CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skutki niewłaściwego wyboru wodomierzy

Damian Żabicki  |  Administrator 4/2018  |  07.05.2018  |  1
W artykule o kilku ważnych aspektach technicznych wodomierzy, o których warto wiedzieć, istotnych przepisach prawa, kwestiach wyboru wodomierza głównego, przewymiarowaniu i niedowymiarowaniu wodomierza i różnicach we wskazaniach.
W artykule o kilku ważnych aspektach technicznych wodomierzy, o których warto wiedzieć, istotnych przepisach prawa, kwestiach wyboru wodomierza głównego, przewymiarowaniu i niedowymiarowaniu wodomierza i różnicach we wskazaniach.
Fot. archiwum redakcji Administratora

Na dokładność pomiaru zużycia wody wpływa przynajmniej kilka czynników i nie dotyczą one jedynie parametrów wodomierza jako przyrządu pomiarowego. Trzeba mieć również na uwadze instalację, w jakiej urządzenie będzie pracowało.

W artykule:

• O kilku ważnych aspektach technicznych wodomierzy, o których warto wiedzieć
• Istotne przepisy prawa
• Wybór wodomierza głównego
• Przewymiarowanie i niedowymiarowanie wodomierza
• Różnice we wskazaniach

Przede wszystkim należy zadbać, aby dokładność wszystkich wodomierzy zamontowanych w budynku była taka sama i bazowała na identycznych zestawach montażowych. W przypadku przewymiarowania wodomierza może dojść do braku pomiaru pewnej grupy przepływów. Chodzi tutaj przede wszystkim o przepływy o niewielkich wartościach. Jak wiadomo, część przepływów nie będzie mierzona, co przyczyni się do wystąpienia strat w bilansie zużycia.

Z kolei w przypadku gdy wodomierz będzie miał zbyt mały przepływ, może dojść do jego przeciążenia, a poszczególne jego elementy konstrukcyjne ulegną szybszemu zużyciu.

Wodomierz powinien być tak dobrany, aby jego zakres pomiarowy i dopuszczalne błędy w stosunku do strumienia obliczeniowego pokrywały się ze strumieniem nominalnym wodomierza w przedziale 0,45–0,6.

Wybierając wodomierz, należy wziąć pod uwagę warunki pracy. Chodzi tutaj o przeciętne i maksymalne wartości strumienia roboczego. Nie mniej ważne jest ciśnienie i temperatura wody w instalacji. Parametrami pomiarowymi wodomierza są: wielkość, klasa obciążeń oraz typ.

Dobierając odpowiedni wodomierz, zarządca nieruchomości powinien przeanalizować warunki instalacji – dopuszczalne straty strumienia w wodomierzu, właściwości fizyczne i chemiczne wody oraz maksymalne ciśnienie. Trzeba mieć również na uwadze zakładane strumienie objętości (Qmin, Qn, Qmax), które powinny odpowiadać przewidywanym warunkom przepływu w instalacji.

Przepisy prawa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – art. 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (DzU z 2001 r. nr 63, poz. 636 z późn. zm.) wodomierze główne, które wykorzystują przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, muszą być poddawane prawnej kontroli metrologicznej.

Obowiązują również dokumenty prawne regulujące pomiar zużycia wody:

 • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (DzU z 2008 r. nr 5, poz. 29) oraz
 • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 października 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (DzU z 2007 r. nr 209, poz. 1513).

Z kolei w aspekcie technicznym na etapie wyboru odpowiednich wodomierzy projektant powinien uwzględnić wymagania odpowiednich norm technicznych oraz karty katalogowe przyrządów pomiarowych.

Wybór wodomierza głównego

 • Wybierając do budynku wodomierz główny, ważne jest obliczenie spodziewanego przepływu wody.
 • Analizując ten parametr, można wykorzystać monitoring sieci z określonego przedziału czasowego. Taki monitoring powinien być uzgodniony pomiędzy dostawcą wody a zarządcą budynku.
 • Oprócz tego trzeba przeanalizować wielkość oraz sposób przeprowadzania pomiarów wraz z warunkami eksploatacyjnymi. Należy pamiętać o przepływie wody, który wynika z charakterystyki instalacji wodnej oraz ciśnienia wody w strumieniu zasilającym. Ważna jest przy tym temperatura wody i dopuszczalna różnica ciśnień.
 • Wybierając wodomierz główny, należy również pamiętać o możliwości wystąpienia zanieczyszczeń w wodzie. Są to głównie zanieczyszczenia o charakterze chemicznym i osadowym.
 • Należy też wziąć pod uwagę dopuszczalne straty ciśnienia, jakie mogą wystąpić na wodomierzu oraz odpowiednią przestrzeń montażową potrzebną do zabudowy instalacji.
 • Trzeba przeanalizować pozycję montażową – pozioma, pionowa oraz kształt rurociągu.

Przewymiarowanie i niedowymiarowanie wodomierza

 • Niedowymiarowany wodomierz może spowodować przyspieszoną eksploatację mechanizmów wewnętrznych. W efekcie mogą wystąpić wyższe koszty związane z ewentualną wymianą wodomierza lub jego naprawy. Problemy mogą dotyczyć również prawidłowego zbilansowania wody po stronie odbiorcy.
 • Jeżeli wodomierz będzie miał zbyt duży strumień nominalny, czyli będzie przewymiarowany może zmniejszyć się dokładność pomiarów w dolnych zakresach przepływów. Wzrosną więc koszty inwestycyjne i również mogą pojawić się problemy ze zbilansowaniem zużycia wody. Chodzi tutaj przede wszystkim o straty po stronie dostawcy.

Jakie są zatem optymalne parametry pracy wodomierza, aby zapewnił on możliwie najwyższy poziom dokładności?

Rozkład strumienia objętości dobieranego wodomierza powinien wynosić 25% (Qmin – Qt), 70% (Qt – Qn) oraz 5% (Qn – Qmax).
W przypadku gdy parametry te nie zostaną spełnione, zakładany poziom dokładności wodomierza może nie zostać uzyskany.

Czytaj też: Systemy zdalnego odczytu mediów >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wodomierze,opomiarowanie,liczniki zużycia wody,wybór wodomierza,przewymiarowanie wodomierza,niedowymiarowanie wodomierza,wskazania wodomierza ]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Kiedy nieważna bonifikata?
 • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16633|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl