CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skuteczna ochrona przed słońcem

 ew  |  Administrator 5/2018  |  25.06.2018
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
Fot.: archiwum J. Żurawskiego (Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii))

Intensywnie zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej w porze letniej uciekamy przed zbyt wysokimi temperaturami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspomagających użytkowników nadmiernie nasłonecznionych mieszkań w uzyskaniu optymalnych warunków do życia i wypoczynku.

W artykule:

• Rolety wewnętrzne w praktyce
• Rolety zewnętrzne, markizy i markizorolety

Wiosenne i letnie upały wywołują potrzebę zastosowania rozwiązań ograniczających nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. W domach jednorodzinnych jest to łatwiejsze, gdyż bez ograniczeń możemy ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji, np. niezwykle skutecznych i dekoracyjnych okiennic. Na szczęście oferta producentów skutecznych rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować w budynku wielolokalowym, jest bardzo szeroka.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne są rozwiązaniem praktycznym, ułatwiającym dostosowanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb, np. w przypadku wersji półprzezroczystej możemy pozostawić rolety na stałe zasunięte. W ten sposób promienie słońca nadal będą wpadać do wnętrza, ale nie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu.

Klasyczne rolety wolno wiszące są montowane za pomocą wkrętów do ściany lub sufitu i najczęściej zasłaniają całe okno.

Alternatywą są rolety mini wyposażone w prowadnice żyłkowe, które zawiesza się na skrzydle okna.

Popularnym rodzajem są również rolety w aluminiowej kasecie, które nie naruszają profilu okiennego. Plisy okienne wyglądają bardzo elegancko, a dodatkowo można ustawić je tak, aby niemal całkowicie blokowały światło słoneczne. Sprawdzą się więc w mocno nasłonecznionych pokojach, np. na poddaszu w wersji plisy dachowej.

W zależności od potrzeb, typu pomieszczenia oraz jego wystroju możemy wybrać rodzaj materiału.

Najczęściej mamy do wyboru roletę z tkaniną transparentną lub zaciemniającą. Pierwsza zapewnia prywatność i chroni przed ostrym słońcem, ale przepuszcza promienie słoneczne.

W sypialni, łazience czy pokoju dziecięcym warto pomyśleć o roletach zaciemniających wykonanych z materiału, który całkowicie blokuje promienie słoneczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest również tkanina typu dzień i noc, wykonana z grubych naprzemiennych pasów materiału. Dzięki temu można operować ilością światła bez potrzeby podnoszenia rolety.

Ochrona od zewnątrz

Aby chronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem, warto zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet lub markiz. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe.

Rolety zewnętrzne nie tylko zapewniają zachowanie prywatności, ale zwiększają również bezpieczeństwo mieszkania. Są ponadto dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasem z zewnątrz i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą z kolei przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej.

Rolety zewnętrzne

Rolety elewacyjne, umieszczane na murze nad wnęką okienną, można dopasować do wszystkich rodzajów okien.

Jeżeli kluczowa jest dla nas izolacja cieplna oraz akustyczna, najlepsze efekty osiągniemy, decydując się na rolety do zabudowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne.

Gdy decydujemy się na montaż rolet naokiennych, podczas wymiany okien pamiętajmy o pomniejszeniu ich odpowiednio o wysokość skrzynki rolety. Dla większego komfortu użytkowania można wybrać rolety zewnętrzne z systemem automatycznego sterowania lub moskitierą, która uchroni wnętrze domu przed owadami.

Markizy i markizolety

Przed nagrzewaniem mieszkań najlepiej chronią jednak markizy zewnętrzne. Montuje się je na zewnątrz okna, a rozwija od wewnątrz.

Markiza absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz, dzięki temu pomieszczenie się nie nagrzewa. Zapewnia do 8 razy skuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem w porównaniu z zasłonami wewnętrznymi, a ponieważ materiał ma strukturę drobnej siateczki, markizy nie odcinają dopływu światła do wnętrza i nie zasłaniają widoku za oknem. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno i nie trzeba włączać oświetlenia, jak może mieć to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych.

Z zaciągniętą markizą rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla oczu. Nie występują szkodliwe refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Nie ma też potrzeby codziennego ich zwijania i rozwijania nawet przy deszczowej pogodzie. Dodatkowo umieszczenie markizy za oknem nie zmniejsza powierzchni przeszklenia okna.

Markizy zewnętrzne wykonane są z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych, powlekanych PVC. Tkanina jest zrolowana na wałku z silnikiem i umieszczona w kasecie z profili aluminiowych montowanej nad oknem.

W krawędziach tkaniny zatopiona jest taśma suwakowa, która utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami i zapobiega jej wypadaniu. Takie rozwiązanie zwiększa jej odporność na wiatr. Materiał jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne, nie zmienia wymiarów pod wpływem wody. Zaciągnięta markiza w czasie deszczu redukuje odgłos spadających kropli. W zimie na oknach dachowych markiza nie jest używana - można ją więc zwinąć i ukryć w kasecie. W oknach pionowych rozwinięta markiza w zimie chroni przed stratami ciepła aż do 16%.

Kolejnym produktem służącym do ochrony pomieszczenia przed nagrzewaniem jest markizoleta. Ma bardzo podobne cechy jak markiza, lecz różni się od niej budową – ma specjalnie odchylaną belkę, tworzącą po uruchomieniu mały daszek nad częścią okna. Taka konstrukcja umożliwia łatwy dostęp do parapetu i widok na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu w markizolecie specjalnego materiału o bardzo gęstym splocie i małej przepuszczalności ciepła, we wnętrzu będzie wystarczająca ilość naturalnego światła.

Na rynku dostępne są także rolety zewnętrzne do okien połaciowych, które przy pełnym zamknięciu ochronią szyby przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. wskutek gradu). Dodatkowo dobrze tłumią hałas zewnętrzny.

Rozwiązania chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem to już nie tylko grube zasłony czy daszki bądź parasole ogrodowe nad balkonami i tarasami. Rynek oferuje wiele nowoczesnych produktów, które zdecydowanie zwiększają komfort mieszkania zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni.

Czytaj też: Markizy odpowiedzią na upał >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[rolety, markizy, markizorolety, eksploatacja, ochrona przed słońcem, rolety elewacyjne, rolety naokienne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16501|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10172|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl