CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych

 Redakcja  |  07.05.2018
Wiele kotłów kondensacyjnych ma bardzo wysokie wymagania wobec jakości wody użytej do napełniania instalacji c.o.
Wiele kotłów kondensacyjnych ma bardzo wysokie wymagania wobec jakości wody użytej do napełniania instalacji c.o.
Fot. archiwum Eksperta Budowlanego (Viessmann)

Przyzwyczajamy się, że kotły kondensacyjne są już minimalnym standardem dla grzewczych urządzeń gazowych i prawo nie dopuszcza stosowania mniej sprawnych urządzeń. Ale czy za tym idzie świadomość wymagań, jakie mają te urządzenia względem jakości instalacji i wypełniającego je czynnika grzewczego?
Duża w tym rola instalatorów, którzy powinni uświadamiać inwestorów i użytkowników w kwestii wymagań dla nowoczesnych urządzeń i nie ulegać sugestiom optymalizacji kosztowej budowanej instalacji.

W artykule:

• Jakość wody i skutki złej jej jakości na żywotność kotłów kondensacyjnych oraz instalacji c.o.
• Kluczowe elementy ochrony instalacji c.o. i kotłów kondensacyjnych
• Rola inhibitorów korozji dla poprawnej pracy kotłów kondensacyjnych oraz instalacji c.o.

Jakość wody, którą napełniamy instalację, ma bardzo duży wpływ na trwałość i pracę całego układu. Nowoczesne kotły kondensacyjne i instalacje c.o. składają się z nawet ok. 20 różnych materiałów. Przepływy są wymuszane przez pompy. Przekroje przewodów są małe, a armatura precyzyjna, a co za tym idzie – delikatna.

Wiele kotłów kondensacyjnych ma bardzo wysokie wymagania wobec jakości wody użytej do napełniania instalacji c.o. Wymogi te powinny zostać zawarte w dokumentacji technicznej kotła i należy ich ściśle przestrzegać. Jest to przede wszystkim dopuszczalna twardość wody. Jeśli się jej nie uzdatni do wymaganego poziomu, nowy kocioł kondensacyjny może już po 2–3 latach być tak wyeksploatowany jak po 25 latach pracy, czyli po swoim okresie żywotności.

  • Pierwsze symptomy to zakamienienie głównego wymiennika ciepła. Niekiedy towarzyszy im hałas z kotła (szumy i piski jak w przypadku zakamienionego czajnika). Można wówczas ratować urządzenie poprzez płukanie chemiczne i regenerację wymiennika.
  • W miarę narastania kamienia sygnałem może być awaryjne wyłączanie się kotła, ale nawet wówczas mogą już zostać uszkodzone ścianki wymiennika. Do jego całkowitego uszkodzenia może dojść jednak również bez występowania ostrzegawczych objawów. Fakt, że kocioł jest jeszcze objęty gwarancją, nie uchroni użytkownika przed kosztami, gdyż producenci i serwis nie uznają szkód powstałych w wyniku nieprzestrzegania zasad eksploatacji.

Główny wymiennik jest najdroższym elementem kotłów kondensacyjnych i koszt jego wymiany często przekracza połowę ceny nowego kotła. Znacznie niższe są koszty zakupu odpowiedniej armatury chroniącej przed wprowadzeniem osadów do instalacji i urządzenia do zmiękczania wody.

 

W instalacji i zasilającym ją kotle kontaktują się ze sobą różne metale (powstaje strumień prądu), występuje też pewna ilość tlenu (np. złączki, gwinty, lokalne podciśnienia w instalacji, częste uzupełnianie wody). W tych miejscach dochodzi do korozji elektrochemicznej, której ofiarą padają przede wszystkim metale nieszlachetne, ale także aluminium i miedź, z których zbudowane są wymienniki oraz armatura kotłów i instalacji.

Instalacje narażone są na kilka rodzajów korozji, np. ogólną, wżerową i szczelinową. Może w nich zachodzić korozja selektywna polegająca na odcynkowaniu mosiądzu lub naprężeniowa – w miejscach tłoczenia, gięcia lub spawania elementów. Procesy korozyjne przyspieszają w wyższych temperaturach i ciśnieniach oraz w obecności mikroorganizmów, zanieczyszczeń i osadów.

Kolejnym elementem ochrony instalacji c.o. i kotłów kondensacyjnych są filtry siatkowe i separatory zanieczyszczeń oraz magnetyzery do montażu pod kotłem lub na instalacji.

Filtry siatkowe zatrzymują większe zanieczyszczenia i trzeba je okresowo czyścić. O ich wyborze decyduje głównie wielkość oczka siatki.

Do skutecznego usuwania drobnych cząsteczek piasku i produktów korozji stosuje się separatory, które wychwytują, gromadzą i usuwają pojawiające się w instalacji zanieczyszczenia.

W niektórych separatorach zastosowano rozwiązania powodujące zmniejszenie prędkości przepływu i zawirowanie przepływającego czynnika, co sprzyja skuteczniejszemu wytrącaniu zanieczyszczeń bez powodowania niepotrzebnych oporów przepływu. Te niepożądane substancje gromadzone są w komorze.

Urządzenia wyposażane są dodatkowo w pierścień magnetyczny, który pozwala na usuwanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych.

W skład separatorów wchodzą tez zawory spustowe z przyłączem dla węża upustowego.

Przy wyborze separatora warto brać pod uwagę:

  • wymagany sposób montażu (w pionie, poziomie) i jego miejsce (na instalacji, przy kotle),
  • deklarowaną sprawność separacji oraz wielkość separowanych cząstek,
  • sposób usuwania zanieczyszczeń, tzn. czy może się to odbywać na działającej instalacji, czy też wymagane jest odcięcie przepływu,
  • a jeśli separator ma rozwiązanie do separacji frakcji magnetycznej, to ważna jest też znajomość sposobu jej usuwania,
  • świadomość, że separatory także wymagają okresowej obsługi.

Szczególnie w przypadku większych i modernizowanych układów z nowym kotłem i armaturą czy z nowymi grzejnikami warto rozważyć zastosowanie także inhibitorów korozji ograniczających powstawanie osadów na powierzchniach grzewczych kotła oraz instalacji.

Inhibitory korozji dla instalacji c.o. to najczęściej mieszanka środków buforujących zwalniających odkładanie się kamienia oraz biocydów. Wprowadzone do wody tworzą w miejscach korozji barierę, która efektywnie izoluje anodę od wody w obiegu oraz od kontaktu z katodą. Korozja ulega spowolnieniu, ale utrzymanie tej warstwy wymaga stałej obecności inhibitorów w instalacji. Regulują one także poziom pH (zbyt kwaśny lub zasadowy odczyn wody wpływa na szybkość korozji).

Oferowane na rynku inhibitory korozji to przeważnie pakiety do zabezpieczania instalacji c.o., dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ich stosowanie wymaga jednak odpowiedniego dla danej wody stężenia. O jakości inhibitorów decyduje wiele elementów, m.in. dodatki uszlachetniające i skład samej wody. Zawarte w niej siarczany, chlorki, rozpuszczone substancje stałe, a także twardość wody decydują o ostatecznej jakości płynu. Bagatelizowanie jakości wody prowadzi np. do wprowadzania nadmiernej ilości tlenu, który dezaktywuje inhibitory korozji.

Standardowe płyny to produkty wielosezonowe, zapewniające prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od –35 do 100°C. Nie wchodzą w reakcje z powszechnie stosowanymi materiałami i uszczelnieniami. Okres ich użytkowania wynosi od 3 do 10 lat.

Biofilm powstaje w instalacjach głównie w temperaturze 35–40°C. Narażone są zatem na to zjawisko instalacje niskotemperaturowe, w tym z kotłami kondensacyjnymi.

Procesy biologiczne w instalacjach są różnorodne i w praktyce trudno je opanować. Na przykład z czasem w warstwie styku z metalem rozwijają się bakterie beztlenowe wykorzystujące w procesach metabolicznych elektrony bezpośrednio z metali i kilkudziesięciokrotnie przyspieszające procesy korozyjne.

Biofilm powoduje zwężenie przekrojów rur, zaburzenie przepływu, a nawet całkowite zaburzenie krążenia.

Każda instalacja wymaga indywidualnego podejścia i zbadania wody z indywidualnych ujęć. Warto sprawdzać, z jakiego ujęcia pochodzi woda wodociągowa – w wielu miejscowościach istnieje więcej niż jedno, a różnią się one nie tylko twardością wody, ale i zawartością poszczególnych związków.

Źródło: rynekinstalacyjny.pl

Czytaj też: Inhibitory korozji i płyny instalacyjne >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17120|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl