Artykuł sponsorowany

Ciepła woda w budynkach wielolokalowych. Sprawdź, czy nie przepłacasz

 Danfoss Poland Sp. z.o.o.  |  20.07.2018  |  1
Nie trać energii na wysokie rachunki!
Nie trać energii na wysokie rachunki!
Danfoss Poland

Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak zrównoważenia termicznego, skutkiem czego jest występowanie różnych temperatur wody u odbiorców oraz długi czas oczekiwania na ciepłą wodę. W efekcie prowadzi to do większego zużycia wody i energii na jej podgrzanie. Zastosowanie zaworu MTCV na cyrkulacji eliminuje te zjawiska, a inwestycja zazwyczaj zwraca się w przeciągu roku.
Dlaczego to takie ważne?

Zawór MTCV od Danfoss

Krótkie życie wodomierza

Czy zastanawiałeś się, jak często wymieniasz wodomierze? Urządzenia te zużywają się średnio w ciągu 5 lat od chwili zakupu. Wszystko przez występujące w wodzie minerały, które osadzają się na nich w postaci kamienia. Zjawiska te sprawiają, że wskazania wodomierzy po upływie kilku lat stają się niemiarodajne, co jest przyczyną ich wymiany. Dotyczy to również innych elementów instalacji c.w.u., które odpowiadają za jej właściwą pracę oraz jej komfortowe użytkowanie.

Bądź świadomy

Dlaczego tak się dzieje?

Woda spełniająca wymogi pitnej, czyli także ta występująca w domowych instalacjach, może być wysoce zmineralizowana i powodować szybkie zarastanie instalacji osadami wapniowymi. Procesy te są nieuniknione, a ich szybkość zależy od wielu czynników. Jakość wody  oraz indywidualne cechy instalacji, w tym rodzaj zastosowanych materiałów, odpowiadają za żywotność pracujących w instalacji zaworów.

Urządzenie do wymiany

Średni czas pracy zaworu w instalacjach ciepłej wody użytkowej wynosi ok. 10 lat. Pierwsze sygnały sugerujące spadek efektywności pracy urządzenia to wzrastające zużycie energii na podgrzanie wody i związany z tym wzrost kosztów.

Optymalne zużycie energii powinno wynosić 0,18–0,28 GJ/m3

 

 

Zawór MTCV - dobra inwestycja

Zawór MTCV to nasza odpowiedź na rosnące rachunki za ciepłą wodę użytkową i wymagania mieszkańców dotyczące komfortu jej dostawy. Wielofunkcyjny termostatyczny zawór cyrkulacyjny zapewnia jednakową temperaturę w całej instalacji niezależnie od położenia punktu poboru. W efekcie zmniejsza koszty podgrzania i zużycia wody przez ograniczenie czasu oczekiwania przepływu w cyrkulacji do wymaganego minimum. Zawory MTCV posiadają elementy wykonane z zaawansowanego technologicznie tworzywa. Użyty materiał to odporny na korozję i przyjazny dla środowiska EcoBrass, co poświadcza atest PZH.

Zawór MTCV - korzyści

Osiedle pod kontrolą

W związku ze wzrostem zużycia energii na podgrzanie wody w zasobach mieszkaniowych jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Polsce w okresie 2007–2008 z 0,27 GJ/m3 do 0,49 GJ/m3, spowodowanym wysokim stężeniem związków wapnia i magnezu w wodzie, została podjęta decyzja o wymianie zaworów. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne w przypadku gdy ilość ciepła dostarczanego do budynku wielolokalowego w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekracza 0,3 GJ w odniesieniu do m3 przygotowanej ciepłej wody, właściciel lub zarządca budynku wykonuje audyt energetyczny tego budynku w celu określenia przyczyn nadmiernej energochłonności i wskazania sposobów ograniczenia zużycia ciepła przez ten budynek lub zmiany zamówionej mocy cieplnej.

Zwrot kosztów energii

Zwrot kosztów z inwestycji

  • Data instalacji zaworów MTCV: czerwiec 2009 r.
  • Zużycie energii przed modernizacją: 0,49 GJ/m3.
  • Zużycie energii po modernizacji: 0,26 GJ/m3.
  • Koszt inwestycji (zakup urządzeń razem z wymianą): 12 000 zł.
  • Czas zwrotu inwestycji w 2009 roku: od 2 do 16 miesięcy (w zależności od budynku).

Jeśli Twoja instalacja c.w.u. wymaga modernizacji, skontaktuj się z przedstawicielem Danfoss i zapytaj o możliwości finansowania wymiany zaworów MTCV.

Przedstawiciele Danfoss

 

 

Danfoss Poland Sp. z o.o.

ul. Chrzanowska 5
05-825 Grodzisk Mazowiecki
 
22 755 06 12

 

[Zawór MTCV,danfoss poland,danfoss,wymiana wodomierzy,instalacje c.w.u.,zużycie wody,zużycie energii,energooszczędność]

Komentarze

(1)
Piotrek | 17.08.2018, 15:05
Gdyby przeforsowanie owej modernizacji nie było takie trudne, to z pewnością naszym kieszeniom by ulżyło, ale niestety nie zawsze jest to takie oczywiste dla zarządcy
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl