Szybka walka z wilgocią
Pokrycie z papy bitumicznej na płaskim dachu zagrożone jest uszkodzeniami wywoływanymi przez opady deszczu i śniegu, uderzenia wiatru oraz stężenie w powietrzu szkodliwych substancji. Nieszczelności sprzyjają powstawaniu przecieków. Wilgoć szybko rozprzestrzenia się po elementach konstrukcyjnych, stanowiąc poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania budynku.
Dlatego hydroizolację, czyli zabezpieczenie przed działaniem wody i wilgoci, należy stosować na całej powierzchni obiektu budowlanego. A kiedy uszkodzenia dachu umożliwiają przenikanie wody, należy szybko wyeliminować zagrożenie. Dowiedz się więcej o produktach do hydroizolacji Weber >>
Co i jak zastosować?
Remont dachu z papy można przeprowadzić bez konieczności wzywania specjalistycznej ekipy! Pomocne są w takich wypadkach produkty marki Weber: masa bitumiczna weber.tec 911, powłoka uszczelniająca weber.tec 905 oraz preparat gruntujący weber.tec 902.
Mamy zwykle do czynienia z dwoma rodzajami uszkodzeń dachu z pokryciem papowym. Są to defekty punktowe, występujące na niedużej powierzchni dachu, i znacznie większe uszkodzenia powierzchniowe. Weber oferuje produkty dostosowane do rodzaju uszkodzeń.
Punktowe uszkodzenia dachu
- Masa dekarska weber.tec 911 to świetne rozwiązanie do naprawy uszkodzeń punktowych i niewielkich pęcherzy. Sprawdzi się również przy naprawie powierzchni dachowych w miejscach montażu np. anten, kominków wentylacyjnych czy okien dachowych - mówi Piotr Krupa, kierownik produktu zaprawy techniczne Weber.
Wybrzuszenia i pęcherze są efektem przedostawania się pod pokrycie dachowe wody. Tak zdeformowane poszycie ulega dalszym zniszczeniom, dlatego remont należy przeprowadzić bezzwłocznie!
- Pęcherz nacinamy na krzyż i rozginamy końcówki papy, na podłoże nakładamy masę weber.tec 911, przeciętą papę dociskamy do podłoża, a nadmiar masy wcieramy w reperowane miejsce. Co ważne, taką lokalną renowację można przeprowadzać nawet wtedy, gdy pada lub jest wilgotno, byle tylko w naprawianym punkcie nie zalegała woda - tłumaczy Andrzej Kozak, instruktor z działu doradztwa technicznego Weber.
- Z punktu widzenia efektywności przeprowadzanych napraw bardzo ważny jest fakt, że masa weber.tec 911 zabezpiecza naprawiane miejsce przed działaniem wody od razu po jej nałożeniu. I to niezależnie od tego, że swoje finalne właściwości uzyskuje po całkowitym związaniu tj. po 2-8 dniach, w zależności do warunków atmosferycznych. Zatem stosując weber.tec 911, zabezpieczamy dach błyskawicznie i od ręki - dodaje Piotr Krupa.
Deformacje na większej powierzchni
Uszkodzenia powierzchniowe dachu z papy można skutecznie zniwelować przy użyciu bitumicznej powłoki naprawczej weber.tec 905 w duecie z preparatem gruntującym weber.tec 902.
- Na zagruntowaną i suchą w dotyku powierzchnię dachu nakładamy masę bitumiczną, którą dzięki płynnej konsystencji możemy wylewać bezpośrednio z pojemnika na podłoże. Następnie wystarczy rozprowadzić masę na odpowiednią grubość i szerokość, tak aby przykryć uszkodzenie z zapasem co najmniej 20 cm - mówi Andrzej Kozak.
![]() |
Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. Weber - Biuro w Warszawie ul. Cybernetyki 9 02-677 Warszawa 801 620 000 |
Przeczytaj również:
Parkingi wielopoziomowe, garaże wielostanowiskowe – jakie posadzki dla nich?
Żywica poliuretanowa na balkonie i tarasie
Metaliczna farba - do czego potrzebuje jej administrator
Lifting elewacji – co powinien wiedzieć zarządca?
Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów elewacyjnych?
(weber, Saint-Gobain, dachy, naprawa dachu, pap dachowa, masa bitumiczna weber.tec 911, powłoka uszczelniająca weber.tec 905, preparat gruntujący weber.tec 902)