Po pierwsze, niezbędne jest określenie, czy podejmowane działania mają charakter bieżącej konserwacji, remontu czy przebudowy. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane nie musimy informować o pracach tylko w przypadku bieżącej konserwacji. Kolejną istotną kwestią jest status prawny mieszkania: użytkowanie wieczyste czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nawet w przypadku mieszkań własnościowych niektóre prace nie tylko muszą zostać zgłoszone w odpowiednim urzędzie lub wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, lecz także konieczne jest poinformowanie o nich zarządcy budynku.
Przeczytaj także: Montaż drzwi otwierających się na zewnątrz mieszkania
Bez zgody
Pod pojęciem bieżącej konserwacji kryją się wszelkie proste czynności, które każdy właściciel lokalu mieszkalnego powinien wykonywać w celu zapobieżenia pogarszaniu się stanu technicznego obiektu, a co za tym idzie, zapewnienia jego bezpiecznego i zgodnego z przeznaczeniem użytkowania. W praktyce zgłoszenia czy pozwolenia na budowę nie wymagają takie czynności, jak: przeprowadzenie modernizacji łazienki czy kuchni, malowanie ścian, wymiana glazury, a także montaż klimatyzacji, systemu alarmowego lub internetu.
Zgoda konieczna
W przeciwieństwie do bieżącej konserwacji remont oraz przebudowa posiadają definicję w ustawie Prawo budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt. 8 poprzez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Natomiast przebudowa (art. 3 pkt. 7a) to czynności, w wyniku których następuje zmiana paramentów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych wielkości jak kubatura, powierzchnia zabudowy, jego wysokość czy długość.
W związku z powyższym wszelkie prace, które wiążą się z przebudową części wspólnych, wymagają zgłoszenia bądź uzyskania pozwolenia na budowę. Nie można też zapomnieć o powiadomieniu wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Niektóre prace remontowe mogą bowiem wymagać akceptacji ze strony zarządcy.
Zobacz też: Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź, co wpływa na jego wartość
W przypadku wspólnot mieszkaniowych zgoda na przebudowę części wspólnych budynku wymagać będzie podjęcia uchwały. Ta natomiast może być uzyskana na zebraniu bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów. W przypadku spółdzielni: właściciel posiadający własnościowe prawo do lokalu ma bowiem ograniczone prawo rzeczowe. Natomiast prawo własności nadal przysługuje spółdzielni, która ma decydujący głos co do możliwości przebudowy lokalu czy części wspólnych.
Zgłoszenie czy pozwolenie?
Przed rozpoczęciem prac remontowych, które podlegają pod definicję remontu, należy je zgłosić we właściwym, ze względu na położenie nieruchomości, starostwie powiatowym bądź w urzędzie miasta na prawach powiatu. Jeśli natomiast planowana jest przebudowa, w wyniku której dojdzie do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych, właściciel musi uzyskać pozwolenie na budowę.
W praktyce często właściciel mieszkania nie jest pewien, czy planowany przez niego zakres prac kwalifikuje się do remontu czy przebudowy.
Źródło: bankier.pl
[prawo budowlane, konserwacja, remont, przebudowa,zgłoszenie, pozwolenie]