CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dziesięć kroków z KOB (cz. I)

Rys. 1. Strona tytułowa KOB.
Rys. 1. Strona tytułowa KOB.
Rys. archiwum autorki (A. Ostańska)

Prawidłowe zarządzanie obiektem gwarantuje prowadzenie książki obiektu budowlanego według obowiązujących zasad wypełniania stron i tablic. Poniżej przedstawiamy zasady wypełniania KOB w 10 krokach.

Prezentowane pierwsze pięć z dziesięciu kroków[1] z książką obiektu budowlanego w kierunku prawidłowego zarządzania obiektem to wariant obowiązujący na podstawie wzoru książki określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. (DzU z 2003 r., nr 120, poz.1134).

W artykule:

Spośród dziesięciu kroków prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego autorka wymienia pięć pierwszych:

• uzupełnienie strony tytułowej i spisu treści,
• uzupełnienie danych osoby dokonującej wpisów,
• uzupełnienie podstawowych danych pozwalających zidentyfikować obiekt w jego otoczeniu,
• informacje o dokumentach dołączanych do książki,
• uzupełnienie danych technicznych budynku i omówienie planu sytuacyjnego.

I. Krok pierwszy to uzupełnienie strony tytułowej i spisu treści.

Strona tytułowa (rys. 1 - patrz: rysunek przytytułowy) zestawia podstawowe informacje identyfikujące obiekt. Ponadto spis treści obejmuje całą charakterystykę zawartości książki i korespondującą – narzuconą przez rozporządzenie (wzór) – numerację stron.

I tak strona 1 nie zawiera pól do wypełniania przez osobę upoważnioną do prowadzenia KOB.

Czy wiesz, że... po renowacji lastryko uzyska lustrzany połysk lub efekt satyny?

Crisoma

Posadzki Crisoma

Zadzwoń: 502 096 093

Książka musi odpowiadać przepisom [2] i posiadać dokładnie taką liczbę stron i taką samą zawartość poszczególnych stron, jaka jest przewidziana we wzorze. Jeżeli wypełnilibyśmy jedną z tablic do końca, mimo że w innych tablicach pozostałoby jeszcze wolne miejsce, to i tak należy założyć nową książkę dla obiektu.

A zatem kontynuacja książki jest już w innym tomie. Dołączanie dodatkowych stron nie wchodzi w grę, gdyż treść § 3.2 zabrania takich operacji („Wzór książki określa załącznik do rozporządzenia” [4]).

II. Krok drugi to uzupełnienie danych osoby dokonującej wpisów. Przepisy nie uściślają kwalifikacji osoby prowadzącej KOB.

Zwyczajowo przyjęto, że taka osoba powinna mieć:

Książka obiektu budowlanego »

Zeszyt formatu A4, w którym znajdują się wszystkie potrzebne formularze do prowadzenia dokumentacji budynku. Są one przeznaczone do bezpośredniego wykorzystania przez administratorów i zarządców budynków.

Czytaj więcej »

 

  • co najmniej średnie wykształcenie ogólne lub techniczne,
  • dobrą znajomość przepisów ustawy Prawo budowlane oraz przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 19 października 1998 r. i MI z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie KOB,
  • umiejętność podejmowania decyzji w sprawie właściwego kwalifikowania dokumentów wymagających zarejestrowania,
  • umiejętność czytelnego i wyraźnego pisania odręcznego,
  • umiejętność systematycznego wykonywania zapisów oraz staranność w prowadzeniu książki.

Właściciel lub zarządca może sam prowadzić książkę lub upoważnić do tego inną osobę, a kopia upoważnienia powinna być dołączona do dokumentacji obiektu.

Wpisów do książki obiektu budowlanego nie mogą dokonywać przedstawiciele organów, które są uprawnione do kontroli, jak: organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej, inspekcji ochrony środowiska, inspekcji pracy (jeśli obiekt jest zakładem pracy) itp.

Zalecenia pokontrolne organów i instytucji są przekazywane w innym trybie, a prowadzący KOB jest zobowiązany do zapisania informacji o dostarczonym dokumencie i dołączenia tego dokumentu do książki, a następnie do odpowiedniej teczki.

Tab. 1. Dane osoby dokonującej wpisów.
Tab. 1. Dane osoby dokonującej wpisów.

Należy zadbać, aby została zachowana chronologiczna ciągłość zapisu osób odpowiedzialnych za prowadzenie książki. Jest to istotne w przypadku konsekwencji wynikających z zaniedbań w prowadzeniu KOB.

III. W kroku trzecim należy uzupełnić podstawowe dane pozwalające zidentyfikować obiekt w jego otoczeniu. Problemem jest tylko jednokrotna możliwość zmiany właściciela czy zarządcy, gdyż zgodnie z treścią rozporządzenia [2] i zawartym w nim wzorze KOB [4] trzecia zmiana powinna być dokonana w nowym tomie książki.

Tab. 2. Dane identyfikacyjne obiektu.
Tab. 2. Dane identyfikacyjne obiektu.

Czytaj też: Książka obiektu budowlanego narzędziem pomocnym w zarządzaniu budynkiem >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[KOB, książka obiektu budowlanego, zarządzanie obiektem, właściciel obiektu, zarządca obiektu, dokumentacja budynku, dokumenty dołączane do KOB]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17543|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10931|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10505|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl