CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Murarz i inżynier potrzebni od zaraz

Redakcja Administratora  |  28.06.2018
Najbardziej poszukiwani na rynku są robotnicy budowlani, murarze-tynkarze, cieśle, stolarze budowlani, betoniarze-zbrojarze oraz inżynierowie budowlani.
Najbardziej poszukiwani na rynku są robotnicy budowlani, murarze-tynkarze, cieśle, stolarze budowlani, betoniarze-zbrojarze oraz inżynierowie budowlani.
fot. archiwum

Był czas, że wyleliśmy dziecko z kąpielą, likwidując de facto szkoły zawodowe. Krążyły wręcz dowcipy o ostatnich hydraulikach, którzy osiedli na Wyspach Brytyjskich. Brak tzw. fachowców coraz mocniej doskwierał, utrudniając realizację niejednej inwestycji. W poszukiwaniu pracowników firmy wykonawcze, by zrealizować podpisane kontrakty zarzuciły sieci na Wschodzie,  robiąc to nie zawsze udolnie, bo czasami zatrudniając na czarno, z zaniżonymi stawkami płacowymi.

Wiadomo było, że przyjdzie czas liczenia strat z powodu tak prowadzonej polityki kadrowej. Opamiętanie przyszło owszem, ale wówczas, gdy zaczęło brakować wielu fachowców, gdy zaczęli inwestorzy bić na alarm, że deficyt pracowników utrudnia im realizację inwestycji.

Zemścił się brak polityki kadrowej, długoterminowego planowania zatrudnienia, czego skutkiem musiało być poszukiwanie specjalistów z różnych branż ad hoc dla realizowanego właśnie kontraktu, bo taka była potrzeba chwili. Zabrakło wyobraźni, perspektywicznego myślenia i pojawiła się wyraźna potrzeba przeprowadzenia badań rynkowych, które dostarczyłyby danych, pozwalających na ustalenie stanu faktycznego i wskazały, w których segmentach rynku i dlaczego szczególnie odczuwalny jest deficyt pracowników. 

Pod egidą Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz Związku Zawodowego Budowlani zawiązało  się konsorcjum, które jako cel wyznaczyło sobie przeprowadzenie analizy sytuacji w sektorze budowlanym,  w tym powszechnie sygnalizowanych pilnych potrzeb kadrowych.

Wynikiem prac grupy jest wstępny raport, oparty na materiałach uzyskanych m.in. z wojewódzkich urzędów pracy, który zwraca uwagę nie tylko na braki kadrowe, ale także na deficyty w przygotowaniu zawodowym pracowników firm budowlanych. 

 

 

Respondenci,  reprezentujący wojewódzkie  urzędy pracy zwrócili uwagę na zjawiska, o których są informowani przez powiatowe urzędy pracy. Wśród tych zjawisk wymieniają wspomniany już wcześniej brak planowania zapotrzebowania na kadry kwalifikowane w dłuższej perspektywie czasowej, czego dowodem ma być powszechne zgłaszanie  zapotrzebowania  na kadry kwalifikowane już po podpisaniu kontraktu. Bardzo rzadkie są przypadki zgłaszania zapotrzebowania na kadry kwalifikowane w sektorze budowlanym z wyprzedzeniem dłuższym niż  miesiąc.                            

Jak twierdzą autorzy raportu, z informacji uzyskanych od respondentów wynika, że  pokrycie aktualnego deficytu pracowników, w tym w budownictwie nie jest możliwe bez stworzenia i realizacji dobrze zorganizowanej imigracji zarobkowej do Polski na czas nieokreślony, połączonej z procesem asymilacyjnym. Wyrównywaniu braków kadrowych  nie sprzyja ponadto permanentne ograniczanie szkoleń imigrantów zarobkowych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz brak dofinansowania z funduszy szkoleniowych walidacji i certyfikacji kwalifikacji zawodowych, uzyskiwanych w systemach kształcenia nieformalnego, np. w toku pracy. 

Analiza nadesłanych informacji wskazała ponadto, na przedstawicieli jakich zawodów jest największe zapotrzebowanie. Najbardziej poszukiwani są robotnicy budowlani, murarze-tynkarze, cieśle, stolarze budowlani, betoniarze-zbrojarze oraz inżynierowie budowlani. Na pytanie, jakie cechy u pracowników pracodawcy cenią najbardziej, większość odpowiedziała, że wiedzę zawodową, sumienność, rzetelność  oraz umiejętności techniczne.

Jak czytamy w raporcie, zebrane informacje pozwoliły na postawienie wstępnych wniosków, dotyczących szeroko rozumianego rynku pracy, tj. jego programowania, planowania zapotrzebowania na kadry kwalifikowane, edukacji zawodowej formalnej, pozaformalnej i nieformalnej, jakości edukacji, w tym walidacji i certyfikacji oraz zasad finansowania tejże edukacji w trakcie aktywności zawodowej.

Autorzy tego opracowania zwracają również uwagę m.in. na brak należytego zrozumienia sektora budownictwa  jako istotnego elementu rozwoju kraju oraz konieczność podjęcia działań na rzecz rozwiązań formalno-prawnych, pozwalających na wyrównanie deficytu kadrowego.

Więcej na ten temat w załącznikach.   

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego?

Brak sieci gazowej nie jest już problemem

Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...

chcę wiedzieć ile to kosztuje »


Jak niskim kosztem wyremontować posadzki w budynku?
Zaparowane okna w domu - jak temu zapobiec?
Remont posadzki w budynku Niższe koszty ciepła
Przedstawiamy 4 powody, dla których warto docenić walory posadzki lastrykowej oraz wykonać jej renowację... czytam dalej» Długotrwale zaparowane okna są sygnałem alarmującym – zdrowie mieszkańców może być zagrożone (...) czytaj dalej »

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę! Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?

ocieplanie dachu w budynku na osiedlu

Decyzja o wyborze metody i materiału do ocieplenia stropodachu jest niełatwa – trzeba wziąć pod uwagę efektywność rozwiązania... czytam dalej »


Jakie wybrać donice na podwórka osiedlowe?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego »
Donice na osiedla Kotły do budynków mieszkalnych
Modernizacja skwerów i podwórek osiedlowych jest sprawą wysokiej rangi dla społeczności lokalnej. Nie bez powodu – to najbliższa ... czytaj dalej » Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »

6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »

6 kroków do ciepłego stropodachu

Szybki poradnik dla Zarządów Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. Jak wykonać ocieplenie stropodachu w blokach osiedlowych, by mieszkańcom żyło się tam cieplej i taniej?... czytam dalej »


Zadbaj o bezpieczeństwo techniczne nieruchomości » Dowiedz się, jak korzystnie finansować inwestycje w część wspólną budynku »
SM Metalowiec Spółdzielnia dba o komfort mieszkańców Dofinansowanie nieruchomości
Obsługa i regularna kontrola, przeglądy i próby techniczne urządzeń i budynków to tylko niektóre rzeczy, o których trzeba (...) Czytam dalej » Finansowanie przedsięwzięć mających na celu modernizację lub remont nieruchomości oraz infrastruktury technicznej w zasobach Wspólnoty mieszkaniowej... czytam dalej »

Jak zoptymalizować zużycie energii?

Optymalizacja zużycie energii

Najlepsi fizycy i inżynierowie budowlani. Ich wiedza i doświadczenie współtworzą podstawę do opracowania dokładnego i niezawodnego systemu optymalizacji zużycia energii... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

6/2018

Aktualny numer:

Administrator 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Gdzie po dotacje na zielone inwestycje?
  • - Czas na modernizację
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl