CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

GUNB o ruchu budowlanym w Polsce w 2010 roku

Agnieszka  Górska  |  09.02.2011  |  3

Choć liczba pozwoleń wydanych na budowę domów wielorodzinnych jest coraz większa, to spada liczba tych oddawanych do użytku.

 

W porównaniu z rokiem 2009, w roku ubiegłym odnotowano niewielki wzrost (o 3%) liczby wydanych pozwoleń na budowę. O 2% wzrosła także liczba obiektów oddanych do użytkowania w stosunku do roku poprzedzającego. Większa jest również liczba wydanych nakazów rozbiórki, ale przyczyn tego można upatrywać w obiektach uszkodzonych przez powodzie i ulewne deszcze, jakie latem 2010 roku nawiedziły Polskę.

Natomiast jeśli chodzi o samowole budowlane, to w ostatnim roku GUNB odnotował znaczny 16% spadek wydawanych decyzji legalizacyjnych dla takich budów.

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez GUNB wynika, że w 2010 r. wydano 217694 decyzji o pozwoleniu na budowę, podczas gdy w 2009 r. wydano ich 212 279. Oznacza to wzrost o 3% w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Największy wzrost odnotowano dla budownictwa na terenach zamkniętych - o 35%. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych nastąpił nieznaczny, bo 2% wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę, natomiast dla budynków wielorodzinnych liczba pozwoleń zwiększyła się o 9%.

GUNB o ruchu budowlanym w Polsce w 2010 roku

 

Warto tu jednak zaznaczyć, że mimo tendencji wzrostu, ogólna liczba pozwoleń na budowę wydanych w roku ubiegłym jest o 9% mniejsza niż w roku 2008 - o 14% spadła liczba pozwoleń na budowę dla budynków wielorodzinnych, a dla budynków jednorodzinnych o 13%. Według GUNB te dość niepokojące dane mogą być związane z obniżonym popytem na mieszkania, który spowodowany był kryzysem finansowym i trudnością pozyskiwania kredytów hipotecznych.

 Trzeba też podkreślić, że budownictwo mieszkaniowe - zwłaszcza jednorodzinne - najpóźniej zareagowało na kryzys, zapewne dlatego też najpóźniej z niego wychodzi.

W 2010 r. przekazano do użytkowania 146 028 obiektów budowlanych. Jest to o 2% więcej niż w roku 2009, choć w stosunku do 2008 roku nadal utrzymuje się spadek na poziomie 13%. W porównaniu z rokiem 2009, liczba oddanych do użytku budynków wielorodzinnych jest mniejsza o 25%.

Tendencje wzrostowe odnotowano w takich kategoriach, jak np.: obiekty infrastruktury transportowej (więcej o 19%.), budynki zamieszkania zbiorowego (11%), budynków użyteczności publicznej (9%).

Największe postępy budowlane poczyniono przy tym w Kujawsko-Pomorskiem.

W dziedzinie samowoli budowlanych natomiast zauważalna jest tendencja spadkowa w liczbie wydawanych przez GUNB decyzji legalizacyjnych takie budowle. W ubiegłym roku wydano 571 decyzji legalizujących samowole budowlane - jest to o 16% mniej niż rok wcześniej, w którym wydano 681 takich decyzji i o 59% mniej niż w roku 2008, w którym wydano ich już niespełna 1400. Z analiz wynika, że podobnie jak w latach wcześniejszych, najwięcej zalegalizowano budynków jednorodzinnych - 295, co stanowi prawie 52% wszystkich decyzji legalizacyjnych.

Co ciekawe, wpływy z opłat legalizacyjnych (kar i mandatów) do budżetu państwa wynoszą ok. 51 mln zł (za danymi GUNB).

Warto tu dodać, że od 2001 r. liczba nakazów rozbiórki obiektów budowlanych systematycznie malała, ale w 2010 r. wydano ich ogółem 7326, czyli o 26 % więcej niż w 2009 roku. Analiza danych z roku ubiegłego wskazuje, że przyczyny wzrostu liczby nakazów rozbiórek należy upatrywać w zniszczeniach powodziowych i powodowanych przez osuwiska ziemi powstałe na skutek ulewnych deszczy.

GUNB podaje, ze dowodem na to może być statystyka - ponad 44% wydanych nakazów było spowodowane niewłaściwym stanem obiektów. Warto tu dodać, że najwięcej rozbiórek wykonano w woj. podkarpackim (364).

GUNB o ruchu budowlanym w Polsce w 2010 roku

 

Według danych w 2010 r. ogólnie wykonano mniej rozbiórek (3080 - 5% mniej niż w roku poprzedzającym) i wszczęto 1438 postępowań egzekucyjnych, co stanowi niewielki 1 % spadek w stosunku do roku 2009.

Porównując I i II półrocze roku 2010 (14% wzrost dla budynków jednorodzinnych oraz 30% wzrost dla budownictwa wielorodzinnego), GUNB prognozuje, że budownictwo będzie się nadal rozwijało, a tendencja wzrostowa w roku 2011 utrzyma się. GUNB szacuje przy tym, że wzrost może wynieść ok. 5-10%, na co wpływ będzie miało głównie budownictwo wielorodzinne (pozytywne nastroje deweloperów, ożywienie rynku mieszkaniowego, wzrost powierzchni użytkowej w nowo budowanych obiektach i miejmy nadzieję, stabilniejsza sytuacja na rynku kredytowym).

Zobacz wykaz naszych konferencji>>

Komentarze

(3)
Niepoprawny optymista | 09.02.2011, 18:07
Należy żyć nadzieją, że rok 2011 będzie łaskawszy dla polskiego budownictwa, że będziemy mieć więcej pieniędzy z kredytów i własnego kapitału, a nowe domy będą coraz ładniejsze, trwalsze i energooszczędniejsze.
sss | 14.02.2011, 13:15
Czytałem porażający tekst w Rzepie na temat styropianu.

W świetle tego co napisała w artykule B.Chomątowska "Co tkwi w styropianie"

GUNB powinien w pierwszej kolejności zająć się regularną kontrolą producentów styropianu
brygadier | 04.04.2011, 12:23
Z tego co wiem a wiem spopro bo od lat pracuje w branży budowalnej to akurat Termo Organika to jedna z nielicznych niestety firm które dbają o jakość swoich produktów, jako pierwsz na przykład i zdaje się wciąż jedyn az branży styropianowej posiada rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej . Żeby je zdobyć musi zgodzić się na wyrywkową kontrole jakości swoich produktów w dowolnym czasie i miejscu na terenie kraju. Jakoś innym nie przyszło do głowy tego rodzaju poświadczenie, ciekawe dlaczego:)))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11249|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10824|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl