Artykuł sponsorowany

Elewacja odporna na smog

 WEBER  |  21.12.2020  |  1
Weber

Smog, bolączka dużych miast, jest zagrożeniem również dla trwałości i estetyki elewacji budynku. Czy możliwe jest wykonanie fasady odpornej na działanie zanieczyszczeń?

Smog stał się w ostatnich latach prawdziwą zimową plagą największych polskich miast. Specjaliści stale alarmują o bardzo wysokim stężeniu zanieczyszczeń i odradzają dłuższe przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza osobom starszym i dzieciom.

Szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą także negatywnie oddziaływać na ściany zewnętrzne budynków, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do ich poważnych uszkodzeń. Recepta na przedłużenie trwałości i estetyki fasady budynku w warunkach silnie zanieczyszczonego powietrza kryje się w odpowiednich materiałach użytych do wykończenia elewacji. W tym kontekście niezastąpione będę tynki silikatowe Weber.

Elewacja odporna na smog - WeberCo się kryje w smogu?

Smog to zanieczyszczenia powietrza powstałe w wyniku spalania węgla i śmieci w piecach domów jednorodzinnych oraz w starych, niemodernizowanych kotłowniach. Wytwarzają go również samochody, zwłaszcza te „leciwe”, których po polskich drogach jeździ niemało. Smog powstaje i gromadzi się przy powierzchni ziemi głównie w trakcie bezwietrznej, mroźnej pogody, ale może atakować również latem. Poznaj tynki odporne na smog >> 

Spalanie w piecach różnych materiałów powoduje uwalnianie do atmosfery związków chemicznych, takich jak sadza czy pyły, osadzających się na elewacjach budynków. W przypadku palenia węglem do atmosfery emitowany jest również dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Związki te w momencie zetknięcia się z parą wodną tworzą aerożele, które zawierają m.in. kwas siarkowy.

Budynki a smog

Związki chemiczne obecne w smogu w efekcie naturalnych ruchów powietrza osiadają na elewacjach i z biegiem czasu mogą oddziaływać korozyjnie na wiele materiałów budowlanych, takich jak tynki, cegła, płytki ceramiczne i ich spoiny. Dowiedz się więcej o tynkach Weber >>

Szczególnie niebezpieczne są drobinki wytworzonego kwasu siarkowego, które mogą powodować miejscowe uszkodzenia elewacji. Ich oddziaływanie destrukcyjne zwiększają również opady. Woda wnika w szczeliny na fasadzie, co skutkuje jej powolnym, ale systematycznym zawilgoceniem. Sadza oraz pyły tworzą na ścianach budynków ciemne smugi i plamy, powodując jednocześnie szarzenie jasnych kolorów.

„Antysmogowa” fasada

Ochronę przed wpływem związków chemicznych zawartych w smogu można zacząć już na etapie wykańczania budynku i tynkowania ścian. Jaki rodzaj tynku zabezpieczy fasadę przed szkodliwym oddziaływaniem agresywnych substancji chemicznych?

- Najbardziej odporne na oddziaływanie zanieczyszczeń z atmosfery są tynki silikatowe. Są to produkty, w których wiązanie następuję poprzez reakcję chemiczną potasowego szkła wodnego z dwutlenkiem węgla obecnym w atmosferze - mówi Sławomir Nastarewicz, doradca techniczny Weber.

Tynk silikatowo-silikonowy Weber Tynk silikatowo-silikonowy Weber Tynk silikatowy - Weber

Fasady pokryte antystatycznymi tynkami silikatowymi nie przyciągają kurzu i pyłu, w których mogą się znajdować szkodliwe związki chemiczne. Tynki silikatowe charakteryzują się też dużą odpornością na promieniowanie UV i ścieranie, a także wysoką paroprzepuszczalnością. Mają również wysokie pH, co z kolei chroni fasady przed korozją biologiczną, tj. obrastaniem przez glony, grzyby i pleśń.

- Sztandarowym produktem w ofercie Weber, który odpowiada na wyzwanie ochrony elewacji przez zanieczyszczeniami, jest tynk silikatowy weber TD331. Możemy go barwić na ponad dwieście kolorów z palety Navigator. Dzięki temu łączymy spełnienie wymagań estetycznych i ochronnych w jednym uniwersalnym produkcie - tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

W portfolio marki Weber dostępne są również tynki silikatowo-silikonowe: weber TD336 oraz weber.pas extraclean. Pierwszy występuje w ponad dwustu kolorach palety Navigator, natomiast drugi, zwany również samoczyszczącym, jest dostępny w stu kolorach z palety Kryształ.

- Szeroka oferta typów i kolorów tynków sprawia, że każdy inwestor i wykonawca, który chce stworzyć bezpieczną, estetyczną i atrakcyjną elewację, znajdzie w portfolio Weber produkty skrojone pod swoje indywidualne potrzeby - dodaje Krzysztof Siemak.

Elewacja odporna na smog - WeberBezpieczna elewacja dziś i jutro

Aby elewacja stanowiła atrakcyjną wizytówkę budynku na lata, trzeba o nią dbać nie tylko na etapie wykańczania czy renowacji, ale również podczas standardowego użytkowania.

- Przynajmniej raz w roku, najczęściej po zimie, konieczny jest przegląd elewacji, podczas którego należy zwrócić szczególną uwagę na jej uszkodzenia. Mam tu na myśli mikrospękania, odpryski czy porażenie mikrobiologiczne, tj. porastanie glonami,  potocznie określane zazielenieniem, oraz wszelkie zabrudzenia - tłumaczy Sławomir Nastarewicz, doradca techniczny Weber.

Jeśli elewacja jest lekko przybrudzona, wystarczy umycie jej wodą z małym dodatkiem detergentu lub użycie gotowego preparatu, takiego jak weber PC241. Gdy na fasadzie pojawiły się glony lub grzyby, trzeba zastosować mocniejszy środek, taki jak płyn biocydowy weber PC243.

- W miejscach narażonych na większe niebezpieczeństwo korozji biologicznej zalecamy naniesienie podwójnej warstwy zabezpieczającej  preparatu biocydowego weber PC243 lub przemalowanie ściany farbą elewacyjną Weber z dodatkiem biocydu - podsumowuje Sławomir Nastarewicz.

Weber Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
Weber - Biuro w Warszawie
ul. Cybernetyki 9
02-677 Warszawa

801 620 000

Przeczytaj również:

Parkingi wielopoziomowe, garaże wielostanowiskowe – jakie posadzki dla nich?

Żywica poliuretanowa na balkonie i tarasie

Metaliczna farba - do czego potrzebuje jej administrator

Naprawa podłoży i posadzek – jak znaleźć przyczynę powstania uszkodzenia? Jak prawidłowo wykonać diagnozę?

Lifting elewacji – co powinien wiedzieć zarządca?

Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów elewacyjnych?

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?

 

(weber, smog, fasady, antysmogowa fasada, tynki silikatowe, czysta fasada)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - SRK N szansą dla rynku
  • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21249|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 22947|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13024|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl