senatorowie zgłosili do noweli kilka poprawek, wszystkie o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.
źródło: portalsamorzadowy.pl
[ mieszkania socjalne, lokale komunalne, ministerstwo infrastruktury i budownictwa, bgk, nowelizacja ustawy ]