CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ochrona nowoczesnych kotłów kondensacyjnych

 Redakcja  |  07.05.2018
Wiele kotłów kondensacyjnych ma bardzo wysokie wymagania wobec jakości wody użytej do napełniania instalacji c.o.
Wiele kotłów kondensacyjnych ma bardzo wysokie wymagania wobec jakości wody użytej do napełniania instalacji c.o.
Fot. archiwum Eksperta Budowlanego (Viessmann)

Przyzwyczajamy się, że kotły kondensacyjne są już minimalnym standardem dla grzewczych urządzeń gazowych i prawo nie dopuszcza stosowania mniej sprawnych urządzeń. Ale czy za tym idzie świadomość wymagań, jakie mają te urządzenia względem jakości instalacji i wypełniającego je czynnika grzewczego?
Duża w tym rola instalatorów, którzy powinni uświadamiać inwestorów i użytkowników w kwestii wymagań dla nowoczesnych urządzeń i nie ulegać sugestiom optymalizacji kosztowej budowanej instalacji.

W artykule:

• Jakość wody i skutki złej jej jakości na żywotność kotłów kondensacyjnych oraz instalacji c.o.
• Kluczowe elementy ochrony instalacji c.o. i kotłów kondensacyjnych
• Rola inhibitorów korozji dla poprawnej pracy kotłów kondensacyjnych oraz instalacji c.o.

Jakość wody, którą napełniamy instalację, ma bardzo duży wpływ na trwałość i pracę całego układu. Nowoczesne kotły kondensacyjne i instalacje c.o. składają się z nawet ok. 20 różnych materiałów. Przepływy są wymuszane przez pompy. Przekroje przewodów są małe, a armatura precyzyjna, a co za tym idzie – delikatna.

Wiele kotłów kondensacyjnych ma bardzo wysokie wymagania wobec jakości wody użytej do napełniania instalacji c.o. Wymogi te powinny zostać zawarte w dokumentacji technicznej kotła i należy ich ściśle przestrzegać. Jest to przede wszystkim dopuszczalna twardość wody. Jeśli się jej nie uzdatni do wymaganego poziomu, nowy kocioł kondensacyjny może już po 2–3 latach być tak wyeksploatowany jak po 25 latach pracy, czyli po swoim okresie żywotności.

  • Pierwsze symptomy to zakamienienie głównego wymiennika ciepła. Niekiedy towarzyszy im hałas z kotła (szumy i piski jak w przypadku zakamienionego czajnika). Można wówczas ratować urządzenie poprzez płukanie chemiczne i regenerację wymiennika.
  • W miarę narastania kamienia sygnałem może być awaryjne wyłączanie się kotła, ale nawet wówczas mogą już zostać uszkodzone ścianki wymiennika. Do jego całkowitego uszkodzenia może dojść jednak również bez występowania ostrzegawczych objawów. Fakt, że kocioł jest jeszcze objęty gwarancją, nie uchroni użytkownika przed kosztami, gdyż producenci i serwis nie uznają szkód powstałych w wyniku nieprzestrzegania zasad eksploatacji.

Główny wymiennik jest najdroższym elementem kotłów kondensacyjnych i koszt jego wymiany często przekracza połowę ceny nowego kotła. Znacznie niższe są koszty zakupu odpowiedniej armatury chroniącej przed wprowadzeniem osadów do instalacji i urządzenia do zmiękczania wody.

 

W instalacji i zasilającym ją kotle kontaktują się ze sobą różne metale (powstaje strumień prądu), występuje też pewna ilość tlenu (np. złączki, gwinty, lokalne podciśnienia w instalacji, częste uzupełnianie wody). W tych miejscach dochodzi do korozji elektrochemicznej, której ofiarą padają przede wszystkim metale nieszlachetne, ale także aluminium i miedź, z których zbudowane są wymienniki oraz armatura kotłów i instalacji.

Instalacje narażone są na kilka rodzajów korozji, np. ogólną, wżerową i szczelinową. Może w nich zachodzić korozja selektywna polegająca na odcynkowaniu mosiądzu lub naprężeniowa – w miejscach tłoczenia, gięcia lub spawania elementów. Procesy korozyjne przyspieszają w wyższych temperaturach i ciśnieniach oraz w obecności mikroorganizmów, zanieczyszczeń i osadów.

Kolejnym elementem ochrony instalacji c.o. i kotłów kondensacyjnych są filtry siatkowe i separatory zanieczyszczeń oraz magnetyzery do montażu pod kotłem lub na instalacji.

Filtry siatkowe zatrzymują większe zanieczyszczenia i trzeba je okresowo czyścić. O ich wyborze decyduje głównie wielkość oczka siatki.

Do skutecznego usuwania drobnych cząsteczek piasku i produktów korozji stosuje się separatory, które wychwytują, gromadzą i usuwają pojawiające się w instalacji zanieczyszczenia.

W niektórych separatorach zastosowano rozwiązania powodujące zmniejszenie prędkości przepływu i zawirowanie przepływającego czynnika, co sprzyja skuteczniejszemu wytrącaniu zanieczyszczeń bez powodowania niepotrzebnych oporów przepływu. Te niepożądane substancje gromadzone są w komorze.

Urządzenia wyposażane są dodatkowo w pierścień magnetyczny, który pozwala na usuwanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych.

W skład separatorów wchodzą tez zawory spustowe z przyłączem dla węża upustowego.

Przy wyborze separatora warto brać pod uwagę:

  • wymagany sposób montażu (w pionie, poziomie) i jego miejsce (na instalacji, przy kotle),
  • deklarowaną sprawność separacji oraz wielkość separowanych cząstek,
  • sposób usuwania zanieczyszczeń, tzn. czy może się to odbywać na działającej instalacji, czy też wymagane jest odcięcie przepływu,
  • a jeśli separator ma rozwiązanie do separacji frakcji magnetycznej, to ważna jest też znajomość sposobu jej usuwania,
  • świadomość, że separatory także wymagają okresowej obsługi.

Szczególnie w przypadku większych i modernizowanych układów z nowym kotłem i armaturą czy z nowymi grzejnikami warto rozważyć zastosowanie także inhibitorów korozji ograniczających powstawanie osadów na powierzchniach grzewczych kotła oraz instalacji.

Inhibitory korozji dla instalacji c.o. to najczęściej mieszanka środków buforujących zwalniających odkładanie się kamienia oraz biocydów. Wprowadzone do wody tworzą w miejscach korozji barierę, która efektywnie izoluje anodę od wody w obiegu oraz od kontaktu z katodą. Korozja ulega spowolnieniu, ale utrzymanie tej warstwy wymaga stałej obecności inhibitorów w instalacji. Regulują one także poziom pH (zbyt kwaśny lub zasadowy odczyn wody wpływa na szybkość korozji).

Oferowane na rynku inhibitory korozji to przeważnie pakiety do zabezpieczania instalacji c.o., dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ich stosowanie wymaga jednak odpowiedniego dla danej wody stężenia. O jakości inhibitorów decyduje wiele elementów, m.in. dodatki uszlachetniające i skład samej wody. Zawarte w niej siarczany, chlorki, rozpuszczone substancje stałe, a także twardość wody decydują o ostatecznej jakości płynu. Bagatelizowanie jakości wody prowadzi np. do wprowadzania nadmiernej ilości tlenu, który dezaktywuje inhibitory korozji.

Standardowe płyny to produkty wielosezonowe, zapewniające prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od –35 do 100°C. Nie wchodzą w reakcje z powszechnie stosowanymi materiałami i uszczelnieniami. Okres ich użytkowania wynosi od 3 do 10 lat.

Biofilm powstaje w instalacjach głównie w temperaturze 35–40°C. Narażone są zatem na to zjawisko instalacje niskotemperaturowe, w tym z kotłami kondensacyjnymi.

Procesy biologiczne w instalacjach są różnorodne i w praktyce trudno je opanować. Na przykład z czasem w warstwie styku z metalem rozwijają się bakterie beztlenowe wykorzystujące w procesach metabolicznych elektrony bezpośrednio z metali i kilkudziesięciokrotnie przyspieszające procesy korozyjne.

Biofilm powoduje zwężenie przekrojów rur, zaburzenie przepływu, a nawet całkowite zaburzenie krążenia.

Każda instalacja wymaga indywidualnego podejścia i zbadania wody z indywidualnych ujęć. Warto sprawdzać, z jakiego ujęcia pochodzi woda wodociągowa – w wielu miejscowościach istnieje więcej niż jedno, a różnią się one nie tylko twardością wody, ale i zawartością poszczególnych związków.

Źródło: rynekinstalacyjny.pl

Czytaj też: Inhibitory korozji i płyny instalacyjne >>>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16633|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl