CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

GUNB o ruchu budowlanym w Polsce w 2010 roku

Agnieszka  Górska  |  09.02.2011  |  3

Choć liczba pozwoleń wydanych na budowę domów wielorodzinnych jest coraz większa, to spada liczba tych oddawanych do użytku.

 

W porównaniu z rokiem 2009, w roku ubiegłym odnotowano niewielki wzrost (o 3%) liczby wydanych pozwoleń na budowę. O 2% wzrosła także liczba obiektów oddanych do użytkowania w stosunku do roku poprzedzającego. Większa jest również liczba wydanych nakazów rozbiórki, ale przyczyn tego można upatrywać w obiektach uszkodzonych przez powodzie i ulewne deszcze, jakie latem 2010 roku nawiedziły Polskę.

Natomiast jeśli chodzi o samowole budowlane, to w ostatnim roku GUNB odnotował znaczny 16% spadek wydawanych decyzji legalizacyjnych dla takich budów.

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez GUNB wynika, że w 2010 r. wydano 217694 decyzji o pozwoleniu na budowę, podczas gdy w 2009 r. wydano ich 212 279. Oznacza to wzrost o 3% w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Największy wzrost odnotowano dla budownictwa na terenach zamkniętych - o 35%. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych nastąpił nieznaczny, bo 2% wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę, natomiast dla budynków wielorodzinnych liczba pozwoleń zwiększyła się o 9%.

GUNB o ruchu budowlanym w Polsce w 2010 roku

 

Warto tu jednak zaznaczyć, że mimo tendencji wzrostu, ogólna liczba pozwoleń na budowę wydanych w roku ubiegłym jest o 9% mniejsza niż w roku 2008 - o 14% spadła liczba pozwoleń na budowę dla budynków wielorodzinnych, a dla budynków jednorodzinnych o 13%. Według GUNB te dość niepokojące dane mogą być związane z obniżonym popytem na mieszkania, który spowodowany był kryzysem finansowym i trudnością pozyskiwania kredytów hipotecznych.

 Trzeba też podkreślić, że budownictwo mieszkaniowe - zwłaszcza jednorodzinne - najpóźniej zareagowało na kryzys, zapewne dlatego też najpóźniej z niego wychodzi.

W 2010 r. przekazano do użytkowania 146 028 obiektów budowlanych. Jest to o 2% więcej niż w roku 2009, choć w stosunku do 2008 roku nadal utrzymuje się spadek na poziomie 13%. W porównaniu z rokiem 2009, liczba oddanych do użytku budynków wielorodzinnych jest mniejsza o 25%.

Tendencje wzrostowe odnotowano w takich kategoriach, jak np.: obiekty infrastruktury transportowej (więcej o 19%.), budynki zamieszkania zbiorowego (11%), budynków użyteczności publicznej (9%).

Największe postępy budowlane poczyniono przy tym w Kujawsko-Pomorskiem.

W dziedzinie samowoli budowlanych natomiast zauważalna jest tendencja spadkowa w liczbie wydawanych przez GUNB decyzji legalizacyjnych takie budowle. W ubiegłym roku wydano 571 decyzji legalizujących samowole budowlane - jest to o 16% mniej niż rok wcześniej, w którym wydano 681 takich decyzji i o 59% mniej niż w roku 2008, w którym wydano ich już niespełna 1400. Z analiz wynika, że podobnie jak w latach wcześniejszych, najwięcej zalegalizowano budynków jednorodzinnych - 295, co stanowi prawie 52% wszystkich decyzji legalizacyjnych.

Co ciekawe, wpływy z opłat legalizacyjnych (kar i mandatów) do budżetu państwa wynoszą ok. 51 mln zł (za danymi GUNB).

Warto tu dodać, że od 2001 r. liczba nakazów rozbiórki obiektów budowlanych systematycznie malała, ale w 2010 r. wydano ich ogółem 7326, czyli o 26 % więcej niż w 2009 roku. Analiza danych z roku ubiegłego wskazuje, że przyczyny wzrostu liczby nakazów rozbiórek należy upatrywać w zniszczeniach powodziowych i powodowanych przez osuwiska ziemi powstałe na skutek ulewnych deszczy.

GUNB podaje, ze dowodem na to może być statystyka - ponad 44% wydanych nakazów było spowodowane niewłaściwym stanem obiektów. Warto tu dodać, że najwięcej rozbiórek wykonano w woj. podkarpackim (364).

GUNB o ruchu budowlanym w Polsce w 2010 roku

 

Według danych w 2010 r. ogólnie wykonano mniej rozbiórek (3080 - 5% mniej niż w roku poprzedzającym) i wszczęto 1438 postępowań egzekucyjnych, co stanowi niewielki 1 % spadek w stosunku do roku 2009.

Porównując I i II półrocze roku 2010 (14% wzrost dla budynków jednorodzinnych oraz 30% wzrost dla budownictwa wielorodzinnego), GUNB prognozuje, że budownictwo będzie się nadal rozwijało, a tendencja wzrostowa w roku 2011 utrzyma się. GUNB szacuje przy tym, że wzrost może wynieść ok. 5-10%, na co wpływ będzie miało głównie budownictwo wielorodzinne (pozytywne nastroje deweloperów, ożywienie rynku mieszkaniowego, wzrost powierzchni użytkowej w nowo budowanych obiektach i miejmy nadzieję, stabilniejsza sytuacja na rynku kredytowym).

Zobacz wykaz naszych konferencji>>

Komentarze

(3)
Niepoprawny optymista | 09.02.2011, 18:07
Należy żyć nadzieją, że rok 2011 będzie łaskawszy dla polskiego budownictwa, że będziemy mieć więcej pieniędzy z kredytów i własnego kapitału, a nowe domy będą coraz ładniejsze, trwalsze i energooszczędniejsze.
sss | 14.02.2011, 13:15
Czytałem porażający tekst w Rzepie na temat styropianu.

W świetle tego co napisała w artykule B.Chomątowska "Co tkwi w styropianie"

GUNB powinien w pierwszej kolejności zająć się regularną kontrolą producentów styropianu
brygadier | 04.04.2011, 12:23
Z tego co wiem a wiem spopro bo od lat pracuje w branży budowalnej to akurat Termo Organika to jedna z nielicznych niestety firm które dbają o jakość swoich produktów, jako pierwsz na przykład i zdaje się wciąż jedyn az branży styropianowej posiada rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej . Żeby je zdobyć musi zgodzić się na wyrywkową kontrole jakości swoich produktów w dowolnym czasie i miejscu na terenie kraju. Jakoś innym nie przyszło do głowy tego rodzaju poświadczenie, ciekawe dlaczego:)))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10550|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10120|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl