Artykuł sponsorowany

Jaki jest sposób na szybką instalację centralnego ogrzewania i wewnętrzną instalację hydrantową?

 BIMs PLUS  |  11.03.2019  |  2
Raccorderie Metalliche S.p.A. (RM)

Rury odgrywają ważną rolę zarówno w instalacji centralnego ogrzewania, jak i wewnętrznej instalacji hydrantowej. Ogromne znaczenie ma też sposób i jakość połączeń. Wpływa to na stabilność całej konstrukcji oraz bezpieczeństwo pracy instalacji. Zatem sposobem na szybką i skuteczną instalację jest stosowanie systemów zaciskowych marki steelPRES.

Szybkie wykonanie trwałych połączeń rur

Armaturę do prasowania wtłaczanego wykonaną ze stali i miedzi opracowano w Szwecji pod koniec lat pięćdziesiątych. Począwszy od wczesnych lat 80., wyroby te cieszą się uznaniem i zdobywają coraz większy udział w rynku europejskim. Technikę łączenia uznaje się wciąż za nowatorską, ponieważ prosta, sprawdzona i ciesząca się zaufaniem technika montażu „na zimno” bez konieczności używania skomplikowanych narzędzi umożliwia szybkie wykonanie trwałych połączeń rur – szczególnie w domowych instalacjach wodnych, gazowych i grzewczych. Jest to obecnie podstawowa technika łączenia w remontowanych i nowych budynkach europejskich. 

Firma Raccorderie Metalliche S.p.A. (RM), do której należy marka steelPRES,  opracowała wysokiej jakości systemy instalacyjne składające się z rur i złączek zaprasowywanych ze stali węglowej. Ich montaż jest szybki, łatwy i skuteczny dzięki modyfikacji pierścienia uszczelniającego i złącza zaprasowywanego wtłaczaniem. W tych systemach zwiększona została powierzchnia uszczelnienia – powstał pierścień uszczelniający ograniczający do minimum ryzyko nieprawidłowego zaprasowania.

Systemy zaciskowe

Mówiąc: systemy zaciskowe, mamy na myśli kompleksowe rozwiązania składające się z kształtek, rur i narzędzi. Wykorzystuje się je przede wszystkim w instalacji systemów hydrantowych oraz centralnego ogrzewania i ciepłej wody w budownictwie jednorodzinnym i wielomieszkaniowym. 

Omawiane systemy zaciskowe nadają się do montażu naściennego oraz wewnątrz ścian (z zastosowaniem odpowiedniego zabezpieczenia przewodów i kształtek). W przypadku przyłączy do grzejników z podłoża należy zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed korozją i fachowe zespolenie spoin. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wnikania wilgoci z tynku, która może powodować korozję. Na zewnątrz budynków zaleca się stosowanie rur ocynkowanych.

Narzędzia do zaciskania to z reguły zaciskarki hydrauliczne z zasilaniem akumulatorowym z wymiennymi kompletami szczęk (cęg) i łańcuchów  zaciskowych. Wiele szczęk stosować można w połączeniu z zaciskarką jednego producenta. Zaciski szczęk w narzędziach różnych producentów są ponadto znormalizowane, co zapewnia w wielu przypadkach kompatybilność sprzętu. W przypadku systemu SteelPres używamy szczęk i łańcuchów o profilu „M”.

Zalety systemów steelPRES

Kluczową zaletą omawianych systemów – obok szybkiego montażu – jest bezpieczeństwo i gwarancja szczelności połączeń. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, np. spawania, nie ma otwartego ognia, a więc nie występuje podczas remontu czy budowy ryzyko pożaru.

Systemy zaciskowe steelPRES powstały przede wszystkim z myślą o instalatorach. Rozwiązania te znacznie ułatwiają i przyśpieszają ich pracę oraz gwarantują najwyższa jakość połączeń. A skoro czas instalacji jest krótszy, to zmniejszają się również koszty.

Kolejną przesłanką, która przesądza, że systemy zaciskowe marki steelPRES są odpowiednim sposobem na szybki montaż instalacji c.o., c.w.u. czy hydrantowej, jest estetyka wykonania. Ponadto w czasie remontów i wymiany instalacji zredukowana jest ingerencja otoczenia instalacji. W przypadku metod tradycyjnych zwykle konieczne są dodatkowe prace w postaci malowania czy uzupełniania powstałych ubytków w przegrodach, tynkach itd. Nie da się uniknąć śladów, brudu czy zarysowań podczas tradycyjnych montaży i łączenia przy pomocy skręcania lub spawania.

Zatem wśród podstawowych zalet systemów zaciskowych steelPRES wymienia się: łatwość i szybkość instalacji (nawet 2-3-krotnie krótszy czas montażu niż tradycyjny), pewność i trwałość systemów, większe bezpieczeństwo pracy, kompatybilność (połączenia rur metalowych z systemem rur wielowarstwowych, miedzianych wykonywane za pomocą złączki przejściowej, co minimalizuje ryzyko korozji).

Etapy montażu:

I. Cięcie rur

Etapy montażu systemu SteelPRES

II. Gradowanie wewnętrzne i zewnętrzne rury
 Systemy instalacyjne steelPRES
III. Zaznaczenie głębokości do jakiej ma wejść rura w złączkę
Etapy montażu systemu SteelPRES
IV. Kontrola wizualna O-ringu
Etapy montażu systemu SteelPRES
V. Wykonanie połączenia
Etapy montażu systemu SteelPRES
VI. Końcowe badanie wizualne

Etapy montażu systemu SteelPRES


Dla poprawnego przebiegu całego procesu istotne są transport i przechowywanie. Komponenty systemu steelPRES należy chronić przed zabrudzeniem i uszkodzeniem podczas transportu i składowania. Końce rur są fabrycznie zabezpieczone w zaślepki zapobiegające zabrudzeniu. Wiązki rur powinny być przechowywane na półkach malowanych lub pokrytych tworzywem sztucznym, tak aby rury nie były w kontakcie z innymi materiałami. Ponadto, rury i kształtki muszą być przechowywane w zadaszonych przed wilgocią pomieszczeniach, aby zapobiec wystąpieniu korozji lub przebarwienia.

WSPARCIE TECHNICZNE NA TERENIE CAŁEGO KRAJU:

dolnośląskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
lubelskie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
lubuskie Łukasz Idziak 510010559 idziak@grupa-hbh.pl
małopolskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
mazowieckie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
opolskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
podkarpackie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
podlaskie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
śląskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
świętokrzyskie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
wielkopolskie Łukasz Idziak 510010559 idziak@grupa-hbh.pl
zachodnio-pomorskie Łukasz Idziak 510010559  idziak@grupa-hbh.pl

 

 

Osoba odpowiedzialna za kontakt ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi, Zarządcami Nieruchomości i Wspólnotami Mieszkaniowymi, Warszawa:

Emilia Siedlecka
Koordynator Projektów Inwestycyjnych
tel. kom. +48 510 221 811
Emilia.Siedlecka@bimsplus.com.pl

BIMs PLUS FHH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością WARSZAWA Sp.k.
03-017 Warszawa
ul. Cieślewskich 44

 

[Raccorderie Metalliche S.p.A. (RM),bims plus,system steelpres,systemy instalacyjne,łączenia rur,technika łączenia,systemy zaciskowe]

dolnośląskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
lubelskie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
lubuskie Łukasz Idziak 510010559 idziak@grupa-hbh.pl
małopolskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
mazowieckie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
opolskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
podkarpackie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
podlaskie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
śląskie Patrycjusz Szczepan 510204722 pszczepan@grupa-hbh.pl
świętokrzyskie Robert Wróblewski 603093881 robert.wroblewski@gmail.com
wielkopolskie Łukasz Idziak 510010559 idziak@grupa-hbh.pl
zachodniopomorskie Łukasz Idziak 510010559

Komentarze

(2)
Witalijklucz | 18.08.2019, 22:16
Ma ktoś z Państwa może dostęp do jakichś testów tych połączeń szczelności i tp?
Andrzej | 19.08.2019, 17:48
Hej, najlepiej zapytaj producenta,
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10933|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10509|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl