Artykuł sponsorowany

Ocieplenie budynku w systemie ETICS, czyli jaki styropian elewacyjny wybrać?

 AUSTROTHERM Sp. z o.o.  |  25.09.2018
Ocieplenie budynku styropianem elewacyjnym
Ocieplenie budynku styropianem elewacyjnym
Austrotherm Sp. z o.o.

Najpopularniejszą metodą ocieplania nowych budynków jest system ETICS. Charakteryzuje się on tym, że z odpowiednio dobranych materiałów tworzy się elewacyjne warstwy termoizolacyjne. ETICS tworzą produkty niezbędne do wykonania izolacji termicznej oraz powłoki tynkarskiej. O jakości izolacji termicznej decydują zastosowane materiały. Najpopularniejszą izolacją termiczną stosowaną w ETICS jest styropian elewacyjny. Jednak ten ma także różne właściwości, stąd odpowiedni dobór styropianu decyduje o skuteczności i trwałości całego systemu.

Im grubszy styropian elewacyjny, tym lepiej – mogłoby się wydawać, jednak ocieplenie budynku nie polega wyłącznie na odpowiednim doborze grubości materiału termoizolacyjnego. Niezwykle istotne są jego  parametry fizyko-mechaniczne.

Ocieplenie budynku - parametry techniczne styropianu elewacyjnego.

Jaki współczynnik przewodzenia ciepła styropianu na elewację?

W ofercie rynkowej nie brakuje różnego rodzaju płyt styropianowych na elewacje. Różnią się one m.in. parametrami izolacyjności termicznej, którą określa się współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda λ [W/mK]. Ten właśnie parametr oraz grubość styropianu decydują o wartości oporu cieplnego materiału izolacyjnego R [m2K/W]. Wartości te nie mogą być przypadkowe, gdyż mogą obniżyć izolacyjność termiczną zastosowanego rozwiązania nawet o kilkadziesiąt procent. Pamiętajmy by stosować produkty o możliwie najlepszym (najniższym) współczynniku przewodzenia ciepła.

Parametry mechaniczne styropianu elewacyjnego

Styropian elewacyjny uznawany jest za serce całego systemu ETICS i oczekuje się od niego przede wszystkim takich parametrów, które zagwarantują bezpieczeństwo w trakcie eksploatacji budynku przez domowników. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o bezpieczeństwo całej konstrukcji, o bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, a także o ochronę termiczną, akustyczną, oszczędność energii oraz kwestie zdrowotne. Nie bez znaczenia jest tutaj trwałość styropianu osiągana poprzez odpowiednią jego wytrzymałość na rozrywanie i zginanie.

 

Styropian elewacyjny - jaki wybrać

Jaka grubość styropianu na ściany budynku?

Często popełnianym błędem jest uwzględnianie wyłącznie grubości styropianu elewacyjnego w procesie projektowania. Punktem wyjścia powinna być analiza efektywności inwestycji na podstawie analizy zapotrzebowania na energię oraz kosztów inwestycji i eksploatacji. Kolejnym krokiem powinna być analiza specyfiki samego budynku (kształt, materiał), jego przeznaczenie, lokalizacja oraz środki finansowe przeznaczone na ten cel. Wszystkie te aspekty muszą mieścić się w normach m.in. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Odpowiednio przygotowany projekt budowlany precyzuje wyżej wymienione kwestie.

Ocieplenie budynku styropianem

Jaki styropian elewacyjny wybrać?

Odpowiednio dobrany styropian na elewację jest gwarancją dobrego ocieplenia budynku. Zapewnia energooszczędność i trwałości elewacji. Zatem przed zakupem należy poświęcić czas na szczegółową analizę, o której była mowa wyżej. Szczególną uwagę warto poświęcić szarym płytom styropianowym, oferującym najlepsze współczynniki przewodzenia ciepła.

Firma Austrotherm świadczy również usługi doradcze w zakresie doboru styropianu, zatem w sytuacjach trudnych czy wątpliwych zapraszamy do kontaktu z ekspertami Austrotherm.

Masz pytania, prosimy o kontakt z działem technicznym firmy Austrotherm: :

Marcin Feliks – tel. +48 608 439 835

Grzegorz Jędra – tel. +48 606 451 182

logo Austrotherm Austrotherm Sp. z o.o.

Chemików 1

32-600 Oświęcim

+48 33 844 70 33-36
+48 33 844 70 43


www.austrotherm.pl

 

[Austrotherm Sp. z o.o., jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację]

styropian elewacyjny, ocieplenie budynku, ETICS, Austrotherm, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - VAT we wspólnocie
  • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15659|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl