CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Skuteczna ochrona przed słońcem

 ew  |  Administrator 5/2018  |  25.06.2018
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
Fot.: archiwum J. Żurawskiego (Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii))

Intensywnie zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej w porze letniej uciekamy przed zbyt wysokimi temperaturami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspomagających użytkowników nadmiernie nasłonecznionych mieszkań w uzyskaniu optymalnych warunków do życia i wypoczynku.

W artykule:

• Rolety wewnętrzne w praktyce
• Rolety zewnętrzne, markizy i markizorolety

Wiosenne i letnie upały wywołują potrzebę zastosowania rozwiązań ograniczających nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. W domach jednorodzinnych jest to łatwiejsze, gdyż bez ograniczeń możemy ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji, np. niezwykle skutecznych i dekoracyjnych okiennic. Na szczęście oferta producentów skutecznych rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować w budynku wielolokalowym, jest bardzo szeroka.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne są rozwiązaniem praktycznym, ułatwiającym dostosowanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb, np. w przypadku wersji półprzezroczystej możemy pozostawić rolety na stałe zasunięte. W ten sposób promienie słońca nadal będą wpadać do wnętrza, ale nie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu.

Klasyczne rolety wolno wiszące są montowane za pomocą wkrętów do ściany lub sufitu i najczęściej zasłaniają całe okno.

Alternatywą są rolety mini wyposażone w prowadnice żyłkowe, które zawiesza się na skrzydle okna.

Popularnym rodzajem są również rolety w aluminiowej kasecie, które nie naruszają profilu okiennego. Plisy okienne wyglądają bardzo elegancko, a dodatkowo można ustawić je tak, aby niemal całkowicie blokowały światło słoneczne. Sprawdzą się więc w mocno nasłonecznionych pokojach, np. na poddaszu w wersji plisy dachowej.

W zależności od potrzeb, typu pomieszczenia oraz jego wystroju możemy wybrać rodzaj materiału.

Najczęściej mamy do wyboru roletę z tkaniną transparentną lub zaciemniającą. Pierwsza zapewnia prywatność i chroni przed ostrym słońcem, ale przepuszcza promienie słoneczne.

W sypialni, łazience czy pokoju dziecięcym warto pomyśleć o roletach zaciemniających wykonanych z materiału, który całkowicie blokuje promienie słoneczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest również tkanina typu dzień i noc, wykonana z grubych naprzemiennych pasów materiału. Dzięki temu można operować ilością światła bez potrzeby podnoszenia rolety.

Ochrona od zewnątrz

Aby chronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem, warto zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet lub markiz. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe.

Rolety zewnętrzne nie tylko zapewniają zachowanie prywatności, ale zwiększają również bezpieczeństwo mieszkania. Są ponadto dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasem z zewnątrz i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą z kolei przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej.

Rolety zewnętrzne

Rolety elewacyjne, umieszczane na murze nad wnęką okienną, można dopasować do wszystkich rodzajów okien.

Jeżeli kluczowa jest dla nas izolacja cieplna oraz akustyczna, najlepsze efekty osiągniemy, decydując się na rolety do zabudowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne.

Gdy decydujemy się na montaż rolet naokiennych, podczas wymiany okien pamiętajmy o pomniejszeniu ich odpowiednio o wysokość skrzynki rolety. Dla większego komfortu użytkowania można wybrać rolety zewnętrzne z systemem automatycznego sterowania lub moskitierą, która uchroni wnętrze domu przed owadami.

Markizy i markizolety

Przed nagrzewaniem mieszkań najlepiej chronią jednak markizy zewnętrzne. Montuje się je na zewnątrz okna, a rozwija od wewnątrz.

Markiza absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz, dzięki temu pomieszczenie się nie nagrzewa. Zapewnia do 8 razy skuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem w porównaniu z zasłonami wewnętrznymi, a ponieważ materiał ma strukturę drobnej siateczki, markizy nie odcinają dopływu światła do wnętrza i nie zasłaniają widoku za oknem. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno i nie trzeba włączać oświetlenia, jak może mieć to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych.

Z zaciągniętą markizą rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla oczu. Nie występują szkodliwe refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Nie ma też potrzeby codziennego ich zwijania i rozwijania nawet przy deszczowej pogodzie. Dodatkowo umieszczenie markizy za oknem nie zmniejsza powierzchni przeszklenia okna.

Markizy zewnętrzne wykonane są z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych, powlekanych PVC. Tkanina jest zrolowana na wałku z silnikiem i umieszczona w kasecie z profili aluminiowych montowanej nad oknem.

W krawędziach tkaniny zatopiona jest taśma suwakowa, która utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami i zapobiega jej wypadaniu. Takie rozwiązanie zwiększa jej odporność na wiatr. Materiał jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne, nie zmienia wymiarów pod wpływem wody. Zaciągnięta markiza w czasie deszczu redukuje odgłos spadających kropli. W zimie na oknach dachowych markiza nie jest używana - można ją więc zwinąć i ukryć w kasecie. W oknach pionowych rozwinięta markiza w zimie chroni przed stratami ciepła aż do 16%.

Kolejnym produktem służącym do ochrony pomieszczenia przed nagrzewaniem jest markizoleta. Ma bardzo podobne cechy jak markiza, lecz różni się od niej budową – ma specjalnie odchylaną belkę, tworzącą po uruchomieniu mały daszek nad częścią okna. Taka konstrukcja umożliwia łatwy dostęp do parapetu i widok na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu w markizolecie specjalnego materiału o bardzo gęstym splocie i małej przepuszczalności ciepła, we wnętrzu będzie wystarczająca ilość naturalnego światła.

Na rynku dostępne są także rolety zewnętrzne do okien połaciowych, które przy pełnym zamknięciu ochronią szyby przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. wskutek gradu). Dodatkowo dobrze tłumią hałas zewnętrzny.

Rozwiązania chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem to już nie tylko grube zasłony czy daszki bądź parasole ogrodowe nad balkonami i tarasami. Rynek oferuje wiele nowoczesnych produktów, które zdecydowanie zwiększają komfort mieszkania zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni.

Czytaj też: Markizy odpowiedzią na upał >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[rolety, markizy, markizorolety, eksploatacja, ochrona przed słońcem, rolety elewacyjne, rolety naokienne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18915|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12055|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11517|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl