Artykuł sponsorowany

Ocieplenie stropodachu – cena. Od czego ona zależy? I czy warto negocjować?

 DeRowerk F.H.U.  |  28.02.2020  |  5
Czy warto negocjować cenę ocieplenia stropodachu?
Czy warto negocjować cenę ocieplenia stropodachu?

CENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną celulozową? Czy „taniej” zawsze znaczy taniej? Kiedy „drożej” naprawdę się opłaca?

Ocieplenie stropodachu – cena. Od czego ona zależy? I czy warto negocjować?

CENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną celulozową? Czy „taniej” zawsze znaczy taniej? Kiedy „drożej” naprawdę się opłaca?

Jak kalkulowana jest cena wykonania ocieplenia?

Wykonawcy usług termoizolacyjnych mają różne strategie cenowe. Część z nich pobiera opłatę za już samą wycenę wykonania usługi (ponieważ wiąże się to z zazwyczaj z wizją lokalną, która wymaga czasu, kosztów dojazdu oraz wykonania pomiarów i obliczeń).

Kolejnymi punktami wyceny jest zakres robót, metoda wykonania ocieplenia i stopień skomplikowania prac. Jeszcze kolejny element to cena samego materiału izolacyjnego. I na koniec – ilość materiału, jaki trzeba będzie zainstalować. 

Wejdź na stronę i zadaj nam pytanie. Na pewno odpowiemy! >>

JAKOŚĆ KOSZTUJE

Każdy rynek podzielony jest na segmenty. Od segmentu premium, z najwyższą jakością (i idącą za nią wysoką ceną), po segment najniższej ceny (i jakości).

Nabywcy zazwyczaj świadomie szukają towarów i usług zgodnie ze swoimi preferencjami. Wybierając wyłącznie według klucza „niskiej ceny”, ponoszą konsekwencje swoich decyzji. Godzą się w ten sposób na niesprawdzone, nie udokumentowane (lub po prostu słabe) parametry materiału ociepleniowego, niesatysfakcjonującą trwałość użytkową, a często również na wykonanie usługi w zaniżonej jakości, z krótkim okresem gwarancji.

Decydując się na droższe rozwiązania, klienci wybierają wysoką jakość – zarówno samej usługi (staranności wykonania, okresu gwarancji, potwierdzenia osiągnięcia zakładanych efektów termoizolacyjnych, np. przy pomocy kamery termowizyjnej), jak i jakości samego materiału izolacyjnego. Wysoka klasa tych dwóch składowych będzie decydująca dla jakości i trwałości całego rozwiązania ociepleniowego

Dla świadomego, wymagającego klienta, który wybrał ocieplenie budynku wełną celulozową, kluczowe będą: okres trwałości użytkowej materiału, a także potwierdzone Europejską Oceną Techniczną parametry: lambda, ciepło właściwe i wartość osiadania (od których zależy ilość koniecznego do zainstalowania materiału), a także wysoka klasa reakcji na ogień). Ważne będzie również przeszkolenie i praktyczne doświadczenie wykonawcy, potwierdzone udokumentowanymi realizacjami referencyjnymi.

Jakie pułapki czyhają na inwestora przy wycenach usług termoizolacyjnych i termomodernizacyjnych?

1.   Pułapka niskiej ceny materiału izolacyjnego.

To pułapka, w którą łatwo się złapać. Pozornie im niższa cena materiału, tym tańsza powinna okazać się usługa termoizolacyjna. Jednak niska cena za kg to sygnał ostrzegawczy dla inwestora, któremu opłaca się zadać pytania:

 • Jaka jest trwałość użytkowa materiału izolacyjnego? (dla najlepszych, np. Isocell For You, jest to minimum 50 lat).
 • Jaką lambdę (udokumentowaną europejską oceną techniczną) ma izolator? Jaką warstwę izolacyjną trzeba będzie zamontować, by przy danej lambdzie osiągnąć zakładane parametry ciepłochronne przegrody?
 • Jakie jest ciepło właściwe celulozy (również potwierdzone badaniami)?
 • Jaka jest wartość osiadania danego materiału (od % osiadania zależy ilość kilogramów, jakie trzeba będzie wbudować – im niższa wartość osiadania, tym lepiej; dla najlepszych materiałów wynosi ona 10%).
 • Jaką klasę reakcji na ogień ma brana pod uwagę wełna celulozowa? Czy np. nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w przestrzeni stropodachów wentylowanych? (dla wełny celulozowej dobrą klasą reakcji na ogień jest Bs2-d0).

Opłaca się przeanalizować wszystkie parametry danego materiału – ten droższy może okazać się znacznie lepszą inwestycją, bo zapewni bezpieczeństwo, będzie go trzeba użyć mniej i będzie on służył dłużej (nawet 50 lat, jak w przypadku wełny celulozowej Isocell For You). A dzięki temu wykonawca da nam dłuższą gwarancję na wykonane prace.

Przeczytaj, jak dobrze wybrać materiał celulozowy do ociepleń >>

 

2.   Pułapka tańszego (a niesprawdzonego) wykonawcy.

W tę pułapkę łapią się zwłaszcza inwestorzy, przyparci do muru założeniami budżetowymi. Przestrzegamy przed angażowaniem ekip o niepewnym, nieudokumentowanym doświadczeniu, bez profesjonalnego sprzętu (np. wydajnych maszyn do wdmuchiwania), wiedzy merytorycznej i praktyki. Do tak odpowiedzialnego zadania opłaca się wybrać ekipę, która ma za sobą udane realizacje o zakresie zbieżnym z naszymi potrzebami. Doświadczenie wykonawców budują różnorodne prace – od stosunkowo prostego swobodnego nadmuchu na stropy nowych budynków, poprzez termomodernizacje stropodachów czy trudne, wdmuchiwane docieplenia na dachach o skomplikowanej konstrukcji.

Przeczytaj więcej o tym, jak dobrze wybrać wykonawcę ocieplenia >>

 

Zadaj nam pytanie o materiały, z których korzystamy >>

 

3.   Pułapka tzw. „papierów”

Wykonawcy zazwyczaj pracują z preferowanymi materiałami izolacyjnymi, którym są wierni. Dlatego będą przekonywać do nich inwestora, podpierając argumenty dokumentacją techniczną (lub tak zwaną „dokumentacją techniczną”, która bywa wyłącznie przekazem marketingowym, nie potwierdzonym rzetelnymi badaniami).

Jakie papiery mają należytą rangę i są wiarygodne dla inwestora?

 • Certyfikat CE
 • Europejska Ocena Techniczna (wg której producenci wystawiają Deklarację Właściwości Użytkowych).

Jest o dokument, któremu można ufać – podane w nim wartości są potwierdzone restrykcyjnymi badaniami prowadzonymi przez uznane instytucje certyfikujące.

Warto wybierać materiał izolacyjny spośród tych, które mają Europejską Ocenę Techniczną (ETA).

 • Certyfikat ekologiczny NaturePlus

Co powinno znaleźć się w dokumentach technicznych, by były one godne zaufania?

 • Klasa reakcji na ogień NRO („materiał nie rozprzestrzeniający ognia”), np.  B-s2, d0
 • Wartość deklarowana współczynnika przewodzenia ciepła lambda (dla najlepszych materiałów celulozowych λD = 0,037 W/mK)
 • Dane dot. odporności na rozwój pleśni
 • Osiadanie (im niższa jego wartość, tym lepiej – np. 8% dla izolacji ułożonej metodą swobodnego nadmuchu).

Sprawdź, jak wygląda dokumentacja techniczna dla produktu celulozowego Isocell For You do wykonywania warstw izolacyjnych.

Cena wykonania ocieplenia stropodachu zależy od klasy wykonawcy oraz ilości i  jakości materiału izolacyjnego (potwierdzonej dokumentacją techniczną) oraz czasu eksploatacji danego rozwiązania. Warto świadomie przeanalizować wszystkie składowe wyceny. 

Przejdź na stronę i zadaj nam pytanie o wycenę >>

Czy warto negocjować?

W biznesie zawsze warto rozmawiać. Poznajemy wówczas kluczowe wartości, na których zależy obu stronom ewentualnej transakcji. Co się liczy dla klienta – inwestora? Czy twarda „cena za kg”, bez refleksji co ona za sobą niesie? Czy ważny jest czas, przez jaki będzie służyć rozwiązanie termoizolacyjne? Oszczędności wynikające długofalowo z zainstalowanego ocieplenia? Bezpieczeństwo pożarowe? Brak konieczności wykonywania kosztownych poprawek? Wysoka jakość wykonanych prac i idąca za nią gwarancja wykonawcy?

Przed negocjacjami trzeba zrobić listę aspektów, na których najbardziej nam zależy. Tylko wówczas mamy szansę na świadomy wybór materiału izolacyjnego oraz wykonawcy ocieplenia. I tylko wtedy mamy szansę ominięcia czyhających pułapek 

Potrzebujesz konsultacji w sprawie ocieplenia budynku metodą wdmuchiwania? Zadzwoń od razu: +48 42 636 12 54, +48 603 910 589 albo napisz:

Isocell For You

Derowerk F.H.U.
Zbigniew Białas

94-029 Łódź
ul. Wileńska 10

tel.: +48 42 636 12 54
fax: +48 42 630 62 84


www.derowerk.pl

Przeczytaj również:

Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?>>

Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?>>

Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? >>

Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?>>

Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych >>

Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? >>

Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? >>

Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej? >>

Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? >>

[derowerk f.h.u.,docieplenia budynków,docieplanie dachów,docieplanie stropów,stropodachy,wełna celulozowa Isocell For You, izolacje przciwpożarowe, izolacje akustyczne, cena ocieplenia stropodachu,koszt ocieplenia stropodachu]

Komentarze

(2)
Robert Zaorski | 04.10.2018, 12:08
Wykonawca powinien sporządzić protokół powykonawczy, podając w nim:
1. nr Europejskiej Oceny Technicznej (ETA 04/0080);
2. rodzaj zastosowanego materiału i nazwę handlową (celulozowy materiał izolacyjny isofloc F);
3. nazwę firmy wykonawczej;
4. lokalizację, budynek i rodzaj ocieplanej przegrody;
5. datę wykonania ocieplenia;
6. zastosowaną metodę montażu (na sucho/na mokro/ otwarty nadmuch)
7. zastosowaną grubość izolacji.
Natann | 17.05.2020, 06:35
Może się wydawać że im niższa cena materiału - tym tańsza powinna okazać się usługa, tak w tym przypadku może nie być
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rozliczanie fundusz remontowego
 • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19182|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12550|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11704|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl