CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skuteczna ochrona przed słońcem

 ew  |  Administrator 5/2018  |  25.06.2018
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
Fot.: archiwum J. Żurawskiego (Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii))

Intensywnie zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej w porze letniej uciekamy przed zbyt wysokimi temperaturami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspomagających użytkowników nadmiernie nasłonecznionych mieszkań w uzyskaniu optymalnych warunków do życia i wypoczynku.

W artykule:

• Rolety wewnętrzne w praktyce
• Rolety zewnętrzne, markizy i markizorolety

Wiosenne i letnie upały wywołują potrzebę zastosowania rozwiązań ograniczających nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. W domach jednorodzinnych jest to łatwiejsze, gdyż bez ograniczeń możemy ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji, np. niezwykle skutecznych i dekoracyjnych okiennic. Na szczęście oferta producentów skutecznych rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować w budynku wielolokalowym, jest bardzo szeroka.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne są rozwiązaniem praktycznym, ułatwiającym dostosowanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb, np. w przypadku wersji półprzezroczystej możemy pozostawić rolety na stałe zasunięte. W ten sposób promienie słońca nadal będą wpadać do wnętrza, ale nie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu.

Klasyczne rolety wolno wiszące są montowane za pomocą wkrętów do ściany lub sufitu i najczęściej zasłaniają całe okno.

Alternatywą są rolety mini wyposażone w prowadnice żyłkowe, które zawiesza się na skrzydle okna.

Popularnym rodzajem są również rolety w aluminiowej kasecie, które nie naruszają profilu okiennego. Plisy okienne wyglądają bardzo elegancko, a dodatkowo można ustawić je tak, aby niemal całkowicie blokowały światło słoneczne. Sprawdzą się więc w mocno nasłonecznionych pokojach, np. na poddaszu w wersji plisy dachowej.

W zależności od potrzeb, typu pomieszczenia oraz jego wystroju możemy wybrać rodzaj materiału.

Najczęściej mamy do wyboru roletę z tkaniną transparentną lub zaciemniającą. Pierwsza zapewnia prywatność i chroni przed ostrym słońcem, ale przepuszcza promienie słoneczne.

W sypialni, łazience czy pokoju dziecięcym warto pomyśleć o roletach zaciemniających wykonanych z materiału, który całkowicie blokuje promienie słoneczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest również tkanina typu dzień i noc, wykonana z grubych naprzemiennych pasów materiału. Dzięki temu można operować ilością światła bez potrzeby podnoszenia rolety.

Ochrona od zewnątrz

Aby chronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem, warto zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet lub markiz. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe.

Rolety zewnętrzne nie tylko zapewniają zachowanie prywatności, ale zwiększają również bezpieczeństwo mieszkania. Są ponadto dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasem z zewnątrz i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą z kolei przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej.

Rolety zewnętrzne

Rolety elewacyjne, umieszczane na murze nad wnęką okienną, można dopasować do wszystkich rodzajów okien.

Jeżeli kluczowa jest dla nas izolacja cieplna oraz akustyczna, najlepsze efekty osiągniemy, decydując się na rolety do zabudowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne.

Gdy decydujemy się na montaż rolet naokiennych, podczas wymiany okien pamiętajmy o pomniejszeniu ich odpowiednio o wysokość skrzynki rolety. Dla większego komfortu użytkowania można wybrać rolety zewnętrzne z systemem automatycznego sterowania lub moskitierą, która uchroni wnętrze domu przed owadami.

Markizy i markizolety

Przed nagrzewaniem mieszkań najlepiej chronią jednak markizy zewnętrzne. Montuje się je na zewnątrz okna, a rozwija od wewnątrz.

Markiza absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz, dzięki temu pomieszczenie się nie nagrzewa. Zapewnia do 8 razy skuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem w porównaniu z zasłonami wewnętrznymi, a ponieważ materiał ma strukturę drobnej siateczki, markizy nie odcinają dopływu światła do wnętrza i nie zasłaniają widoku za oknem. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno i nie trzeba włączać oświetlenia, jak może mieć to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych.

Z zaciągniętą markizą rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla oczu. Nie występują szkodliwe refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Nie ma też potrzeby codziennego ich zwijania i rozwijania nawet przy deszczowej pogodzie. Dodatkowo umieszczenie markizy za oknem nie zmniejsza powierzchni przeszklenia okna.

Markizy zewnętrzne wykonane są z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych, powlekanych PVC. Tkanina jest zrolowana na wałku z silnikiem i umieszczona w kasecie z profili aluminiowych montowanej nad oknem.

W krawędziach tkaniny zatopiona jest taśma suwakowa, która utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami i zapobiega jej wypadaniu. Takie rozwiązanie zwiększa jej odporność na wiatr. Materiał jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne, nie zmienia wymiarów pod wpływem wody. Zaciągnięta markiza w czasie deszczu redukuje odgłos spadających kropli. W zimie na oknach dachowych markiza nie jest używana - można ją więc zwinąć i ukryć w kasecie. W oknach pionowych rozwinięta markiza w zimie chroni przed stratami ciepła aż do 16%.

Kolejnym produktem służącym do ochrony pomieszczenia przed nagrzewaniem jest markizoleta. Ma bardzo podobne cechy jak markiza, lecz różni się od niej budową – ma specjalnie odchylaną belkę, tworzącą po uruchomieniu mały daszek nad częścią okna. Taka konstrukcja umożliwia łatwy dostęp do parapetu i widok na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu w markizolecie specjalnego materiału o bardzo gęstym splocie i małej przepuszczalności ciepła, we wnętrzu będzie wystarczająca ilość naturalnego światła.

Na rynku dostępne są także rolety zewnętrzne do okien połaciowych, które przy pełnym zamknięciu ochronią szyby przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. wskutek gradu). Dodatkowo dobrze tłumią hałas zewnętrzny.

Rozwiązania chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem to już nie tylko grube zasłony czy daszki bądź parasole ogrodowe nad balkonami i tarasami. Rynek oferuje wiele nowoczesnych produktów, które zdecydowanie zwiększają komfort mieszkania zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni.

Czytaj też: Markizy odpowiedzią na upał >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[rolety, markizy, markizorolety, eksploatacja, ochrona przed słońcem, rolety elewacyjne, rolety naokienne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10378|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl