CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Efekt nocnej pracy legislacyjnej: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po 9 września 2017 r.

Jerzy  Jankowski  |  Administrator 5/2018  |  06.06.2018  |  3
Autor analizuje sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa, po zmianach wprowadzonych ustawą z 20 lipca 2017 r.
Autor analizuje sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa, po zmianach wprowadzonych ustawą z 20 lipca 2017 r.
Fot. archiwum autora (J. Jankowski)

Członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nie może wypowiedzieć członkostwa w spółdzielni, a spółdzielnia nie ma „bata” na nierzetelnych członków.

W artykule:

• Kwestia regulacji ustawowej wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni
• Wątpliwy bat na dłużników
• Co z zasadą równej ochrony praw majątkowych?

20 lipca 2017 r. została uchwalona przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze. W dniu 2 sierpnia 2017 r. ustawa ta, pomimo licznych protestów Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, wskazujących na jej sprzeczność z zasadami demokratycznego państwa prawnego, została podpisana przez Prezydenta RP oraz weszła w życie z dniem 9 września 2017 r.

Jeden z przedstawicieli nauki, który prawdopodobnie brał udział w tworzeniu tej ustawy starał się usprawiedliwić wadliwość jej rozwiązań tym, że stanowi ona wynik nocnej pracy legislacyjnej.

Nie ulega wątpliwości, że pora nocna powinna być przeznaczona na inne czynności. Powstaje jednak pytanie, czy celowo została ona uchwalona, aby pogorszyć sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych? Rzekomi obrońcy praw członków ze znaną wszystkim Panią „Senator’’ na czele mogą w ten sposób chcieć dalej budować swój kapitał polityczny, sami powodując ludzkie tragedie, aby następnie występować w świetle jupiterów w ich obronie oraz przeciwko zarządzającym spółdzielniami.

Taki scenariusz ma zostać właśnie zrealizowany, co dobitnie można pokazać na przykładzie aktualnie obowiązującego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Członek nie może wystąpić ze spółdzielni

W wyniku nowelizacji, członek spółdzielni mieszkaniowej któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nie może wypowiedzieć członkostwa w spółdzielni. Tymczasem zasada dobrowolności zrzeszania się jest podstawową regulacją w zakresie działalności korporacji zawartą w treści art. 12 oraz 58 ust. 1 Konstytucji RP.

Kwestionowana regulacja obecnie obowiązującego art. 1 ust. 8 zd. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje, że tylko osoba będąca założycielem spółdzielni oraz właściciel lokalu będący członkiem spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem.

W przypadku osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali nowelizacja uniemożliwia rozwiązanie stosunku członkostwa, co stanowi istotne naruszenie ich konstytucyjnie chronionych praw.

Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskiego prawo do lokalu mieszkalnego, gdzie do daty nowelizacji, wypowiedzenie członkostwa umożliwiało zainteresowanemu wyzbycie się tego prawa, zaś jego decyzja nie mogła być przez spółdzielnię kwestionowana czy weryfikowana.

Z chwilą upływu okresu wypowiedzenia członkostwa wygasało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej, zainteresowany członek spółdzielni nie może już z prawa zrezygnować w tej formie, gdyż jedynymi okolicznościami uzasadniającymi jego wygaśnięcie jest śmierć uprawnionego lub uprawomocnienie się wyroku sądu o wygaśnięciu prawa do lokalu.

Autonomia woli zainteresowanego została całkowicie wyłączona. Efektem zmian jest również faktyczne uniemożliwienie przewidzianych w art. 8 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnień członka do zamiany lokalu. Zamiana wiązała się bowiem z wygaszeniem i ponownym ustanowieniem praw lokatorskich do zamienianych lokali.

Członek, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo lokalu nie może więc zrzec się tego prawa i tym samym zakończyć stosunku członkostwa. Z obecnego przepisu art. 3 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych taka możliwość nie wynika. Zgodnie z tym przepisem członkostwo w spółdzielni ustaje z chwilą:

  • wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
  • wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • rozwiązania umowy o budowę lokalu, o której mowa w art. 18.

Tymczasem zobowiązania wieczyste są zakazane. Stosować ogólnych przepisów o wypowiedzeniu nie można (art. 365¹ kc), gdyż wyklucza to art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w świetle którego w wypadku stosunków prawnych, które nie ustają przez wypowiedzenie, a w szczególności w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu, nie jest dopuszczalne ustanie stosunku prawnego w sposób i z przyczyn mniej korzystnych dla lokatora niż to wynika z przepisów tego artykułu.

Dotychczas zadanie to realizowało prawo wypowiedzenia członkostwa, które obecnie przysługuje tylko właścicielom lokali i założycielom spółdzielni.

Tym samym rozwiązanie to pozostaje również w sprzeczności z definicją spółdzielni w art. 1 §1 ustawy Prawo spółdzielcze, zgodnie z którą – spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.

Wprowadzony do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 11 ust. 11 przewiduje, że w przypadku zaległości z zapłatą opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, za okres co najmniej 6 miesięcy, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby, czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, spółdzielnia może w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Czytaj też: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (część I) - Prawo lokatorskie chroni przed eksmisją >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(3)
szymanekwojciech | 12.06.2018, 12:04
Z tego co już zaczynają się rozpisywać ludzie, którzy nie powinni się wtrącać i mieszać w tych sprawach najgorsze jest to, że mieszkańcy nie odchodzili by ze społeczności spółdzielczej ale są do tego zmuszani gdyż prezesi spółdzielni to jeszcze większa kasta niż sędziowie. windują ceny za mieszkania ile mogą i gdzie mogą, są poza wszelką kontrolą dlatego co, którzy mogą i mają gdzie to uciekają jak najdalej tych molochów spółdzielczych. Dotąd dopóki rząd nie przejrzy na oczy i nie zlikwiduje najpierw Krajowej Rady Spółdzielczej - bo to instytucja, która tylko drenuje kieszeń spółdzielcom a w zamian nic nie daje oraz wymieni wszystkich prezesów tych "nie zatapialnych" na ludzi którzy mają "olej w głowie" a nie tylko patrzą jak tu tych spółdzielców wyrolować bo ja mam poparcie Warszawy i nikt mnie nie ruszy to będzie zawsze problem i pisanie czy nowelizacja prawa spółdzielczego, czy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych czy nawet ustawy o rachunkowości nic nie da.
M1012 | 12.06.2018, 12:09
Na pewno lokator ma teraz większą ochronę gdyż ...spółdzielnia może w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego... Autor art. być może nie wie (?), ale inni doskonale wiedzą, że z tym dotychczasowym przestrzeganiem prawa w spółdzielniach mieszkaniowych bywało .różnie... Znam spółdzielnię, która NA Piśmie Wmawiała osobie, ( którą ZANIEDBANIA spółdzielni (stanu techn. budynku) Doprowadziły do utraty zdrowia, możliwości zarobkowania a przez to do niedużego zadłużenia czynszowego ...) mającej spółdzielcze - własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, że JEJ Prawo do Mieszkania Wygasło BO JĄ Władze Spółdzielni WYKLUCZYŁY z Członkostwa ... Sprawa z lat 2010 - 2013... Zarząd spółdzielni DOMAGAŁ się na Piśmie By Opróżniła ona Mieszkanie z Siebie i swoich Rzeczy ... bo ONI je Przejmują GDYŻ Mieszkanie Jest ICH i ONI będą JE SPRZEDAWAĆ za cenę jaką Uznają w Trybie PRZETARGU organizowanego przez władze spółdzielni... Znając przepisy lepiej niż zarząd spółdzielni osoba ta DOMAGAŁA się Licytacji Komorniczej zgodnej z prawem... Licytacji była i owszem ... ale NIE do końca zgodnie z prawem spółdzielnia to zrobiła a Raczej z POMINIĘCIEM Prawa... Więc Ten LAMENT z art. JEST ZROZUMIAŁY ... Pozdrawiam samodzielnie i zdroworozsądkowo myślących...
malgo | 13.06.2018, 08:49
już płaczą bo choć w minimalnej części ukrócili to "panowanie"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18253|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11467|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11036|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl