CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skuteczna ochrona przed słońcem

 ew  |  Administrator 5/2018  |  25.06.2018
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
W artykule przedstawiono przykłady ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem w czasie upałów. Na zdjęciu: markizolety zamontowane na budynku biurowym (Niemcy).
Fot.: archiwum J. Żurawskiego (Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii))

Intensywnie zmieniający się klimat sprawia, że coraz częściej w porze letniej uciekamy przed zbyt wysokimi temperaturami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspomagających użytkowników nadmiernie nasłonecznionych mieszkań w uzyskaniu optymalnych warunków do życia i wypoczynku.

W artykule:

• Rolety wewnętrzne w praktyce
• Rolety zewnętrzne, markizy i markizorolety

Wiosenne i letnie upały wywołują potrzebę zastosowania rozwiązań ograniczających nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. W domach jednorodzinnych jest to łatwiejsze, gdyż bez ograniczeń możemy ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji, np. niezwykle skutecznych i dekoracyjnych okiennic. Na szczęście oferta producentów skutecznych rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować w budynku wielolokalowym, jest bardzo szeroka.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne są rozwiązaniem praktycznym, ułatwiającym dostosowanie natężenia światła do indywidualnych potrzeb, np. w przypadku wersji półprzezroczystej możemy pozostawić rolety na stałe zasunięte. W ten sposób promienie słońca nadal będą wpadać do wnętrza, ale nie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu.

Klasyczne rolety wolno wiszące są montowane za pomocą wkrętów do ściany lub sufitu i najczęściej zasłaniają całe okno.

Alternatywą są rolety mini wyposażone w prowadnice żyłkowe, które zawiesza się na skrzydle okna.

Popularnym rodzajem są również rolety w aluminiowej kasecie, które nie naruszają profilu okiennego. Plisy okienne wyglądają bardzo elegancko, a dodatkowo można ustawić je tak, aby niemal całkowicie blokowały światło słoneczne. Sprawdzą się więc w mocno nasłonecznionych pokojach, np. na poddaszu w wersji plisy dachowej.

W zależności od potrzeb, typu pomieszczenia oraz jego wystroju możemy wybrać rodzaj materiału.

Najczęściej mamy do wyboru roletę z tkaniną transparentną lub zaciemniającą. Pierwsza zapewnia prywatność i chroni przed ostrym słońcem, ale przepuszcza promienie słoneczne.

W sypialni, łazience czy pokoju dziecięcym warto pomyśleć o roletach zaciemniających wykonanych z materiału, który całkowicie blokuje promienie słoneczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest również tkanina typu dzień i noc, wykonana z grubych naprzemiennych pasów materiału. Dzięki temu można operować ilością światła bez potrzeby podnoszenia rolety.

Ochrona od zewnątrz

Aby chronić wnętrze mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem, warto zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet lub markiz. Można w nie wyposażyć zarówno okna pionowe, jak i połaciowe.

Rolety zewnętrzne nie tylko zapewniają zachowanie prywatności, ale zwiększają również bezpieczeństwo mieszkania. Są ponadto dodatkowym zabezpieczeniem przed hałasem z zewnątrz i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą z kolei przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej.

Rolety zewnętrzne

Rolety elewacyjne, umieszczane na murze nad wnęką okienną, można dopasować do wszystkich rodzajów okien.

Jeżeli kluczowa jest dla nas izolacja cieplna oraz akustyczna, najlepsze efekty osiągniemy, decydując się na rolety do zabudowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne.

Gdy decydujemy się na montaż rolet naokiennych, podczas wymiany okien pamiętajmy o pomniejszeniu ich odpowiednio o wysokość skrzynki rolety. Dla większego komfortu użytkowania można wybrać rolety zewnętrzne z systemem automatycznego sterowania lub moskitierą, która uchroni wnętrze domu przed owadami.

Markizy i markizolety

Przed nagrzewaniem mieszkań najlepiej chronią jednak markizy zewnętrzne. Montuje się je na zewnątrz okna, a rozwija od wewnątrz.

Markiza absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz, dzięki temu pomieszczenie się nie nagrzewa. Zapewnia do 8 razy skuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem w porównaniu z zasłonami wewnętrznymi, a ponieważ materiał ma strukturę drobnej siateczki, markizy nie odcinają dopływu światła do wnętrza i nie zasłaniają widoku za oknem. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno i nie trzeba włączać oświetlenia, jak może mieć to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych.

Z zaciągniętą markizą rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla oczu. Nie występują szkodliwe refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Nie ma też potrzeby codziennego ich zwijania i rozwijania nawet przy deszczowej pogodzie. Dodatkowo umieszczenie markizy za oknem nie zmniejsza powierzchni przeszklenia okna.

Markizy zewnętrzne wykonane są z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych, powlekanych PVC. Tkanina jest zrolowana na wałku z silnikiem i umieszczona w kasecie z profili aluminiowych montowanej nad oknem.

W krawędziach tkaniny zatopiona jest taśma suwakowa, która utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami i zapobiega jej wypadaniu. Takie rozwiązanie zwiększa jej odporność na wiatr. Materiał jest wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne, nie zmienia wymiarów pod wpływem wody. Zaciągnięta markiza w czasie deszczu redukuje odgłos spadających kropli. W zimie na oknach dachowych markiza nie jest używana - można ją więc zwinąć i ukryć w kasecie. W oknach pionowych rozwinięta markiza w zimie chroni przed stratami ciepła aż do 16%.

Kolejnym produktem służącym do ochrony pomieszczenia przed nagrzewaniem jest markizoleta. Ma bardzo podobne cechy jak markiza, lecz różni się od niej budową – ma specjalnie odchylaną belkę, tworzącą po uruchomieniu mały daszek nad częścią okna. Taka konstrukcja umożliwia łatwy dostęp do parapetu i widok na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu w markizolecie specjalnego materiału o bardzo gęstym splocie i małej przepuszczalności ciepła, we wnętrzu będzie wystarczająca ilość naturalnego światła.

Na rynku dostępne są także rolety zewnętrzne do okien połaciowych, które przy pełnym zamknięciu ochronią szyby przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. wskutek gradu). Dodatkowo dobrze tłumią hałas zewnętrzny.

Rozwiązania chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem to już nie tylko grube zasłony czy daszki bądź parasole ogrodowe nad balkonami i tarasami. Rynek oferuje wiele nowoczesnych produktów, które zdecydowanie zwiększają komfort mieszkania zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni.

Czytaj też: Markizy odpowiedzią na upał >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[rolety, markizy, markizorolety, eksploatacja, ochrona przed słońcem, rolety elewacyjne, rolety naokienne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17119|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl