Ustawa eliminuje wątpliwości interpretacyjne, które powstały po wprowadzeniu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zapisy ustawy jednoznacznie wskazują, że to starosta stwierdza zgodność wydzielenia samodzielnego lokalu mieszkalnego z ustaleniami planu miejscowego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego oraz pozostałymi rozstrzygnięciami budowlanymi.
Przeczytaj również: Pytania wokół ustawy o likwidacji użytkowania wieczystego
Ustawa o KZN wprowadziła zasadę, że ustalenie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę. Oba te warunki muszą być spełnione, jeżeli ktoś zechce wyodrębnić własność lokalu.
Dowiedz się więcej: Mieszkaniowe okazje mogą być fałszywe – Krajowa Rada Komornicza przestrzega
Problem pojawia się przy budynkach, które były budowane przed 1995 rokiem, gdyż wtedy nie były wydawane pozwolenia na budowę. Przepis wywołał wątpliwości i spowolnił wykup lokali w starych zasobach gminy czy w spółdzielniach mieszkaniowych. Zablokował też wielu mieszkańcom wykupienie lokalu w starych zasobach gminy, w spółdzielniach mieszkaniowych. Przed 1995 r. nie było także obowiązku przechowywania dokumentacji.
Nowelizacja wprowadza zasadę, że przepisy dotyczące wyodrębnienia lokalu nie będą dotyczyły budynków, których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 1 stycznia 1995 r. lub budynek istniał przed dniem 1995 r.
Źródło: e-prawnik.pl
[ustawa o własności lokali, ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, samodzielność lokalu, starosta]