CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Skutki niewłaściwego wyboru wodomierzy

Damian Żabicki  |  Administrator 4/2018  |  07.05.2018  |  1
W artykule o kilku ważnych aspektach technicznych wodomierzy, o których warto wiedzieć, istotnych przepisach prawa, kwestiach wyboru wodomierza głównego, przewymiarowaniu i niedowymiarowaniu wodomierza i różnicach we wskazaniach.
W artykule o kilku ważnych aspektach technicznych wodomierzy, o których warto wiedzieć, istotnych przepisach prawa, kwestiach wyboru wodomierza głównego, przewymiarowaniu i niedowymiarowaniu wodomierza i różnicach we wskazaniach.
Fot. archiwum redakcji Administratora

Na dokładność pomiaru zużycia wody wpływa przynajmniej kilka czynników i nie dotyczą one jedynie parametrów wodomierza jako przyrządu pomiarowego. Trzeba mieć również na uwadze instalację, w jakiej urządzenie będzie pracowało.

W artykule:

• O kilku ważnych aspektach technicznych wodomierzy, o których warto wiedzieć
• Istotne przepisy prawa
• Wybór wodomierza głównego
• Przewymiarowanie i niedowymiarowanie wodomierza
• Różnice we wskazaniach

Przede wszystkim należy zadbać, aby dokładność wszystkich wodomierzy zamontowanych w budynku była taka sama i bazowała na identycznych zestawach montażowych. W przypadku przewymiarowania wodomierza może dojść do braku pomiaru pewnej grupy przepływów. Chodzi tutaj przede wszystkim o przepływy o niewielkich wartościach. Jak wiadomo, część przepływów nie będzie mierzona, co przyczyni się do wystąpienia strat w bilansie zużycia.

Z kolei w przypadku gdy wodomierz będzie miał zbyt mały przepływ, może dojść do jego przeciążenia, a poszczególne jego elementy konstrukcyjne ulegną szybszemu zużyciu.

Wodomierz powinien być tak dobrany, aby jego zakres pomiarowy i dopuszczalne błędy w stosunku do strumienia obliczeniowego pokrywały się ze strumieniem nominalnym wodomierza w przedziale 0,45–0,6.

Wybierając wodomierz, należy wziąć pod uwagę warunki pracy. Chodzi tutaj o przeciętne i maksymalne wartości strumienia roboczego. Nie mniej ważne jest ciśnienie i temperatura wody w instalacji. Parametrami pomiarowymi wodomierza są: wielkość, klasa obciążeń oraz typ.

Dobierając odpowiedni wodomierz, zarządca nieruchomości powinien przeanalizować warunki instalacji – dopuszczalne straty strumienia w wodomierzu, właściwości fizyczne i chemiczne wody oraz maksymalne ciśnienie. Trzeba mieć również na uwadze zakładane strumienie objętości (Qmin, Qn, Qmax), które powinny odpowiadać przewidywanym warunkom przepływu w instalacji.

Przepisy prawa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – art. 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (DzU z 2001 r. nr 63, poz. 636 z późn. zm.) wodomierze główne, które wykorzystują przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, muszą być poddawane prawnej kontroli metrologicznej.

Obowiązują również dokumenty prawne regulujące pomiar zużycia wody:

 • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (DzU z 2008 r. nr 5, poz. 29) oraz
 • rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 października 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (DzU z 2007 r. nr 209, poz. 1513).

Z kolei w aspekcie technicznym na etapie wyboru odpowiednich wodomierzy projektant powinien uwzględnić wymagania odpowiednich norm technicznych oraz karty katalogowe przyrządów pomiarowych.

Wybór wodomierza głównego

 • Wybierając do budynku wodomierz główny, ważne jest obliczenie spodziewanego przepływu wody.
 • Analizując ten parametr, można wykorzystać monitoring sieci z określonego przedziału czasowego. Taki monitoring powinien być uzgodniony pomiędzy dostawcą wody a zarządcą budynku.
 • Oprócz tego trzeba przeanalizować wielkość oraz sposób przeprowadzania pomiarów wraz z warunkami eksploatacyjnymi. Należy pamiętać o przepływie wody, który wynika z charakterystyki instalacji wodnej oraz ciśnienia wody w strumieniu zasilającym. Ważna jest przy tym temperatura wody i dopuszczalna różnica ciśnień.
 • Wybierając wodomierz główny, należy również pamiętać o możliwości wystąpienia zanieczyszczeń w wodzie. Są to głównie zanieczyszczenia o charakterze chemicznym i osadowym.
 • Należy też wziąć pod uwagę dopuszczalne straty ciśnienia, jakie mogą wystąpić na wodomierzu oraz odpowiednią przestrzeń montażową potrzebną do zabudowy instalacji.
 • Trzeba przeanalizować pozycję montażową – pozioma, pionowa oraz kształt rurociągu.

Przewymiarowanie i niedowymiarowanie wodomierza

 • Niedowymiarowany wodomierz może spowodować przyspieszoną eksploatację mechanizmów wewnętrznych. W efekcie mogą wystąpić wyższe koszty związane z ewentualną wymianą wodomierza lub jego naprawy. Problemy mogą dotyczyć również prawidłowego zbilansowania wody po stronie odbiorcy.
 • Jeżeli wodomierz będzie miał zbyt duży strumień nominalny, czyli będzie przewymiarowany może zmniejszyć się dokładność pomiarów w dolnych zakresach przepływów. Wzrosną więc koszty inwestycyjne i również mogą pojawić się problemy ze zbilansowaniem zużycia wody. Chodzi tutaj przede wszystkim o straty po stronie dostawcy.

Jakie są zatem optymalne parametry pracy wodomierza, aby zapewnił on możliwie najwyższy poziom dokładności?

Rozkład strumienia objętości dobieranego wodomierza powinien wynosić 25% (Qmin – Qt), 70% (Qt – Qn) oraz 5% (Qn – Qmax).
W przypadku gdy parametry te nie zostaną spełnione, zakładany poziom dokładności wodomierza może nie zostać uzyskany.

Czytaj też: Systemy zdalnego odczytu mediów >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wodomierze,opomiarowanie,liczniki zużycia wody,wybór wodomierza,przewymiarowanie wodomierza,niedowymiarowanie wodomierza,wskazania wodomierza ]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17969|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11252|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10826|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl