CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10732,styropian-austrotherm-10-powodow-dlaczego-warto
Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Mieszkania w lokalizacjach biurowych

 Redakcja  |  27.07.2018
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
fot. Pixabay

Eksperci rynku nieruchomości wskazują na pewne zjawisko – tam, gdzie powstają nowe inwestycje biurowe, z czasem rozwija się też segment mieszkaniowy. Współczesne biurowce są czymś w rodzaju dużych zakładów przemysłowych, z tą różnicą, że nie pracuje się w nich fizycznie, a umysłowo. W obiektach tego typu codziennie większość swego czasu spędzają tysiące ludzi.

Coraz częściej w biurowcach pojawiają się nie tylko restauracje, kantyny czy kawiarnie, ale np. sklepy dyskontowe, pralnie, przedszkola, kwiaciarnie, fryzjer itp. Oczywiście pracownik korporacji może zaraz po pracy skorzystać, często również na miejscu, z oferty rekreacyjno-sportowej, np. z basenu czy siłowni.

Przeczytaj również: Rynek nieruchomości biurowych w Polsce rośnie w siłę

Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki. Inna zaleta to fakt, że inwestorzy, którzy realizują takie projekty, starają się obecnie w jak największym stopniu dbać o otoczenie – pojawiają się skwery, mała architektura itp.

W rejonach takich jak choćby warszawska Wola, która obecnie jest bodaj najszybciej rozwijającą się dzielnicą biznesową stolicy, ceny mieszkań pozostają wyższe niż w innych rejonach miasta. Inwestycja w mieszkanie w dzielnicy biznesu jest atrakcyjna pod kątem wynajmu. Posiadacz nieruchomości może liczyć na obfitość „naturalnych” najemców, czyli ludzi, którzy po prostu w okolicy pracują.

Niestety, to co zostało napisane powyżej, nie zawsze ma zastosowanie w polskich warunkach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że polskie miasta nie mają dobrze rozwiniętych „city”. Przykładem jest tzw. Mordor, a więc zagłębie biurowe na Służewcu Przemysłowym. Dynamika zabudowy biurowej tego miejsca znacznie przewyższa dynamikę rozwoju sieci drogowej, komunikacji miejskiej, infrastruktury parkingowej itp. zmieniając życie pracowników i mieszkańców tego rejonu w udrękę – zwłaszcza w komunikacyjnych godzinach szczytu.

Podobne, choć znacznie mniejsze, „mordory” znajdziemy i w innych polskich miastach – we Wrocławiu, gdzie do rangi miejskiej dzielnicy biznesu aspiruje rejon ulic Fabrycznej, Strzegomskiej i Robotniczej. Problem jednak w tym, że nierozbudowywana infrastruktura drogowa skutkuje potężnymi korkami.

Zobacz więcej: Starsze biurowce nadal mają sznasę pozostać atrakcyjne dla najemców

Lokalizacje biurowe Warszawy a ceny mieszkań

Biura w stolicy wyrastają w następujących strefach: Centralny Obszar Biznesu (a więc ścisłe centrum miasta na Śródmieściu), Strefa Centrum (szersze centrum miasta, m.in. z bliską Wolą, czyli Rejonem Ronda Daszyńskiego), Strefa Jerozolimskie, Strefa Mokotów – z podstrefą Służewiec, która jest największym biurowym „zagłębiem” stolicy z ponad milionem metrów kwadratowych biur. Pozostałe (mniejsze) to: Strefa Północ, Strefa Ursynów – Wilanów, Strefa Puławska, Strefa Zachód, Strefa Żwirki i Wigury.

Przegląd warszawskich lokalizacji biurowych potwierdza, że biurowce „najchętniej” rosną w prestiżowych lokalizacjach wielkomiejskich, gdzie oczywiście ceny mieszkań są bardzo wysokie. To oczywiście nie powinno dziwić. Średnia cen mieszkań na Śródmieściu to około 11–12 tys. zł/mkw. Średnia cenowa dla całej Warszawy jest o około 3 tys. zł/mkw. niższa i wynosi niecałe 8 tys. zł/mkw.

Można powiedzieć, że przykład Centralnego Obszaru Biznesu i Strefy Centrum nie potwierdza atrakcyjności dzielnic biurowych dla lokalizacji mieszkaniowych, gdyż w centrum i tak powstawałyby prestiżowe apartamenty i nieruchomości o podwyższonym standardzie. To prawda, ale segment biurowy ma wpływ  na dynamikę oferty luksusowej w mieszkaniówce, choćby przez projekty mieszane: biurowo-apartamentowe. Przykładem może być warszawski Cosmopolitan.

Sprawdź: Ciężkie czasy dla branży budowlanej

Krótko mówiąc, luksus mieszkaniowy i biznes dobrze „czują się” w centrum miasta. Atrakcyjność lokalizacji zdecydowanie wzrasta wraz z udogodnieniami transportowymi. Dla Warszawy niebagatelne znaczenie ma rozwój sieci metra.

Wśród dzielnic biurowych największą pozostaje osławiony Mordor, czyli Służewiec Przemysłowy. Nie jest to z całą pewnością topowe miejsce do zamieszkania na Mokotowie. Rejon ulicy Domaniewskiej i sąsiednich, zwany Mordorem, oddalony jest o ponad 6 km od ścisłego centrum, brakuje miejsc parkingowych, każdego dnia w godzinach szczytu tworzą się duże korki.

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że stawki za mieszkania w części biurowej stolicy są zbliżone do warszawskiej średniej, a więc obecnie niecałych 8 tys. zł/mkw. Takie ceny spotykamy np. w jednej z nowych inwestycji mieszkaniowych w rejonie ul. Puławskiej.

Dowiedz się więcej: By remont kamienicy nie okazał się daremny...

Lokalizacje biurowe w Krakowie

W Krakowie projekty biurowe powstają na terenie całego miasta, natomiast miano dzielnicy biznesowej stolicy Małopolski nosi Bonarka, a więc obszar w obszarze ul. Kamińskiego, między Podgórzem, Wolą Duchacką a Łagiewnikami na południowym, na południe od centrum miasta. Tutaj też mieści się duże centrum handlowe Bonarka City Center.

Średnia cen nowych mieszkań  w Krakowie wynosi obecnie nieco ponad 6800 zł/mkw. Średnie ceny w rejonie Bonarki, ok. 5 km od centrum, mieszczą się w widełkach 6000 - 6500 zł/mkw. Są to stawki co prawda nieznacznie niższe od średniej dla całego miasta, jednak wyższe od cen krakowskiego segmentu popularnego.

Lokalizacje biurowe w Gdańsku

W stolicy województwa pomorskiego zdecydowanie na miano biurowego „city” zasługuje Oliwa, gdzie wg firm Colliers International mieści się ponad 30 proc. trójmiejskiej podaży biur. To tu realizowany jest m.in. duży kompleks biurowy Olivia Business Centre.

Oczywiście Oliwa ze względu na swoje walory turystyczne jest również interesującą i dość wysoko wycenianą lokalizacją mieszkaniową. Ceny nieruchomości są tu wyższe w stosunku do stawek średnich, wynoszących dla Gdańska 7250 zł (dane I kw. NBP). Częściej niż w innych rejonach miasta spotykamy tu realizacje premium. Na granicy Przymorza i Oliwy za nowe mieszkania w jednej z inwestycji płaci się 8000 – 9000 zł/mkw.

Źródło: Bankier

[lokalizacje biurowe, projekty mieszkaniowe, mordor, projekty biurowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocieNie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam więcej »


Czujniki czadu i dymu dla wspólnot mieszkaniowych. Jak wybrać?
6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »
Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Jak sprawdzają się kompleksowe usługi na zarządzanie nieruchomościami w fazie początkowej i właścicielskiej »

Zadbaj o nieruchomośćAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Komunikat dla zarządców. Łatwiejsze, szybsze i tańsze ocieplenie budynku »

Czym docieplić nieruchomość

Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne. Różnią się one parametrami, wytrzymałością i miejscem zastosowania. W zależności czy do docieplenia budynku wybierzemy (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - VAT we wspólnocie
  • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl