CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Mieszkania w lokalizacjach biurowych

 Redakcja  |  27.07.2018
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki
fot. Pixabay

Eksperci rynku nieruchomości wskazują na pewne zjawisko – tam, gdzie powstają nowe inwestycje biurowe, z czasem rozwija się też segment mieszkaniowy. Współczesne biurowce są czymś w rodzaju dużych zakładów przemysłowych, z tą różnicą, że nie pracuje się w nich fizycznie, a umysłowo. W obiektach tego typu codziennie większość swego czasu spędzają tysiące ludzi.

Coraz częściej w biurowcach pojawiają się nie tylko restauracje, kantyny czy kawiarnie, ale np. sklepy dyskontowe, pralnie, przedszkola, kwiaciarnie, fryzjer itp. Oczywiście pracownik korporacji może zaraz po pracy skorzystać, często również na miejscu, z oferty rekreacyjno-sportowej, np. z basenu czy siłowni.

Przeczytaj również: Rynek nieruchomości biurowych w Polsce rośnie w siłę

Biurowce jako „dostarczyciele” usług i sklepów stają się atrakcyjnym sąsiedztwem dla mieszkaniówki. Inna zaleta to fakt, że inwestorzy, którzy realizują takie projekty, starają się obecnie w jak największym stopniu dbać o otoczenie – pojawiają się skwery, mała architektura itp.

W rejonach takich jak choćby warszawska Wola, która obecnie jest bodaj najszybciej rozwijającą się dzielnicą biznesową stolicy, ceny mieszkań pozostają wyższe niż w innych rejonach miasta. Inwestycja w mieszkanie w dzielnicy biznesu jest atrakcyjna pod kątem wynajmu. Posiadacz nieruchomości może liczyć na obfitość „naturalnych” najemców, czyli ludzi, którzy po prostu w okolicy pracują.

Niestety, to co zostało napisane powyżej, nie zawsze ma zastosowanie w polskich warunkach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że polskie miasta nie mają dobrze rozwiniętych „city”. Przykładem jest tzw. Mordor, a więc zagłębie biurowe na Służewcu Przemysłowym. Dynamika zabudowy biurowej tego miejsca znacznie przewyższa dynamikę rozwoju sieci drogowej, komunikacji miejskiej, infrastruktury parkingowej itp. zmieniając życie pracowników i mieszkańców tego rejonu w udrękę – zwłaszcza w komunikacyjnych godzinach szczytu.

Podobne, choć znacznie mniejsze, „mordory” znajdziemy i w innych polskich miastach – we Wrocławiu, gdzie do rangi miejskiej dzielnicy biznesu aspiruje rejon ulic Fabrycznej, Strzegomskiej i Robotniczej. Problem jednak w tym, że nierozbudowywana infrastruktura drogowa skutkuje potężnymi korkami.

Zobacz więcej: Starsze biurowce nadal mają sznasę pozostać atrakcyjne dla najemców

Lokalizacje biurowe Warszawy a ceny mieszkań

Biura w stolicy wyrastają w następujących strefach: Centralny Obszar Biznesu (a więc ścisłe centrum miasta na Śródmieściu), Strefa Centrum (szersze centrum miasta, m.in. z bliską Wolą, czyli Rejonem Ronda Daszyńskiego), Strefa Jerozolimskie, Strefa Mokotów – z podstrefą Służewiec, która jest największym biurowym „zagłębiem” stolicy z ponad milionem metrów kwadratowych biur. Pozostałe (mniejsze) to: Strefa Północ, Strefa Ursynów – Wilanów, Strefa Puławska, Strefa Zachód, Strefa Żwirki i Wigury.

Przegląd warszawskich lokalizacji biurowych potwierdza, że biurowce „najchętniej” rosną w prestiżowych lokalizacjach wielkomiejskich, gdzie oczywiście ceny mieszkań są bardzo wysokie. To oczywiście nie powinno dziwić. Średnia cen mieszkań na Śródmieściu to około 11–12 tys. zł/mkw. Średnia cenowa dla całej Warszawy jest o około 3 tys. zł/mkw. niższa i wynosi niecałe 8 tys. zł/mkw.

Można powiedzieć, że przykład Centralnego Obszaru Biznesu i Strefy Centrum nie potwierdza atrakcyjności dzielnic biurowych dla lokalizacji mieszkaniowych, gdyż w centrum i tak powstawałyby prestiżowe apartamenty i nieruchomości o podwyższonym standardzie. To prawda, ale segment biurowy ma wpływ  na dynamikę oferty luksusowej w mieszkaniówce, choćby przez projekty mieszane: biurowo-apartamentowe. Przykładem może być warszawski Cosmopolitan.

Sprawdź: Ciężkie czasy dla branży budowlanej

Krótko mówiąc, luksus mieszkaniowy i biznes dobrze „czują się” w centrum miasta. Atrakcyjność lokalizacji zdecydowanie wzrasta wraz z udogodnieniami transportowymi. Dla Warszawy niebagatelne znaczenie ma rozwój sieci metra.

Wśród dzielnic biurowych największą pozostaje osławiony Mordor, czyli Służewiec Przemysłowy. Nie jest to z całą pewnością topowe miejsce do zamieszkania na Mokotowie. Rejon ulicy Domaniewskiej i sąsiednich, zwany Mordorem, oddalony jest o ponad 6 km od ścisłego centrum, brakuje miejsc parkingowych, każdego dnia w godzinach szczytu tworzą się duże korki.

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że stawki za mieszkania w części biurowej stolicy są zbliżone do warszawskiej średniej, a więc obecnie niecałych 8 tys. zł/mkw. Takie ceny spotykamy np. w jednej z nowych inwestycji mieszkaniowych w rejonie ul. Puławskiej.

Dowiedz się więcej: By remont kamienicy nie okazał się daremny...

Lokalizacje biurowe w Krakowie

W Krakowie projekty biurowe powstają na terenie całego miasta, natomiast miano dzielnicy biznesowej stolicy Małopolski nosi Bonarka, a więc obszar w obszarze ul. Kamińskiego, między Podgórzem, Wolą Duchacką a Łagiewnikami na południowym, na południe od centrum miasta. Tutaj też mieści się duże centrum handlowe Bonarka City Center.

Średnia cen nowych mieszkań  w Krakowie wynosi obecnie nieco ponad 6800 zł/mkw. Średnie ceny w rejonie Bonarki, ok. 5 km od centrum, mieszczą się w widełkach 6000 - 6500 zł/mkw. Są to stawki co prawda nieznacznie niższe od średniej dla całego miasta, jednak wyższe od cen krakowskiego segmentu popularnego.

Lokalizacje biurowe w Gdańsku

W stolicy województwa pomorskiego zdecydowanie na miano biurowego „city” zasługuje Oliwa, gdzie wg firm Colliers International mieści się ponad 30 proc. trójmiejskiej podaży biur. To tu realizowany jest m.in. duży kompleks biurowy Olivia Business Centre.

Oczywiście Oliwa ze względu na swoje walory turystyczne jest również interesującą i dość wysoko wycenianą lokalizacją mieszkaniową. Ceny nieruchomości są tu wyższe w stosunku do stawek średnich, wynoszących dla Gdańska 7250 zł (dane I kw. NBP). Częściej niż w innych rejonach miasta spotykamy tu realizacje premium. Na granicy Przymorza i Oliwy za nowe mieszkania w jednej z inwestycji płaci się 8000 – 9000 zł/mkw.

Źródło: Bankier

[lokalizacje biurowe, projekty mieszkaniowe, mordor, projekty biurowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące" »

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Ile można zaoszczędzić na ociepleniu stropodachów ??
Przegląd dachu i elewacji nieruchomości - termowizja pokaże wszystko»
Ocieplanie stropodachu w budynku Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

Jak niedrogo sprawić, aby elewacja budynku wyglądała ładnie i nowocześnie  »

imitacja deski elewacyjnej drewanianejNowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony, z drugiej rozwiązanie wykazuje nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne... chcę wiedzieć »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Zarządco zabezpiecz dach budynku !
Ochrona budynku przed wilgocią Uszczelnianie dachu nieruchomości
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Iniekcje uszczelniające w garażach podziemnych »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Iniekcje garażowe jak się ich pozbyć Niższe koszty ciepła
Coraz ściślejsza zabudowa oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni powodują, że nasze osiedla pną się nie tylko w górę, lecz także w dół... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Czy hydrofor może być cichy ?

Czy hydrofor może być cichy

Czy możliwe jest, aby wysokociśnieniowe pompy wirowe w konstrukcji pomp z silnikiem mokrym (bezdławnicowe) zapewniały najcichszą pracę (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl