CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skąd i jak pozyskać fundusze na zainstalowanie kolektorów słonecznych na osiedlu

Z kolektorem na słońce
Agnieszka  Górska  |  Administrator 1/2011  |  08.02.2011  |  6

Instalacja kolektorów słonecznych pozwala zaoszczędzić na ekologicznym ogrzewaniu budynków. Od niedawna NFOŚiGW włączył „zielone światło" dla wspólnot. Fundusz wspiera proekologiczne inwestycje, finansując do 45% poniesionych kosztów.

 

Inicjatywy propagujące OZE w Polsce oraz pomoc inwestorom w postaci dopłat do realizacji ekologicznych inwestycji mogą przyczynić się do wzrostu produkcji „zielonej energii" w naszym kraju.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszemu programowi kolektory słoneczne staną się powszechne w całej Polsce, co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z tradycyjnych źródeł, a także ograniczyć emisję CO2 - powiedział Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mimo że Polska leży w klimacie umiarkowanym, ilość promieniowania słonecznego jest wystarczająca, aby efektywnie wykorzystywać energię słoneczną. Co prawda kolektory częściej spotyka się na dachach domków jednorodzinnych, niemniej jednak systemy solarne zainstalowano z dużym powodzeniem już na kilkudziesięciu polskich osiedlach.

Instalacje te stosowane są coraz częściej zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w większych miastach; w budynkach nowo budowanych, jak również i w tych starszych, modernizowanych, np. w Łodzi, Zamościu, Warszawie, Olsztynku, Łomży. Największą popularnością kolektory cieszą się w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Producent (dystrybutor), logo i dane teleadresowe

ENER KAP

ENER KAP Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 21, 86-031 Osielsko
tel.: +48 52 324 19 10; e-mail: ; www.enerkap.pl  

Nazwa kolektora

Thermomax HP 100, HP 200

Thermomax DF 100

System solarny VARISOL

Zdjęcie


Thermomax HP 100, HP 200
  

Thermomax DF 100  

 

System solarny VARISOL

Rodzaj

próżniowy z rurką ciepła
„Heat-Pipe"

próżniowy typu „Direct-Flow"

próżniowy typu „Direct-Flow"

Sprawność optyczna

HP 100: 0,815, absorpcja 95%

HP 200: 0,815, absorpcja 95%

0,83, absorpcja 95%

0,783, absorpcja 95%

Absorber

selektywne pokrycie,
powłoka TINOX

selektywne pokrycie,
powłoka TINOX

selektywne pokrycie,
powłoka TINOX

Powierzchnia brutto/powierzchnia absorbera

20-rurowy: 2,84/2,01

30-rurowy: 4,26/3,021

20-rurowy: 2,83/2,01

30-rurowy: 4,24/3,021

20 rur: 2,77/2,10

150 rur: 20,8/15,75

Cechy szczególne 

łatwy i szybki montaż dzięki połączeniu „plug and play";

możliwość połączenia czterech 30-tubowych kolektorów w szereg;

wytrzymałe, szczelne, opatentowane połączenie szkła i metalu;

zastosowanie unikalnego bezpiecznika temperatury;

temperatura bezpiecznika nastawiona na 95°C lub 135°C.

nieograniczone możliwości montażu;

możliwość połączenia pięciu 30-tubowych kolektorów w szereg;

rury próżniowe wykonane z najwyższej jakości, specjalistycznego szkła;

niskie straty energii poprzez zastosowanie wysokiej próżni otaczającej absorber i doskonałej izolacji szyny zbiorczej wykonanej z pianki melaminowej.

jedyny na świecie bezgłowicowy system solarny;

łatwa i szybka instalacja dzięki połączeniu „click-fit";

brak miedzi, aluminium i mosiądzu, brak połączeń lutowanych i spawanych;

dopasowanie systemu do zmieniających się potrzeb;

precyzyjne wymiarowanie;


możliwość połączenia do 150 tub próżniowych w jeden moduł.

Marka Thermomax od ponad 25 lat jest światowym liderem w rozwoju technologii solarnych i produkcji nowoczesnych systemów solarnych. Dystrybuowane kolektory produkowane są przez Kingspan Renewables Ltd. w całkowicie zautomatyzowanej fabryce w Portadown w Północnej Irlandii, wyłącznie z wykorzystaniem podzespołów europejskich producentów.

Wszystkie kolektory Kingspan Solar posiadają wiele aprobat technicznych światowych organizacji certyfikujących. Tuby próżniowe przeszły dodatkowo badanie wytrzymałości na uderzenia gradu - CERTYFIKAT 21208924.

Gwarancja

20 lat

20 lat

20 lat

Cena

20-rurowy: 6580,00

20-rurowy: 5790,00

20-rurowy: 5560,00

Warto jednak pamiętać, że kolektor nie zastąpi całkowicie tradycyjnych źródeł ciepła, może jedynie wspomagać ogrzewanie. Energię niezbędną do podgrzania wody możemy czerpać z solarów od marca do końca września, bowiem jest to okres najintensywniejszego nasłonecznienia. W lutym i październiku parametry pracy kolektora są zadowalające, natomiast w pozostałym okresie woda wymaga dodatkowego dogrzania. Co prawda nawet w mroźny, ale słoneczny dzień można efektywnie wykorzystać instalację solarną, ale nie należy traktować jej wtedy jako wystarczającej do ogrzania c.w.u. 

Skąd pieniądze?

W Polsce inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) mogą być finansowane ze środków własnych, funduszy ekologicznych, pożyczek, dotacji i kredytów preferencyjnych. Unia Europejska w latach 2007-2013 również przeznaczyła na ten cel dodatkowe środki.

Dla zainteresowanych inwestowaniem w projekty proekologiczne, dostępnych jest kilka możliwości uzyskania dotacji unijnych przeznaczonych na zakup i montaż m.in.: kolektorów słonecznych i próżniowych, baterii słonecznych, systemów solarnych, a także układów zasilania redukujących ilość CO2 emitowanego do środowiska.

Procedura przy udzielaniu dotacji NFOŚiGW:

 

  • Wnioski o dotację NFOŚiGW wraz z wnioskami o udzielenie kredytu, rozpatrywane są przez bank, który zawarł umowę współpracy z Narodowym Funduszem. Formularze wniosków udostępnia bank;

  • Po podpisaniu umowy kredytu i zrealizowaniu przedsięwzięcia, Kredytobiorca występuje do banku o wypłacenie dotacji. Dopiero przekazanie protokołu zdawczo-odbiorczego inwestycji oraz innych dokumentów określonych w umowie kredytowej, uruchamia wypłatę środków. Kredytobiorca zobowiązany jest do uiszczenia należnego podatku dochodowego od udzielonej dotacji NFOŚiGW;

  • Spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia Banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia.

 

Wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane pozyskaniem dotacji na zakup kolektorów słonecznych mogą zwrócić się z wnioskiem do: wojewódzkiego oddziału Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu, Funduszu Termomodernizacyjnego oraz skorzystać z dotacji Unii Europejskiej (program: priorytet 7.2) lub wsparcia samorządowego.

Samorządy z kolei mogą uzyskać dofinansowanie w ramach tych samych funduszy co wspólnoty, z wyłączeniem pieniędzy z UE. Ponadto od 21 grudnia 2010 r. gminy i powiaty mogą także udzielać dotacji celowych na zakup kolektorów słonecznych, z których uprawnione do skorzystania są m.in. wspólnoty mieszkaniowe. (Ustawa Prawo ochrony środowiska, DzU nr 229, poz. 1498).

Znowelizowana ustawa nie określa trybu postępowania przy udzielaniu dotacji ani sposobu jej rozliczania - w praktyce takie szczegóły będą uchwalać rady powiatów i gmin. Dotacje są przyznawane lokalnie przez niektóre samorządy, dostępne są w wybranych gminach miejskich i wiejskich. Informacje o dostępności środków pieniężnych na dotacje na kolektory słoneczne w danym regionie można uzyskać we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy.

Komentarze

(1)
mika | 25.08.2011, 18:09
Moi znajomi zamontowali sobie takie kolektory w domu zachęceni informacjami z bloga odnawialnecieplo.pl. Piszą tam również o dotacjach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i różnych ekologicznych rozwiązaniach do domu. Cieszę się że coraz więcej osób się tym interesuje i stara żyć w zgodzie z naturą:)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16929|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10539|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10107|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl