CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Mieszkania w lokalizacjach biurowych

 Redakcja  |  27.07.2018
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
fot. Pixabay

Eksperci rynku nieruchomości wskazują na pewne zjawisko – tam, gdzie powstają nowe inwestycje biurowe, z czasem rozwija się też segment mieszkaniowy. Współczesne biurowce są czymś w rodzaju dużych zakładów przemysłowych, z tą różnicą, że nie pracuje się w nich fizycznie, a umysłowo. W obiektach tego typu codziennie większość swego czasu spędzają tysiące ludzi.

Coraz częściej w biurowcach pojawiają się nie tylko restauracje, kantyny czy kawiarnie, ale np. sklepy dyskontowe, pralnie, przedszkola, kwiaciarnie, fryzjer itp. Oczywiście pracownik korporacji może zaraz po pracy skorzystać, często również na miejscu, z oferty rekreacyjno-sportowej, np. z basenu czy siłowni.

Przeczytaj również: Rynek nieruchomości biurowych w Polsce rośnie w siłę

Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki. Inna zaleta to fakt, że inwestorzy, którzy realizują takie projekty, starają się obecnie w jak największym stopniu dbać o otoczenie – pojawiają się skwery, mała architektura itp.

W rejonach takich jak choćby warszawska Wola, która obecnie jest bodaj najszybciej rozwijającą się dzielnicą biznesową stolicy, ceny mieszkań pozostają wyższe niż w innych rejonach miasta. Inwestycja w mieszkanie w dzielnicy biznesu jest atrakcyjna pod kątem wynajmu. Posiadacz nieruchomości może liczyć na obfitość „naturalnych” najemców, czyli ludzi, którzy po prostu w okolicy pracują.

Niestety, to co zostało napisane powyżej, nie zawsze ma zastosowanie w polskich warunkach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że polskie miasta nie mają dobrze rozwiniętych „city”. Przykładem jest tzw. Mordor, a więc zagłębie biurowe na Służewcu Przemysłowym. Dynamika zabudowy biurowej tego miejsca znacznie przewyższa dynamikę rozwoju sieci drogowej, komunikacji miejskiej, infrastruktury parkingowej itp. zmieniając życie pracowników i mieszkańców tego rejonu w udrękę – zwłaszcza w komunikacyjnych godzinach szczytu.

Podobne, choć znacznie mniejsze, „mordory” znajdziemy i w innych polskich miastach – we Wrocławiu, gdzie do rangi miejskiej dzielnicy biznesu aspiruje rejon ulic Fabrycznej, Strzegomskiej i Robotniczej. Problem jednak w tym, że nierozbudowywana infrastruktura drogowa skutkuje potężnymi korkami.

Zobacz więcej: Starsze biurowce nadal mają sznasę pozostać atrakcyjne dla najemców

Lokalizacje biurowe Warszawy a ceny mieszkań

Biura w stolicy wyrastają w następujących strefach: Centralny Obszar Biznesu (a więc ścisłe centrum miasta na Śródmieściu), Strefa Centrum (szersze centrum miasta, m.in. z bliską Wolą, czyli Rejonem Ronda Daszyńskiego), Strefa Jerozolimskie, Strefa Mokotów – z podstrefą Służewiec, która jest największym biurowym „zagłębiem” stolicy z ponad milionem metrów kwadratowych biur. Pozostałe (mniejsze) to: Strefa Północ, Strefa Ursynów – Wilanów, Strefa Puławska, Strefa Zachód, Strefa Żwirki i Wigury.

Przegląd warszawskich lokalizacji biurowych potwierdza, że biurowce „najchętniej” rosną w prestiżowych lokalizacjach wielkomiejskich, gdzie oczywiście ceny mieszkań są bardzo wysokie. To oczywiście nie powinno dziwić. Średnia cen mieszkań na Śródmieściu to około 11–12 tys. zł/mkw. Średnia cenowa dla całej Warszawy jest o około 3 tys. zł/mkw. niższa i wynosi niecałe 8 tys. zł/mkw.

Można powiedzieć, że przykład Centralnego Obszaru Biznesu i Strefy Centrum nie potwierdza atrakcyjności dzielnic biurowych dla lokalizacji mieszkaniowych, gdyż w centrum i tak powstawałyby prestiżowe apartamenty i nieruchomości o podwyższonym standardzie. To prawda, ale segment biurowy ma wpływ  na dynamikę oferty luksusowej w mieszkaniówce, choćby przez projekty mieszane: biurowo-apartamentowe. Przykładem może być warszawski Cosmopolitan.

Sprawdź: Ciężkie czasy dla branży budowlanej

Krótko mówiąc, luksus mieszkaniowy i biznes dobrze „czują się” w centrum miasta. Atrakcyjność lokalizacji zdecydowanie wzrasta wraz z udogodnieniami transportowymi. Dla Warszawy niebagatelne znaczenie ma rozwój sieci metra.

Wśród dzielnic biurowych największą pozostaje osławiony Mordor, czyli Służewiec Przemysłowy. Nie jest to z całą pewnością topowe miejsce do zamieszkania na Mokotowie. Rejon ulicy Domaniewskiej i sąsiednich, zwany Mordorem, oddalony jest o ponad 6 km od ścisłego centrum, brakuje miejsc parkingowych, każdego dnia w godzinach szczytu tworzą się duże korki.

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że stawki za mieszkania w części biurowej stolicy są zbliżone do warszawskiej średniej, a więc obecnie niecałych 8 tys. zł/mkw. Takie ceny spotykamy np. w jednej z nowych inwestycji mieszkaniowych w rejonie ul. Puławskiej.

Dowiedz się więcej: By remont kamienicy nie okazał się daremny...

Lokalizacje biurowe w Krakowie

W Krakowie projekty biurowe powstają na terenie całego miasta, natomiast miano dzielnicy biznesowej stolicy Małopolski nosi Bonarka, a więc obszar w obszarze ul. Kamińskiego, między Podgórzem, Wolą Duchacką a Łagiewnikami na południowym, na południe od centrum miasta. Tutaj też mieści się duże centrum handlowe Bonarka City Center.

Średnia cen nowych mieszkań  w Krakowie wynosi obecnie nieco ponad 6800 zł/mkw. Średnie ceny w rejonie Bonarki, ok. 5 km od centrum, mieszczą się w widełkach 6000 - 6500 zł/mkw. Są to stawki co prawda nieznacznie niższe od średniej dla całego miasta, jednak wyższe od cen krakowskiego segmentu popularnego.

Lokalizacje biurowe w Gdańsku

W stolicy województwa pomorskiego zdecydowanie na miano biurowego „city” zasługuje Oliwa, gdzie wg firm Colliers International mieści się ponad 30 proc. trójmiejskiej podaży biur. To tu realizowany jest m.in. duży kompleks biurowy Olivia Business Centre.

Oczywiście Oliwa ze względu na swoje walory turystyczne jest również interesującą i dość wysoko wycenianą lokalizacją mieszkaniową. Ceny nieruchomości są tu wyższe w stosunku do stawek średnich, wynoszących dla Gdańska 7250 zł (dane I kw. NBP). Częściej niż w innych rejonach miasta spotykamy tu realizacje premium. Na granicy Przymorza i Oliwy za nowe mieszkania w jednej z inwestycji płaci się 8000 – 9000 zł/mkw.

Źródło: Bankier

[lokalizacje biurowe, projekty mieszkaniowe, mordor, projekty biurowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9780|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl