Najwłaściwsze będzie w takim wypadku pisemne złożenie rezygnacji, doręczone własnoręcznie albo wysłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Członkowie zarządu mogą ze sprawowanej funkcji zrezygnować także na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej, co powinno być odnotowane w protokole. Rezygnacja członka zarządu ze sprawowania funkcji jest jego indywidualną decyzją, na którą nie musi uzyskać niczyjej zgody. Jedyną decyzją, jaką wspólnota mieszkaniowa podejmuje w związku z rezygnacją członka zarządu, jest uchwała o wyborze nowego członka zarządu.
Zobacz również: Walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej
Warto tu dodać, że w sytuacji, gdy ze sprawowania funkcji rezygnuje cały zarząd, wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwałę o wyborze nowego zarządu. Twierdzenie, że zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być odwołani tylko uchwałą wspólnoty mieszkaniowej, pozbawione jest podstaw prawnych i logiki. Prowadzi ono bowiem do wniosku, że członek zarządu musi wbrew swojej woli sprawować funkcję nawet dożywotnio, gdy właściciele lokali nie będą chcieli go z niej zwolnić. W związku z rezygnacją członka zarządu ze sprawowania funkcji warto jeszcze rozważyć skuteczność wycofania rezygnacji. Zasadą jest, że odwołanie oświadczenia woli, czyli rezygnacji ze sprawowania funkcji członka zarządu, jest możliwe. Jednak w tym zakresie w prawie wyróżnia się dwie sytuacje, gdy:
- oświadczenie o odwołaniu rezygnacji doszło do wspólnoty mieszkaniowej wcześniej lub równocześnie z oświadczeniem o rezygnacji;
- gdy oświadczenie o odwołaniu rezygnacji doszło do wspólnoty mieszkaniowej po oświadczeniu o rezygnacji.
Zgodnie bowiem z art. 61 par. 1 kodeksu cywilnego, oświadczenie o cofnięciu rezygnacji jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
[zarząd wspólnoty mieszkaniowej, wspólnota mieszkaniowa, rezygnacja zarządu, uchwała o wyborze nowego zarządu]