CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Efekt nocnej pracy legislacyjnej: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po 9 września 2017 r.

Jerzy  Jankowski  |  Administrator 5/2018  |  06.06.2018  |  3
Autor analizuje sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa, po zmianach wprowadzonych ustawą z 20 lipca 2017 r.
Autor analizuje sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa, po zmianach wprowadzonych ustawą z 20 lipca 2017 r.
Fot. archiwum autora (J. Jankowski)

Członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nie może wypowiedzieć członkostwa w spółdzielni, a spółdzielnia nie ma „bata” na nierzetelnych członków.

W artykule:

• Kwestia regulacji ustawowej wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni
• Wątpliwy bat na dłużników
• Co z zasadą równej ochrony praw majątkowych?

20 lipca 2017 r. została uchwalona przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze. W dniu 2 sierpnia 2017 r. ustawa ta, pomimo licznych protestów Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, wskazujących na jej sprzeczność z zasadami demokratycznego państwa prawnego, została podpisana przez Prezydenta RP oraz weszła w życie z dniem 9 września 2017 r.

Jeden z przedstawicieli nauki, który prawdopodobnie brał udział w tworzeniu tej ustawy starał się usprawiedliwić wadliwość jej rozwiązań tym, że stanowi ona wynik nocnej pracy legislacyjnej.

Nie ulega wątpliwości, że pora nocna powinna być przeznaczona na inne czynności. Powstaje jednak pytanie, czy celowo została ona uchwalona, aby pogorszyć sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych? Rzekomi obrońcy praw członków ze znaną wszystkim Panią „Senator’’ na czele mogą w ten sposób chcieć dalej budować swój kapitał polityczny, sami powodując ludzkie tragedie, aby następnie występować w świetle jupiterów w ich obronie oraz przeciwko zarządzającym spółdzielniami.

Taki scenariusz ma zostać właśnie zrealizowany, co dobitnie można pokazać na przykładzie aktualnie obowiązującego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Członek nie może wystąpić ze spółdzielni

W wyniku nowelizacji, członek spółdzielni mieszkaniowej któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nie może wypowiedzieć członkostwa w spółdzielni. Tymczasem zasada dobrowolności zrzeszania się jest podstawową regulacją w zakresie działalności korporacji zawartą w treści art. 12 oraz 58 ust. 1 Konstytucji RP.

Kwestionowana regulacja obecnie obowiązującego art. 1 ust. 8 zd. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje, że tylko osoba będąca założycielem spółdzielni oraz właściciel lokalu będący członkiem spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem.

W przypadku osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali nowelizacja uniemożliwia rozwiązanie stosunku członkostwa, co stanowi istotne naruszenie ich konstytucyjnie chronionych praw.

Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskiego prawo do lokalu mieszkalnego, gdzie do daty nowelizacji, wypowiedzenie członkostwa umożliwiało zainteresowanemu wyzbycie się tego prawa, zaś jego decyzja nie mogła być przez spółdzielnię kwestionowana czy weryfikowana.

Z chwilą upływu okresu wypowiedzenia członkostwa wygasało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej, zainteresowany członek spółdzielni nie może już z prawa zrezygnować w tej formie, gdyż jedynymi okolicznościami uzasadniającymi jego wygaśnięcie jest śmierć uprawnionego lub uprawomocnienie się wyroku sądu o wygaśnięciu prawa do lokalu.

Autonomia woli zainteresowanego została całkowicie wyłączona. Efektem zmian jest również faktyczne uniemożliwienie przewidzianych w art. 8 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnień członka do zamiany lokalu. Zamiana wiązała się bowiem z wygaszeniem i ponownym ustanowieniem praw lokatorskich do zamienianych lokali.

Członek, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo lokalu nie może więc zrzec się tego prawa i tym samym zakończyć stosunku członkostwa. Z obecnego przepisu art. 3 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych taka możliwość nie wynika. Zgodnie z tym przepisem członkostwo w spółdzielni ustaje z chwilą:

  • wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
  • wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • rozwiązania umowy o budowę lokalu, o której mowa w art. 18.

Tymczasem zobowiązania wieczyste są zakazane. Stosować ogólnych przepisów o wypowiedzeniu nie można (art. 365¹ kc), gdyż wyklucza to art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w świetle którego w wypadku stosunków prawnych, które nie ustają przez wypowiedzenie, a w szczególności w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu, nie jest dopuszczalne ustanie stosunku prawnego w sposób i z przyczyn mniej korzystnych dla lokatora niż to wynika z przepisów tego artykułu.

Dotychczas zadanie to realizowało prawo wypowiedzenia członkostwa, które obecnie przysługuje tylko właścicielom lokali i założycielom spółdzielni.

Tym samym rozwiązanie to pozostaje również w sprzeczności z definicją spółdzielni w art. 1 §1 ustawy Prawo spółdzielcze, zgodnie z którą – spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.

Wprowadzony do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 11 ust. 11 przewiduje, że w przypadku zaległości z zapłatą opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, za okres co najmniej 6 miesięcy, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby, czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, spółdzielnia może w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Czytaj też: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (część I) - Prawo lokatorskie chroni przed eksmisją >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(3)
szymanekwojciech | 12.06.2018, 12:04
Z tego co już zaczynają się rozpisywać ludzie, którzy nie powinni się wtrącać i mieszać w tych sprawach najgorsze jest to, że mieszkańcy nie odchodzili by ze społeczności spółdzielczej ale są do tego zmuszani gdyż prezesi spółdzielni to jeszcze większa kasta niż sędziowie. windują ceny za mieszkania ile mogą i gdzie mogą, są poza wszelką kontrolą dlatego co, którzy mogą i mają gdzie to uciekają jak najdalej tych molochów spółdzielczych. Dotąd dopóki rząd nie przejrzy na oczy i nie zlikwiduje najpierw Krajowej Rady Spółdzielczej - bo to instytucja, która tylko drenuje kieszeń spółdzielcom a w zamian nic nie daje oraz wymieni wszystkich prezesów tych "nie zatapialnych" na ludzi którzy mają "olej w głowie" a nie tylko patrzą jak tu tych spółdzielców wyrolować bo ja mam poparcie Warszawy i nikt mnie nie ruszy to będzie zawsze problem i pisanie czy nowelizacja prawa spółdzielczego, czy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych czy nawet ustawy o rachunkowości nic nie da.
M1012 | 12.06.2018, 12:09
Na pewno lokator ma teraz większą ochronę gdyż ...spółdzielnia może w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego... Autor art. być może nie wie (?), ale inni doskonale wiedzą, że z tym dotychczasowym przestrzeganiem prawa w spółdzielniach mieszkaniowych bywało .różnie... Znam spółdzielnię, która NA Piśmie Wmawiała osobie, ( którą ZANIEDBANIA spółdzielni (stanu techn. budynku) Doprowadziły do utraty zdrowia, możliwości zarobkowania a przez to do niedużego zadłużenia czynszowego ...) mającej spółdzielcze - własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, że JEJ Prawo do Mieszkania Wygasło BO JĄ Władze Spółdzielni WYKLUCZYŁY z Członkostwa ... Sprawa z lat 2010 - 2013... Zarząd spółdzielni DOMAGAŁ się na Piśmie By Opróżniła ona Mieszkanie z Siebie i swoich Rzeczy ... bo ONI je Przejmują GDYŻ Mieszkanie Jest ICH i ONI będą JE SPRZEDAWAĆ za cenę jaką Uznają w Trybie PRZETARGU organizowanego przez władze spółdzielni... Znając przepisy lepiej niż zarząd spółdzielni osoba ta DOMAGAŁA się Licytacji Komorniczej zgodnej z prawem... Licytacji była i owszem ... ale NIE do końca zgodnie z prawem spółdzielnia to zrobiła a Raczej z POMINIĘCIEM Prawa... Więc Ten LAMENT z art. JEST ZROZUMIAŁY ... Pozdrawiam samodzielnie i zdroworozsądkowo myślących...
malgo | 13.06.2018, 08:49
już płaczą bo choć w minimalnej części ukrócili to "panowanie"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16491|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10160|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl