Ustawą z dnia 06.03.2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej[1], dokonano zmian m.in. w przepisach ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach[2], w zakresie odnoszącym się do prowadzenia działalności związanej z odbieraniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Nowelizacja doprecyzowuje warunki rozpoczęcia wykonywania oraz zakończenia tego rodzaju, regulowanej działalności gospodarczej.
Odbiór tylko przez podmioty profesjonalne
Stosownie do przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na właścicielach ciąży obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku na terenie tych nieruchomości, których prawo własności im przysługuje. W ramach powyższego obowiązku – zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy – właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu swoich nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, celem zapewnienia utrzymania czystości i porządku poprzez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i przepisami odrębnymi (art. 5 ust. 1 pkt 3b PorzGminU), zobowiązani są do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych odpowiednio przez:
- gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, bądź też
- gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Gmina obowiązana jest przy tym zorganizować odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych w odniesieniu do tych wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów korzystania z usług wykonywanych przez podmioty, o których mowa wyżej (art. 6 ust. 6 PorzGminU). Rada gminy może jednocześnie, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego i za opłatą, przejąć od właścicieli nieruchomości wszystkie albo wybrane tylko obowiązki, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych oraz w art. 5 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy.
W artykule:
• Odbiór tylko przez podmioty profesjonalne
|
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata + prenumerata elektroniczna
Prenumerata + prenumerata elektroniczna
Prenumerata + prenumerata elektroniczna
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści portalu