CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zmiany wprowadzone ustawą Prawo wodne

Autorka wyjaśnia, co w praktyce dla użytkowników korzystających z wody oznaczają zmiany wprowadzone nową ustawą Prawo wodne.
Autorka wyjaśnia, co w praktyce dla użytkowników korzystających z wody oznaczają zmiany wprowadzone nową ustawą Prawo wodne.
Rys. redakcja Administratora

1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowa ustawa Prawo wodne (UPW). Zmiana ustawodawstwa w zakresie Prawa wodnego wynikała z konieczności wdrożenia wytycznych zawartych w Ramowej Dyrektywie Wodnej.

W artykule:

• Nowości w zmianach ustawowych
• Opłaty, ich wysokości i procedury administracyjne dokonywania rozliczeń

Ustawa Prawo wodne wpłynęła znacząco na zakres gospodarowania wodami:

  • wprowadzono zmiany w taryfach za pobór wód i odprowadzenie ścieków (na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę), w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych,
  • pojawiły się także nowe opłaty za wody opadowe.

Powołano nową strukturę zarządczą – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które ma za zadanie kontrolować sposób użytkowania i wykorzystywania zasobów wodnych w Polsce.

W skład Wód Polskich wchodzą cztery instytucje:

  • Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW),
  • Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej,
  • zarządy zlewni,
  • nadzory wodne.

Reforma Prawa wodnego dotyczy wszystkich użytkowników korzystających z wody – gospodarstwa domowe i przedsiębiorców, w tym zarządców nieruchomości, szczególnie w zakresie nowych opłat za wody opadowe.

Ustawa wraz z rozporządzeniem w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne dokładnie określa, kto i w jaki sposób oraz w jakiej wysokości wnosić będzie opłaty za wody opadowe odprowadzane do kanalizacji w granicach miast oraz opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji, w przypadku ograniczenia powierzchni biologicznie czynnej na nieruchomości gruntowej do mniej niż 30% powierzchni w obszarze działek nieujętych w system kanalizacji miejskiej.

Pojęcie nieruchomość w rozumieniu KZGW, powołującego się na art. 46 Kodeksu cywilnego, obejmuje części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (czyli grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli szczególne przepisy nie stanowią inaczej.

Organ wskazuje jasno, że w przypadku ustalania powierzchni nieruchomości, która podlegać ma opłatom za usługi wodne dotyczące zmniejszenia naturalnej retencji, należy powołać się na regułę „jedna księga wieczysta – jedna nieruchomość”.

W przypadku odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji miejskiej naliczane będą dwie opłaty – stała abonamentowa oraz zmienna, a zapłaci każdy, kto przyłączony został do wyżej wspomnianej kanalizacji. Opłata stała naliczana będzie dla każdej działki.

Rozporządzenie w sprawie jednostkowych opłat wskazuje, że wartość opłaty wynosić będzie 2,50 zł na dobę za 1m3/s w odniesieniu do pozwolenia wodnoprawnego, w którym znajduje się informacja o maksymalnej ilości wód odprowadzanych do otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, służących do odprowadzania opadów atmosferycznych.

W przypadku opłaty zmiennej dotyczącej odprowadzenia wód opadowych do systemu kanalizacyjnego, opłaty będą naliczane od ilości wód fizycznie odprowadzonych do kanalizacji, wyrażonych w m3/rok.

W tab. 1 znajdują się informacje o jednostkowych opłatach w zakresie opłaty zmiennej.

(...)

Czytaj też: Podatek od deszczu już obowiązuje >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Aktualne dokumenty nieruchomości, procesy i przypomnienia w jednym miejscu »

Ocieplenie ściany od środkaPrzyjazny dla użytkownika system prowadzenia dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomościami ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16625|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10289|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl