CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Jak wygląda procedura przekształcenia spółdzielczego lokum w mieszkanie własnościowe?

 Redakcja  |  31.07.2018  |  2
Od pewnego czasu mówi się o tym, że z pomocą spółdzielniom może przyjść państwo. Taka pomoc w uporządkowaniu statusu zabudowanych gruntów miałaby być elementem tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej
Od pewnego czasu mówi się o tym, że z pomocą spółdzielniom może przyjść państwo. Taka pomoc w uporządkowaniu statusu zabudowanych gruntów miałaby być elementem tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej
fot. Pixabay

Zasób mieszkaniowy polskich spółdzielni regularnie się kurczy, jednak nadal jest znaczący. Nie brakuje też osób, które chcą przekształcić spółdzielcze lokum w wyodrębnione mieszkanie własnościowe. Przepisy szczegółowo opisują procedurę.

Wyodrębnienie wiąże się z kosztami

Zainteresowani przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu w prawo własności muszą wiedzieć, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zawiera najważniejsze informacje na temat procedury wykupu mieszkania od spółdzielni. Trzeba brać pod uwagę aktualny tekst spółdzielczej ustawy z 15 grudnia 2000 roku, która doczekała się już bardzo licznych nowelizacji.

Charakter posiadanego obecnie prawa do lokalu w spółdzielni (własnościowego lub lokatorskiego) będzie determinował sposób przekształcenia wspomnianego prawa we własność. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, członek spółdzielni posiadający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, może wystąpić z pisemnym wnioskiem o wykup użytkowanego mieszkania. Istnieją jednak dwa warunki decydujące o powodzeniu całej operacji.

Przeczytaj również: Specustawa mieszkaniowa to prawdopodobnie więcej tanich mieszkań

Problemy z ustaleniem statusu gruntów pod blokami spółdzielczymi uniemożliwią również przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Takie przekształcenie następuje na wniosek osoby posiadającej wspomniane prawo (niezależnie od tego, czy jest ona członkiem spółdzielni). Podobnie jak w przypadku wykupu mieszkania lokatorskiego, wnioskodawca będzie zobowiązany do pokrycia czynszowych zaległości i zwrócenia spółdzielni odpowiedniej części kosztów budowy „M”.

Identyczne przepisy dotyczą opłaty notarialnej związanej z wykupem mieszkania własnościowego od spółdzielni. W przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności, wynagrodzenie notariusza też wynosi 25 proc. „najniższej krajowej”. Jeżeli nie wystąpią trudności związane ze statusem gruntu, to cała procedura przekształceniowa powinna zakończyć się w ciągu pół roku. Identyczny termin dotyczy również wykupu mieszkań lokatorskich.

Zobacz także: Gdzie spółdzielnie wciąż budują mieszkania?

Spółdzielnie sukcesywnie porządkują sprawy własnościowe

Poważnym problemem może być nieuregulowany status gruntów, na których został wybudowany blok spółdzielczy. Władze niektórych spółdzielni mieszkaniowych próbują sukcesywnie rozwiązywać opisywany problem. Działania spółdzielni polegają np. na wykupie gruntów zabudowanych blokami lub uzyskiwaniu prawa użytkowania wieczystego.

Od pewnego czasu mówi się o tym, że z pomocą spółdzielniom może przyjść państwo. Taka pomoc w uporządkowaniu statusu zabudowanych gruntów miałaby być elementem tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Zawiłość tematu powszechnej reprywatyzacji i długa historia nieskutecznych prób zamknięcia tej kwestii sugeruje jednak, że spółdzielcy na razie nie powinni wiązać dużych nadziei z rządowymi obietnicami.

Źródło: money.pl

[mieszkania spółdzielcze, przekształcanie lokatorskiego prawa do lokalu, prawo własności, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, prawo do lokalu w spółdzielni, duża ustawa reprywatyzacyjna, status gruntów]

Komentarze

(2)
Adam | 02.08.2018, 20:51
Bzdura żeby skutecznie móc przekształcić mieszkanie lokatorskie spółdzielnia musi być właścicielem gruntu na którym wybudowała budynek. Jedyna skuteczna prawnie sekwencja zdarzeń która prowadzi do spółdzielczego prawa do lokalu jest taka 1. spółdzielnia nabywa na własność grunt. 2. społdzielnia buduje na tym gruncie budynek. 3. spółdzielnia sprzedaje mieszkania. każda inna kolejnośc lub inaczej ustanowione prawo jest nieskutecznie. Np jesli jest najpierw blok potem jakas spoldzielnia zaczyna nim administrowac bezprawnie po latach dostaje wieczyste uzytkowanie to zadne prawo spoldzielcze nie powstało nia ma nic nawet ekspektatywy- przyrzeczenia bo co to znaczy przyrzeczenie?
Nieruchomosci | 07.08.2018, 12:17
Absolutnie nie zgodzę się z przedmówcą. Spółdzielnia ma obowiązek przekształcać sp. lokatorskie prawa o raz własnościowe w prawo własności zarówno na gruncie własnym, jak i w użytkowaniu wieczystym. Problem jest innej natury - poźniej przy wykupie, muszą zgodzić się wszyscy współwłaściciele, a więc wszystkie lokale odrębne. To tutaj jest problem. Wspólnoty mieszkaniowe, w których Miasta wyprzedawały udziały w zasobach komunalnych - prowadzac do powastawania wspólnot, w 90% przypadkach sa na gruntach w użytkowaniu wieczystym. Prosze nie wporwadzać w błąd. Zasadnym i fajnie by było, gdyby wcześniej regulowano wykuo, ale nie zawsze jest taka możliwość. Pozdrawiam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące" »

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Ile można zaoszczędzić na ociepleniu stropodachów ??
Przegląd dachu i elewacji nieruchomości - termowizja pokaże wszystko»
Ocieplanie stropodachu w budynku Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

Jak niedrogo sprawić, aby elewacja budynku wyglądała ładnie i nowocześnie  »

imitacja deski elewacyjnej drewanianejNowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony, z drugiej rozwiązanie wykazuje nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne... chcę wiedzieć »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Zarządco zabezpiecz dach budynku !
Ochrona budynku przed wilgocią Uszczelnianie dachu nieruchomości
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Iniekcje uszczelniające w garażach podziemnych »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Iniekcje garażowe jak się ich pozbyć Niższe koszty ciepła
Coraz ściślejsza zabudowa oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni powodują, że nasze osiedla pną się nie tylko w górę, lecz także w dół... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Czy hydrofor może być cichy ?

Czy hydrofor może być cichy

Czy możliwe jest, aby wysokociśnieniowe pompy wirowe w konstrukcji pomp z silnikiem mokrym (bezdławnicowe) zapewniały najcichszą pracę (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl