CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Efekt nocnej pracy legislacyjnej: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po 9 września 2017 r.

Jerzy  Jankowski  |  Administrator 5/2018  |  06.06.2018  |  3
Autor analizuje sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa, po zmianach wprowadzonych ustawą z 20 lipca 2017 r.
Autor analizuje sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa, po zmianach wprowadzonych ustawą z 20 lipca 2017 r.
Fot. archiwum autora (J. Jankowski)

Członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nie może wypowiedzieć członkostwa w spółdzielni, a spółdzielnia nie ma „bata” na nierzetelnych członków.

W artykule:

• Kwestia regulacji ustawowej wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni
• Wątpliwy bat na dłużników
• Co z zasadą równej ochrony praw majątkowych?

20 lipca 2017 r. została uchwalona przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze. W dniu 2 sierpnia 2017 r. ustawa ta, pomimo licznych protestów Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, wskazujących na jej sprzeczność z zasadami demokratycznego państwa prawnego, została podpisana przez Prezydenta RP oraz weszła w życie z dniem 9 września 2017 r.

Jeden z przedstawicieli nauki, który prawdopodobnie brał udział w tworzeniu tej ustawy starał się usprawiedliwić wadliwość jej rozwiązań tym, że stanowi ona wynik nocnej pracy legislacyjnej.

Nie ulega wątpliwości, że pora nocna powinna być przeznaczona na inne czynności. Powstaje jednak pytanie, czy celowo została ona uchwalona, aby pogorszyć sytuację członków spółdzielni mieszkaniowych? Rzekomi obrońcy praw członków ze znaną wszystkim Panią „Senator’’ na czele mogą w ten sposób chcieć dalej budować swój kapitał polityczny, sami powodując ludzkie tragedie, aby następnie występować w świetle jupiterów w ich obronie oraz przeciwko zarządzającym spółdzielniami.

Taki scenariusz ma zostać właśnie zrealizowany, co dobitnie można pokazać na przykładzie aktualnie obowiązującego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Członek nie może wystąpić ze spółdzielni

W wyniku nowelizacji, członek spółdzielni mieszkaniowej któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nie może wypowiedzieć członkostwa w spółdzielni. Tymczasem zasada dobrowolności zrzeszania się jest podstawową regulacją w zakresie działalności korporacji zawartą w treści art. 12 oraz 58 ust. 1 Konstytucji RP.

Kwestionowana regulacja obecnie obowiązującego art. 1 ust. 8 zd. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje, że tylko osoba będąca założycielem spółdzielni oraz właściciel lokalu będący członkiem spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem.

W przypadku osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali nowelizacja uniemożliwia rozwiązanie stosunku członkostwa, co stanowi istotne naruszenie ich konstytucyjnie chronionych praw.

Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskiego prawo do lokalu mieszkalnego, gdzie do daty nowelizacji, wypowiedzenie członkostwa umożliwiało zainteresowanemu wyzbycie się tego prawa, zaś jego decyzja nie mogła być przez spółdzielnię kwestionowana czy weryfikowana.

Z chwilą upływu okresu wypowiedzenia członkostwa wygasało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W chwili obecnej, zainteresowany członek spółdzielni nie może już z prawa zrezygnować w tej formie, gdyż jedynymi okolicznościami uzasadniającymi jego wygaśnięcie jest śmierć uprawnionego lub uprawomocnienie się wyroku sądu o wygaśnięciu prawa do lokalu.

Autonomia woli zainteresowanego została całkowicie wyłączona. Efektem zmian jest również faktyczne uniemożliwienie przewidzianych w art. 8 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnień członka do zamiany lokalu. Zamiana wiązała się bowiem z wygaszeniem i ponownym ustanowieniem praw lokatorskich do zamienianych lokali.

Członek, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo lokalu nie może więc zrzec się tego prawa i tym samym zakończyć stosunku członkostwa. Z obecnego przepisu art. 3 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych taka możliwość nie wynika. Zgodnie z tym przepisem członkostwo w spółdzielni ustaje z chwilą:

  • wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
  • zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie;
  • wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • rozwiązania umowy o budowę lokalu, o której mowa w art. 18.

Tymczasem zobowiązania wieczyste są zakazane. Stosować ogólnych przepisów o wypowiedzeniu nie można (art. 365¹ kc), gdyż wyklucza to art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w świetle którego w wypadku stosunków prawnych, które nie ustają przez wypowiedzenie, a w szczególności w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu, nie jest dopuszczalne ustanie stosunku prawnego w sposób i z przyczyn mniej korzystnych dla lokatora niż to wynika z przepisów tego artykułu.

Dotychczas zadanie to realizowało prawo wypowiedzenia członkostwa, które obecnie przysługuje tylko właścicielom lokali i założycielom spółdzielni.

Tym samym rozwiązanie to pozostaje również w sprzeczności z definicją spółdzielni w art. 1 §1 ustawy Prawo spółdzielcze, zgodnie z którą – spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.

Wprowadzony do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 11 ust. 11 przewiduje, że w przypadku zaległości z zapłatą opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, za okres co najmniej 6 miesięcy, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby, czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, spółdzielnia może w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Czytaj też: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (część I) - Prawo lokatorskie chroni przed eksmisją >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(3)
szymanekwojciech | 12.06.2018, 12:04
Z tego co już zaczynają się rozpisywać ludzie, którzy nie powinni się wtrącać i mieszać w tych sprawach najgorsze jest to, że mieszkańcy nie odchodzili by ze społeczności spółdzielczej ale są do tego zmuszani gdyż prezesi spółdzielni to jeszcze większa kasta niż sędziowie. windują ceny za mieszkania ile mogą i gdzie mogą, są poza wszelką kontrolą dlatego co, którzy mogą i mają gdzie to uciekają jak najdalej tych molochów spółdzielczych. Dotąd dopóki rząd nie przejrzy na oczy i nie zlikwiduje najpierw Krajowej Rady Spółdzielczej - bo to instytucja, która tylko drenuje kieszeń spółdzielcom a w zamian nic nie daje oraz wymieni wszystkich prezesów tych "nie zatapialnych" na ludzi którzy mają "olej w głowie" a nie tylko patrzą jak tu tych spółdzielców wyrolować bo ja mam poparcie Warszawy i nikt mnie nie ruszy to będzie zawsze problem i pisanie czy nowelizacja prawa spółdzielczego, czy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych czy nawet ustawy o rachunkowości nic nie da.
M1012 | 12.06.2018, 12:09
Na pewno lokator ma teraz większą ochronę gdyż ...spółdzielnia może w trybie procesu żądać orzeczenia przez sąd o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego... Autor art. być może nie wie (?), ale inni doskonale wiedzą, że z tym dotychczasowym przestrzeganiem prawa w spółdzielniach mieszkaniowych bywało .różnie... Znam spółdzielnię, która NA Piśmie Wmawiała osobie, ( którą ZANIEDBANIA spółdzielni (stanu techn. budynku) Doprowadziły do utraty zdrowia, możliwości zarobkowania a przez to do niedużego zadłużenia czynszowego ...) mającej spółdzielcze - własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, że JEJ Prawo do Mieszkania Wygasło BO JĄ Władze Spółdzielni WYKLUCZYŁY z Członkostwa ... Sprawa z lat 2010 - 2013... Zarząd spółdzielni DOMAGAŁ się na Piśmie By Opróżniła ona Mieszkanie z Siebie i swoich Rzeczy ... bo ONI je Przejmują GDYŻ Mieszkanie Jest ICH i ONI będą JE SPRZEDAWAĆ za cenę jaką Uznają w Trybie PRZETARGU organizowanego przez władze spółdzielni... Znając przepisy lepiej niż zarząd spółdzielni osoba ta DOMAGAŁA się Licytacji Komorniczej zgodnej z prawem... Licytacji była i owszem ... ale NIE do końca zgodnie z prawem spółdzielnia to zrobiła a Raczej z POMINIĘCIEM Prawa... Więc Ten LAMENT z art. JEST ZROZUMIAŁY ... Pozdrawiam samodzielnie i zdroworozsądkowo myślących...
malgo | 13.06.2018, 08:49
już płaczą bo choć w minimalnej części ukrócili to "panowanie"
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16943|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10549|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10119|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl