CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Skąd i jak pozyskać fundusze na zainstalowanie kolektorów słonecznych na osiedlu

Z kolektorem na słońce
Agnieszka  Górska  |  Administrator 1/2011  |  08.02.2011  |  6

Instalacja kolektorów słonecznych pozwala zaoszczędzić na ekologicznym ogrzewaniu budynków. Od niedawna NFOŚiGW włączył „zielone światło" dla wspólnot. Fundusz wspiera proekologiczne inwestycje, finansując do 45% poniesionych kosztów.

 

Inicjatywy propagujące OZE w Polsce oraz pomoc inwestorom w postaci dopłat do realizacji ekologicznych inwestycji mogą przyczynić się do wzrostu produkcji „zielonej energii" w naszym kraju.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszemu programowi kolektory słoneczne staną się powszechne w całej Polsce, co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z tradycyjnych źródeł, a także ograniczyć emisję CO2 - powiedział Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mimo że Polska leży w klimacie umiarkowanym, ilość promieniowania słonecznego jest wystarczająca, aby efektywnie wykorzystywać energię słoneczną. Co prawda kolektory częściej spotyka się na dachach domków jednorodzinnych, niemniej jednak systemy solarne zainstalowano z dużym powodzeniem już na kilkudziesięciu polskich osiedlach.

Instalacje te stosowane są coraz częściej zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w większych miastach; w budynkach nowo budowanych, jak również i w tych starszych, modernizowanych, np. w Łodzi, Zamościu, Warszawie, Olsztynku, Łomży. Największą popularnością kolektory cieszą się w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Producent (dystrybutor), logo i dane teleadresowe

ENER KAP

ENER KAP Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 21, 86-031 Osielsko
tel.: +48 52 324 19 10; e-mail: ; www.enerkap.pl  

Nazwa kolektora

Thermomax HP 100, HP 200

Thermomax DF 100

System solarny VARISOL

Zdjęcie


Thermomax HP 100, HP 200
  

Thermomax DF 100  

 

System solarny VARISOL

Rodzaj

próżniowy z rurką ciepła
„Heat-Pipe"

próżniowy typu „Direct-Flow"

próżniowy typu „Direct-Flow"

Sprawność optyczna

HP 100: 0,815, absorpcja 95%

HP 200: 0,815, absorpcja 95%

0,83, absorpcja 95%

0,783, absorpcja 95%

Absorber

selektywne pokrycie,
powłoka TINOX

selektywne pokrycie,
powłoka TINOX

selektywne pokrycie,
powłoka TINOX

Powierzchnia brutto/powierzchnia absorbera

20-rurowy: 2,84/2,01

30-rurowy: 4,26/3,021

20-rurowy: 2,83/2,01

30-rurowy: 4,24/3,021

20 rur: 2,77/2,10

150 rur: 20,8/15,75

Cechy szczególne 

łatwy i szybki montaż dzięki połączeniu „plug and play";

możliwość połączenia czterech 30-tubowych kolektorów w szereg;

wytrzymałe, szczelne, opatentowane połączenie szkła i metalu;

zastosowanie unikalnego bezpiecznika temperatury;

temperatura bezpiecznika nastawiona na 95°C lub 135°C.

nieograniczone możliwości montażu;

możliwość połączenia pięciu 30-tubowych kolektorów w szereg;

rury próżniowe wykonane z najwyższej jakości, specjalistycznego szkła;

niskie straty energii poprzez zastosowanie wysokiej próżni otaczającej absorber i doskonałej izolacji szyny zbiorczej wykonanej z pianki melaminowej.

jedyny na świecie bezgłowicowy system solarny;

łatwa i szybka instalacja dzięki połączeniu „click-fit";

brak miedzi, aluminium i mosiądzu, brak połączeń lutowanych i spawanych;

dopasowanie systemu do zmieniających się potrzeb;

precyzyjne wymiarowanie;


możliwość połączenia do 150 tub próżniowych w jeden moduł.

Marka Thermomax od ponad 25 lat jest światowym liderem w rozwoju technologii solarnych i produkcji nowoczesnych systemów solarnych. Dystrybuowane kolektory produkowane są przez Kingspan Renewables Ltd. w całkowicie zautomatyzowanej fabryce w Portadown w Północnej Irlandii, wyłącznie z wykorzystaniem podzespołów europejskich producentów.

Wszystkie kolektory Kingspan Solar posiadają wiele aprobat technicznych światowych organizacji certyfikujących. Tuby próżniowe przeszły dodatkowo badanie wytrzymałości na uderzenia gradu - CERTYFIKAT 21208924.

Gwarancja

20 lat

20 lat

20 lat

Cena

20-rurowy: 6580,00

20-rurowy: 5790,00

20-rurowy: 5560,00

Warto jednak pamiętać, że kolektor nie zastąpi całkowicie tradycyjnych źródeł ciepła, może jedynie wspomagać ogrzewanie. Energię niezbędną do podgrzania wody możemy czerpać z solarów od marca do końca września, bowiem jest to okres najintensywniejszego nasłonecznienia. W lutym i październiku parametry pracy kolektora są zadowalające, natomiast w pozostałym okresie woda wymaga dodatkowego dogrzania. Co prawda nawet w mroźny, ale słoneczny dzień można efektywnie wykorzystać instalację solarną, ale nie należy traktować jej wtedy jako wystarczającej do ogrzania c.w.u. 

Skąd pieniądze?

W Polsce inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) mogą być finansowane ze środków własnych, funduszy ekologicznych, pożyczek, dotacji i kredytów preferencyjnych. Unia Europejska w latach 2007-2013 również przeznaczyła na ten cel dodatkowe środki.

Dla zainteresowanych inwestowaniem w projekty proekologiczne, dostępnych jest kilka możliwości uzyskania dotacji unijnych przeznaczonych na zakup i montaż m.in.: kolektorów słonecznych i próżniowych, baterii słonecznych, systemów solarnych, a także układów zasilania redukujących ilość CO2 emitowanego do środowiska.

Procedura przy udzielaniu dotacji NFOŚiGW:

 

  • Wnioski o dotację NFOŚiGW wraz z wnioskami o udzielenie kredytu, rozpatrywane są przez bank, który zawarł umowę współpracy z Narodowym Funduszem. Formularze wniosków udostępnia bank;

  • Po podpisaniu umowy kredytu i zrealizowaniu przedsięwzięcia, Kredytobiorca występuje do banku o wypłacenie dotacji. Dopiero przekazanie protokołu zdawczo-odbiorczego inwestycji oraz innych dokumentów określonych w umowie kredytowej, uruchamia wypłatę środków. Kredytobiorca zobowiązany jest do uiszczenia należnego podatku dochodowego od udzielonej dotacji NFOŚiGW;

  • Spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia Banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia.

 

Wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane pozyskaniem dotacji na zakup kolektorów słonecznych mogą zwrócić się z wnioskiem do: wojewódzkiego oddziału Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu, Funduszu Termomodernizacyjnego oraz skorzystać z dotacji Unii Europejskiej (program: priorytet 7.2) lub wsparcia samorządowego.

Samorządy z kolei mogą uzyskać dofinansowanie w ramach tych samych funduszy co wspólnoty, z wyłączeniem pieniędzy z UE. Ponadto od 21 grudnia 2010 r. gminy i powiaty mogą także udzielać dotacji celowych na zakup kolektorów słonecznych, z których uprawnione do skorzystania są m.in. wspólnoty mieszkaniowe. (Ustawa Prawo ochrony środowiska, DzU nr 229, poz. 1498).

Znowelizowana ustawa nie określa trybu postępowania przy udzielaniu dotacji ani sposobu jej rozliczania - w praktyce takie szczegóły będą uchwalać rady powiatów i gmin. Dotacje są przyznawane lokalnie przez niektóre samorządy, dostępne są w wybranych gminach miejskich i wiejskich. Informacje o dostępności środków pieniężnych na dotacje na kolektory słoneczne w danym regionie można uzyskać we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy.

Komentarze

(1)
mika | 25.08.2011, 18:09
Moi znajomi zamontowali sobie takie kolektory w domu zachęceni informacjami z bloga odnawialnecieplo.pl. Piszą tam również o dotacjach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i różnych ekologicznych rozwiązaniach do domu. Cieszę się że coraz więcej osób się tym interesuje i stara żyć w zgodzie z naturą:)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18927|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11524|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl