CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym

Konrad Wielądek  |  17.05.2018  |  1
Nowe regulacje prawne wymuszają na nas postrzeganie wody jako zasobu niezwykle cennego i kosztownego.
Nowe regulacje prawne wymuszają na nas postrzeganie wody jako zasobu niezwykle cennego i kosztownego.
fot.archiwum

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach uruchomionego projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarzadzaniem budynkami”, zaprasza przedstawicieli samorządu, deweloperów i zarządców nieruchomości na warsztat i debatę on-line pt. „Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym”. Warsztat ma charakter otwarty i jest bezpłatny.

Projekt Eko-lokator został uruchomiony z myślą o szeroko pojętej edukacji zarządców nieruchomości, których zadaniem jest nie tylko gospodarowanie podległymi im budynkami, ale również budowanie świadomości wśród mieszkańców zarządzanej przez nich nieruchomości.

Dlaczego WODA?

Woda to dobro, którego ubywa i które drożeje. Obecnie na wodę w budynku spojrzeć musimy z różnych perspektyw: nowego prawa wodnego, nowych regulacji dotyczących użytkowania wody, odprowadzania deszczówki. Te wszystkie zagadnienia zmuszają do ponownego przemyślenia, jak zoptymalizować używanie wody w budynku wielorodzinnym – z jednej strony oszczędzania jej, z drugiej zaś minimalizowania kosztów poboru wody i kosztów ścieków i deszczówki.

Nowe regulacje prawne, które nieustannie ewoluują, wymuszają na nas dostosowanie się do nowych zasad postrzegania wody, nie tylko jako czegoś oczywistego, ale też zasobu który staje się niezwykle cenny oraz kosztowny. Wymusza to na zarządcach oraz mieszkańcach konieczność obserwowania zużycia wody, nie tylko poprzez pomiar licznika, ale przede wszystkim konieczności zastanowienia się czy ilość wody którą zużywamy, zużywamy rozsądnie a ile jej marnujemy poprzez lekkomyślne podejście do zagadnienia. Czy naprawdę poświęcimy uwagę tematowi dopiero gdy po odkręceniu kranu usłyszymy tylko dźwięk powietrza?

Polska nie dysponuje dużymi zasobami wody nadającej się do picia, są one jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu (!) – szacuje się że od 2050 roku mogą się zacząć nasze problemy z dostępem do niej.

Zapisz się na bezpłatne szkolenie »

Mieszkańcy i zużycie wody

Odpowiedzią na te wyzwania jest projekt Eko-lokator i planowane w jego ramach warsztaty oraz debaty on-line. Warsztat pt. „Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym”, który odbędzie się 28 czerwca 2018 r. w Warszawie, ma służyć zbudowaniu platformy życia budynku, która zrzeszać będzie samorządy, deweloperów i zarządców w celu wypracowania wspólnych narzędzi do komunikowania się z mieszkańcami oraz potencjalnymi nabywcami nowych mieszkań. Warsztat służyć ma zdobyciu wiedzy na temat dostępnych najnowszych metod oszczędzania, zbierania i ponownego wykorzystania wody, a także źródeł finansowania i aspektów technologicznych instalowania nowych technologii w budynkach. Wydarzenie służyć będzie nie tylko wiedzą merytoryczną, ale będzie miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Warsztat ma na celu zbudowanie platformy networkingowej, która uściśli współpracę pomiędzy samorządem, firmami prywatnymi, a zarządcami nieruchomości. Liczymy, że w ramach wydarzenia pojawią się pierwsze perspektywy współpracy i nawiążą znajomości które zaowocują zmianą podejścia do myślenia o zmieniającym się klimacie.

Warsztat będzie składał się z trzech sesji tematycznych:

  1.  Woda głównym problemem współczesnego miasta?: zmiany klimatu i inne problemy gospodarki wodnej.
  2.  Woda w wielkim mieście – jak, gdzie i kto?
  3.  Gospodarka wodą w mieszkalnictwie – czy warto oszczędzać wodę?

Każda z trzech sesji, w oparciu o przykłady zebrane z całej Polski, poruszy inny aspekt patrzenia na wodę w mieście. Za pomocą warsztatu chcemy nie tylko uświadomić i szerzyć wiedzę na temat wody, ale pokazać jak poprzez wspólną pracę i wysiłek przygotować się na zachodzące zmiany oraz coraz mniejszą ilość zasobów wody słodkiej. 

Debata on-line

Druga debata on-line w projekcie również będzie poświęcona problemowi wody. Debata odbędzie się 20 czerwca i transmitowana będzie jednocześnie na portalu chronmyklimat.pl, profilu projektu Eko-lokator na Facebooku i ChrońmyKlimat.pl. W debacie wezmą udział eksperci zajmujący się na co dzień tematyką wodną, projektanci oraz deweloperzy.

Debata w przeciwieństwie do warsztatu skupi się na przyszłych trendach i kierunkach, które obejmie polityka mieszkaniowa czy ekologiczna dotycząca wody. Jak zmienią się warunki, prawo, oraz dostęp do wody pitnej. Podczas debaty omówione zostaną również ekonomiczne aspekty wodne: co będzie się opłacać, dlaczego, w co warto zainwestować już dziś, by w przyszłości mniej odczuć skutki deficytu wody pitnej.

W ramach projektu Eko-lokator planujemy organizację jeszcze jednego warsztatu i debaty on-line – w lutym 2019 r. Oba wydarzenia poruszą temat „Roślinność na, wokół i w budynku” – zielone dachy, ściany. Warsztat i debata zostaną poprzedzone cyklem szkoleń dotyczących ww. tematu. Dokładne terminy oraz zagadnienia debaty i warsztatu będą na bieżąco podawane na: www.facebook.pl/ekolokator.

Projekt „Eko-lokator – edukacja i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem nieruchomościami” odpowiada na palące problemy z którymi spotykają się wszyscy zarządcy nieruchomości. Zmiany klimatu są nieuchronne i aby je zminimalizować lub lepiej się na nie przygotować potrzebujemy wiedzy i metod.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia, warsztaty i debaty on-line.

Konrad Wielądek

Fundacja Instytut na Rzecz Ekorozwoju

www.facebook.pl/ekolokator

www.chronmyklimat.pl/projekty/ekolokator


KONTAKT

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

ul. Nabielaka 15 lok. 1

00-743 Warszawa


Szkolenie Ekolokator

[ ekolokator, fundacja instytut na rzecz eko-rozwoju, gospodarowanie wodą, budynek wielorodzinny ]

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl