CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Mieszkania w lokalizacjach biurowych

 Redakcja  |  27.07.2018
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
fot. Pixabay

Eksperci rynku nieruchomości wskazują na pewne zjawisko – tam, gdzie powstają nowe inwestycje biurowe, z czasem rozwija się też segment mieszkaniowy. Współczesne biurowce są czymś w rodzaju dużych zakładów przemysłowych, z tą różnicą, że nie pracuje się w nich fizycznie, a umysłowo. W obiektach tego typu codziennie większość swego czasu spędzają tysiące ludzi.

Coraz częściej w biurowcach pojawiają się nie tylko restauracje, kantyny czy kawiarnie, ale np. sklepy dyskontowe, pralnie, przedszkola, kwiaciarnie, fryzjer itp. Oczywiście pracownik korporacji może zaraz po pracy skorzystać, często również na miejscu, z oferty rekreacyjno-sportowej, np. z basenu czy siłowni.

Przeczytaj również: Rynek nieruchomości biurowych w Polsce rośnie w siłę

Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki. Inna zaleta to fakt, że inwestorzy, którzy realizują takie projekty, starają się obecnie w jak największym stopniu dbać o otoczenie – pojawiają się skwery, mała architektura itp.

W rejonach takich jak choćby warszawska Wola, która obecnie jest bodaj najszybciej rozwijającą się dzielnicą biznesową stolicy, ceny mieszkań pozostają wyższe niż w innych rejonach miasta. Inwestycja w mieszkanie w dzielnicy biznesu jest atrakcyjna pod kątem wynajmu. Posiadacz nieruchomości może liczyć na obfitość „naturalnych” najemców, czyli ludzi, którzy po prostu w okolicy pracują.

Niestety, to co zostało napisane powyżej, nie zawsze ma zastosowanie w polskich warunkach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że polskie miasta nie mają dobrze rozwiniętych „city”. Przykładem jest tzw. Mordor, a więc zagłębie biurowe na Służewcu Przemysłowym. Dynamika zabudowy biurowej tego miejsca znacznie przewyższa dynamikę rozwoju sieci drogowej, komunikacji miejskiej, infrastruktury parkingowej itp. zmieniając życie pracowników i mieszkańców tego rejonu w udrękę – zwłaszcza w komunikacyjnych godzinach szczytu.

Podobne, choć znacznie mniejsze, „mordory” znajdziemy i w innych polskich miastach – we Wrocławiu, gdzie do rangi miejskiej dzielnicy biznesu aspiruje rejon ulic Fabrycznej, Strzegomskiej i Robotniczej. Problem jednak w tym, że nierozbudowywana infrastruktura drogowa skutkuje potężnymi korkami.

Zobacz więcej: Starsze biurowce nadal mają sznasę pozostać atrakcyjne dla najemców

Lokalizacje biurowe Warszawy a ceny mieszkań

Biura w stolicy wyrastają w następujących strefach: Centralny Obszar Biznesu (a więc ścisłe centrum miasta na Śródmieściu), Strefa Centrum (szersze centrum miasta, m.in. z bliską Wolą, czyli Rejonem Ronda Daszyńskiego), Strefa Jerozolimskie, Strefa Mokotów – z podstrefą Służewiec, która jest największym biurowym „zagłębiem” stolicy z ponad milionem metrów kwadratowych biur. Pozostałe (mniejsze) to: Strefa Północ, Strefa Ursynów – Wilanów, Strefa Puławska, Strefa Zachód, Strefa Żwirki i Wigury.

Przegląd warszawskich lokalizacji biurowych potwierdza, że biurowce „najchętniej” rosną w prestiżowych lokalizacjach wielkomiejskich, gdzie oczywiście ceny mieszkań są bardzo wysokie. To oczywiście nie powinno dziwić. Średnia cen mieszkań na Śródmieściu to około 11–12 tys. zł/mkw. Średnia cenowa dla całej Warszawy jest o około 3 tys. zł/mkw. niższa i wynosi niecałe 8 tys. zł/mkw.

Można powiedzieć, że przykład Centralnego Obszaru Biznesu i Strefy Centrum nie potwierdza atrakcyjności dzielnic biurowych dla lokalizacji mieszkaniowych, gdyż w centrum i tak powstawałyby prestiżowe apartamenty i nieruchomości o podwyższonym standardzie. To prawda, ale segment biurowy ma wpływ  na dynamikę oferty luksusowej w mieszkaniówce, choćby przez projekty mieszane: biurowo-apartamentowe. Przykładem może być warszawski Cosmopolitan.

Sprawdź: Ciężkie czasy dla branży budowlanej

Krótko mówiąc, luksus mieszkaniowy i biznes dobrze „czują się” w centrum miasta. Atrakcyjność lokalizacji zdecydowanie wzrasta wraz z udogodnieniami transportowymi. Dla Warszawy niebagatelne znaczenie ma rozwój sieci metra.

Wśród dzielnic biurowych największą pozostaje osławiony Mordor, czyli Służewiec Przemysłowy. Nie jest to z całą pewnością topowe miejsce do zamieszkania na Mokotowie. Rejon ulicy Domaniewskiej i sąsiednich, zwany Mordorem, oddalony jest o ponad 6 km od ścisłego centrum, brakuje miejsc parkingowych, każdego dnia w godzinach szczytu tworzą się duże korki.

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że stawki za mieszkania w części biurowej stolicy są zbliżone do warszawskiej średniej, a więc obecnie niecałych 8 tys. zł/mkw. Takie ceny spotykamy np. w jednej z nowych inwestycji mieszkaniowych w rejonie ul. Puławskiej.

Dowiedz się więcej: By remont kamienicy nie okazał się daremny...

Lokalizacje biurowe w Krakowie

W Krakowie projekty biurowe powstają na terenie całego miasta, natomiast miano dzielnicy biznesowej stolicy Małopolski nosi Bonarka, a więc obszar w obszarze ul. Kamińskiego, między Podgórzem, Wolą Duchacką a Łagiewnikami na południowym, na południe od centrum miasta. Tutaj też mieści się duże centrum handlowe Bonarka City Center.

Średnia cen nowych mieszkań  w Krakowie wynosi obecnie nieco ponad 6800 zł/mkw. Średnie ceny w rejonie Bonarki, ok. 5 km od centrum, mieszczą się w widełkach 6000 - 6500 zł/mkw. Są to stawki co prawda nieznacznie niższe od średniej dla całego miasta, jednak wyższe od cen krakowskiego segmentu popularnego.

Lokalizacje biurowe w Gdańsku

W stolicy województwa pomorskiego zdecydowanie na miano biurowego „city” zasługuje Oliwa, gdzie wg firm Colliers International mieści się ponad 30 proc. trójmiejskiej podaży biur. To tu realizowany jest m.in. duży kompleks biurowy Olivia Business Centre.

Oczywiście Oliwa ze względu na swoje walory turystyczne jest również interesującą i dość wysoko wycenianą lokalizacją mieszkaniową. Ceny nieruchomości są tu wyższe w stosunku do stawek średnich, wynoszących dla Gdańska 7250 zł (dane I kw. NBP). Częściej niż w innych rejonach miasta spotykamy tu realizacje premium. Na granicy Przymorza i Oliwy za nowe mieszkania w jednej z inwestycji płaci się 8000 – 9000 zł/mkw.

Źródło: Bankier

[lokalizacje biurowe, projekty mieszkaniowe, mordor, projekty biurowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ciepłomierze dla małych odbiorców - ulga w rachunkach i mniej czasu przy odczycie »
Czy Lato to dobry czas, aby zadbać o dach?
Ciepłomierz jaki wybrać? Dach uszkodzony
Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych... czytam więcej» Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed nadchodzącym trudnym dla nich czasem wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników, ale również wpływa pozytywnie na konstrukcję budynku (...) czytaj dalej »

Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez zarządcę nieruchomości»

Jak zadbać o mieszkańców

Przed spółdzielnią są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne(...) Czytam więcej »


Jak niskim kosztem wyremontować posadzki w budynku?
Zaparowane okna w domu - jak temu zapobiec?
Remont posadzki w budynku Niższe koszty ciepła
Przedstawiamy 4 powody, dla których warto docenić walory posadzki lastrykowej oraz wykonać jej renowację... czytam dalej» Długotrwale zaparowane okna są sygnałem alarmującym – zdrowie mieszkańców może być zagrożone (...) czytaj dalej »

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę! Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?

ocieplanie dachu w budynku na osiedlu

Decyzja o wyborze metody i materiału do ocieplenia stropodachu jest niełatwa – trzeba wziąć pod uwagę efektywność rozwiązania... czytam dalej »


Jakie wybrać donice na podwórka osiedlowe?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego »
Donice na osiedla Kotły do budynków mieszkalnych
Modernizacja skwerów i podwórek osiedlowych jest sprawą wysokiej rangi dla społeczności lokalnej. Nie bez powodu – to najbliższa ... czytaj dalej » Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »

6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »

6 kroków do ciepłego stropodachu

Szybki poradnik dla Zarządów Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. Jak wykonać ocieplenie stropodachu w blokach osiedlowych, by mieszkańcom żyło się tam cieplej i taniej?... czytam dalej »


Jak zabezpieczyć dach nieruchomości przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi» Dowiedz się, jak korzystnie finansować inwestycje w część wspólną budynku »
Zabezpieczenie budynku przed skutkami pogody Dofinansowanie nieruchomości
Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach dachów? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć dach przed negatywnymi skutkami pogody(...) Czytam dalej » Finansowanie przedsięwzięć mających na celu modernizację lub remont nieruchomości oraz infrastruktury technicznej w zasobach Wspólnoty mieszkaniowej... czytam dalej »

Jak zoptymalizować zużycie energii?

Optymalizacja zużycie energii

Najlepsi fizycy i inżynierowie budowlani. Ich wiedza i doświadczenie współtworzą podstawę do opracowania dokładnego i niezawodnego systemu optymalizacji zużycia energii... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

6/2018

Aktualny numer:

Administrator 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Gdzie po dotacje na zielone inwestycje?
  • - Czas na modernizację
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl