Artykuł sponsorowany

Kwalifikacje rolnicze dla absolwentów studiów kierunków nierolniczych

 SEDPOL sp. z o.o.  |  26.03.2018
SEDPOL sp. z o.o.

Czym są „kwalifikacje rolnicze”?

Podstawą utworzenia pojęcia „kwalifikacje rolnicze” było wprowadzenie w życie Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jednolity, Dz. U. RP Dz. U. 2017, poz. 2196). Ustawa określa zasady kształtowania ustroju rolnego państwa przez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, poprzez przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, a także przez zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach (w domyśle: rolniczych). A następnie, na podstawie art. 7 ust. 8 ww. Ustawy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 17 stycznia 2012 roku wydał Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (Dz. U. z 2012 r., poz. 109).

Co nam daje posiadanie / uzyskanie  kwalifikacji rolniczych?

Otwiera wiele nowych, lukratywnych drzwi. Pozwala przejąć gospodarstwo po rodzicach, ale przede wszystkim umożliwia zakup gruntu, gospodarstwa rolnego, na którym, korzystając z wielu możliwości jakie daje PROW 2014-2020, nasz „świeżo upieczony” gospodarz może  rozpocząć  własną działalność rolniczą lub pozarolniczą. Może uzyskać różnego rodzaju dotacje, np.: dla młodych rolników (do 100 tys. zł!), na modernizację gospodarstw rolnych (dotacja na zakup maszyn rolniczych), na restrukturyzację małych gospodarstw, na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów, na rolnictwo ekologiczne, na działania rolno-środowiskowo-klimatyczne, może wystąpić o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (dotacja na założenie firmy na wsi), na przetwórstwo i marketing  produktów rolnych (dotacja na zakłady przetwórcze) i wiele, wiele innych przedsięwzięć. Dowiedz się więcej >>

Kto już posiada kwalifikacje rolnicze?

Osoba, która ma:

  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie,  lub
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiadasz co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie, lub
  •  wykształcenie rolnicze wyższe, czyli ukończone studia pierwszego lub drugiego stopnia (odpowiednio: licencjackie i inżynierskie lub magisterskie) oraz jednolite studia magisterskie, ale tylko na kierunkach: Rolnictwo i/lub Ogrodnictwo i/lub Weterynaria i/lub Technika rolnicza i leśna i/lub  Zootechnika i/lub Architektura krajobrazu i/lub  Rybactwo. W przypadku ukończenia studiów na kierunku innym niż ww. wymienione za posiadanie wykształcenia wyższego rolniczego uznaje się ukończenie kierunku studiów, dla którego program kształcenia lub zakres kształcenia obejmują treści związane z działalnością wytwórczą w rolnictwie, w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i  rybnej, w wymiarze łącznym co najmniej 120 godz.,

lub

  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem.


Współpraca z Instytutem Edukacji Europejskiej

Ale jak rozpoznać, że zakres studiów związany  jest z rolnictwem?

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi studia podyplomowe uznaje się za studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem wówczas, gdy ich program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień: 

1)      Ekonomika rolnictwa

2)      Organizacja lub technologia produkcji rolniczej

3)      Marketing artykułów rolnych

4)      Rachunkowość rolnicza

5)      Agrobiznes

To jest to - Studia podyplomowe w zakresie rolnictwa!

Dokładnie tak! Właśnie w celu stworzenia szansy uzyskania statusu rolnika osobom, które mają wykształcenie wyższe, ale inne niż rolnicze i nie posiadają stażu pracy w rolnictwie, uwzględniając wszystkie ww. uwarunkowania prawne, powstał autorski program dwusemestralnych studiów podyplomowych opracowany przez specjalistów-praktyków Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, będącego instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy współpracy Instytutu Edukacji Europejskiej w Warszawie.

Studia podyplomowe mają czytelną i bezdyskusyjną nazwę: „Studia podyplomowe w zakresie rolnictwa dla absolwentów kierunków nierolniczych” i są przeznaczone dla osób, które ukończyły studia wyższe (licencjackie, inżynierskie, magisterskie) na kierunkach nierolniczych.

Dlaczego właśnie te studia?

Ponieważ są przyjazne dla słuchaczy (część zajęć realizowana jest w formie e-learningu - bez wychodzenia z domu), bo  ich absolwent nie tylko uzyskuje  kwalifikacje  rolnicze, ale też zdobywa, przekazaną w bardzo przystępny sposób, wiedzę i podstawowe umiejętności  w zakresie produkcji zwierzęcej i roślinnej związanej z gospodarowaniem na gruntach ornych i  trwałych użytkach  zielonych, technik i nowoczesnych technologii stosowanych w rolnictwie, w tym możliwości pozyskiwania energii odnawialnej.

Program tych wyjątkowych studiów obejmuje 174 godz. zajęć, a jego realizacja przebiega w systemie stacjonarnym  (sobota - niedziela), nie częściej niż raz w miesiącu (modułami 16 - godzinnymi) oraz, we wcześniej wspomnianej formie e-learningowej - słuchacze otrzymują dostęp do materiałów umieszczonych na platformie Instytutu Edukacji Europejskiej. Słuchacze nie piszą pracy dyplomowej, studia kończą się pisemnym testem  egzaminacyjnym (egzaminem końcowym).

Zajęcia stacjonarne odbywają się w siedzibie Korporacji SEDPOL Sp. z o.o. Oddział Instytut Edukacji Europejskiej w Warszawie, ul. Czapelska 38, 04-081 Warszawa. W ramach zajęć praktycznych (ok. 8 godz.) odbywają się ćwiczenia terenowe w siedzibie Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach k. Warszawy (Al. Hrabska 3, 05-090 Raszyn – dojazd z Warszawy komunikacją miejską).

NA DODATEK! Atrakcyjna i bezkonkurencyjna cena studiów! – czesne 2800 zł + wpisowe 190 zł (czesne rozłożone na cztery raty, z możliwością indywidualnego dopasowania płatności do możliwości finansowych słuchacza).

Zapisz się na studia >>

Współpraca z Instytutem Edukacji Europejskiej
 

Podsumowując

Kwalifikacje rolnicze są jednym z kluczowych elementów wymaganych przy przejęciu lub nabyciu  gospodarstwa rolnego, ich uzyskanie umożliwia ubieganie się o pomoc finansową z udziałem środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (aktualnie PROW 2014-2020). Najbardziej   optymalnym sposobem zdobycia kwalifikacji rolniczych dla absolwentów kierunków nierolniczych jest ukończenie studiów podyplomowych w zakresie rolnictwa. Absolwenci  absolutnie wszystkich kierunków i uczelni, którzy tylko zamarzą o uzyskaniu statusu rolnika mogą dołączyć do słuchaczy. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych jest dowodem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji rolniczych, o których mowa w Ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, a ich program obejmuje zagadnienia wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  z dnia 17 stycznia 2012 roku  w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą.

Informacje i zapisy:

Korporacja SEDPOL Sp. z o.o., Oddział Instytut Edukacji Europejskiej w Warszawie, ul. Czapelska 38, 04-081 Warszawa, tel.: 22 33 17 600, 22 33 17 611, 22 33 17 632, e-mail:

 

INSTYTUT EDUKACJI EUROPEJSKIEJ
Korporacji SEDPOL sp. z o.o.

Ul. Czapelska 38 04-081 Warszawa

www.sedpol.com.pl

 

[Instytut Edukacji Europejskiej, artykuł sponsorowany,szkolenia,kwalifikacje rolnicze, studia rolnicze,studia podyplomowe,sedpol]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

4/2018

Aktualny numer:

Administrator 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O zawodzie zarządcy nieruchomości refleksji kilka
  • - Dojazd pożarowy do budynku zabytkowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl