Artykuł sponsorowany

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym

 SEDPOL sp. z o.o.  |  27.03.2018
SEDPOL sp. z o.o.

Rzeczoznawca majątkowy to jeden z ciekawszych zawodów,  który jest prawnie chroniony i do jego wykonywania niezbędne są specjalne uprawnienia , ale oprócz satysfakcji  przynosi  również  godziwe wynagrodzenie.

Praca rzeczoznawcy majątkowego polega na określaniu wartości nieruchomości wraz ze wszystkimi elementami, które są z nią związane jak np. maszyny, urządzenia, nasadzenia, budowle itp. Z usług rzeczoznawcy majątkowego korzystają zarówno banki, które żądają wyceny w przypadku kredytowania zakupu nieruchomości, urzędy, a także osoby prywatne chcące poznać realną wartość nieruchomości przed jej sprzedażą bądź zakupem. Widać zatem, że rzeczoznawcy majątkowi na brak zleceń narzekać nie mogą.

Osoba posiadająca licencję rzeczoznawcy majątkowego może założyć jednoosobową działalność gospodarczą i samodzielnie pozyskiwać zlecenia. Inną możliwością jest znalezienie zatrudnienia w instytucjach administracji państwowej, firmach zajmujących się wyceną nieruchomości, firmach deweloperskich oraz bankach. Na uwagę zasługuje również wysokie wynagrodzenie rzeczoznawców majątkowych. Średnie zarobki wynoszą tu ok. 5 tys. Złotych. Jednak aż 1/4 rzeczoznawców deklaruje, że osiąga wynagrodzenie na poziomi ponad 7,5 tys. zł miesięcznie.

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Regulacje dotyczące tego zawodu ustanowione zostały w ustawie o gospodarce nieruchomości z 21 sierpnia 1997 roku.

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, rzeczoznawcą majątkowym może zostać wyłącznie taka osoba, która:

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie była karana m.in. za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • ma wykształcenie wyższe i ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości,
  • odbyła co najmniej 6-miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości,
  • zdała postępowanie kwalifikacyjne (w tym egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania wartości nieruchomości) przeprowadzane przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną

Całością  procesu kształcenia  w kierunku uzyskania uprawnień rzeczoznawcy  majątkowego  zajmuje się Korporacja SEDPOL sp z o o . Oddział Edukacji Europejskiej, Warszawa, ul. Czapelska 38 tel 22 33 176 33.

Studia podyplomowe wycena nieruchomości 

Sedpol wraz z Warszawską Szkołą Zarządzania –Szkołą Wyższą, organizuje studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomości, których program  w ilości 286 godzin realizuje minimalne wymagania programowe ustalone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 12 czerwca 2014 r. ( Dz. U. z 2014 poz. 826.). Zajęcia stacjonarne prowadzone są w systemie wekendowym w Warszawie przy Rondzie Wiatraczna przez pracowników naukowych oraz praktyków. Nowością jest realizowanie pozostałych zajęć w formie  e-lerningu, co nie wymaga dojazdu do szkoły, a materiały szkoleniowe udostępniane są na platformie przez cały okres trwania studiów. Absolwenci Podyplomowych Studiów Wycena Nieruchomości otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Warszawską Szkołą Zarządzania – Szkołą Wyższą. Świadectwo to upoważnia do odbycia praktyki zawodowej.  Całkowity koszt studiów za oba semestry łącznie to tylko 3290 zł. Zapisz się na studia >>

Praktyki zawodowe -  wycena nieruchomości

W Korporacji SEDPOL sp z o o można odbyć także praktyki zawodowe  w zakresie szacowania nieruchomości w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 marca 2014r. W ramach praktyki zawodowej zgodnie z art. 177 ust. 1 pkt 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651 z późn. zm)   samodzielnie sporządza projekty operatów szacunkowych w których określa wartość co najmniej sześciu  rodzajów nieruchomości spośród następujących:

a) nieruchomości lokalowej, w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami,
b) nieruchomości zabudowanej, w podejściu porównawczym, metodą korygowania ceny średniej,
c) nieruchomości przynoszącej lub mogącej przynosić dochód, w podejściu dochodowym,
d) budynku lub budowli, w podejściu kosztowym,
e) nieruchomości gruntowej w celu aktualizacji opłaty z tytułu użytkowania wieczystego,
f) nieruchomości rolnej lub leśnej w celu ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie,
g) nieruchomości gruntowej w celu naliczenia opłaty adiacenckiej,
h) nieruchomości jako przedmiotu ograniczonego prawa rzeczowego;

W ramach praktyk kandydat na rzeczoznawcę majątkowego zapoznaje się również ze sposobami korzystania z rejestrów i ewidencji oraz dokumentów, prowadzonych przez sądy oraz organy administracji publicznej, urzędy i instytucje, zawierających dane wykorzystywane przy szacowaniu wartości nieruchomości o których mowa w art. 155 ust. 1 ustawy

Koszt praktyki zawodowej  to tylko 2190 zł ,

Później pozostaje tylko zdać egzamin państwowy dający uprawnienia w zakresie szacowania wartości nieruchomości.

Informacje i zapisy:

Korporacja SEDPOL Sp. z o.o., Oddział Instytut Edukacji Europejskiej w Warszawie, ul. Czapelska 38, 04-081 Warszawa, tel.: 22 331 76 33, 22 33 17 611, 22 331 76 00, e-mail:

Dowiedz się więcej >>

INSTYTUT EDUKACJI EUROPEJSKIEJ
Korporacji SEDPOL sp. z o.o.

Ul. Czapelska 38 04-081 Warszawa

www.sedpol.com.pl

 

[Instytut Edukacji Europejskiej, artykuł sponsorowany,szkolenia,e-learning,wycena nieruchomościrzeczoznawca majątkowy,jak zostać rzeczoznawca]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16577|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11856|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl