Artykuł sponsorowany

Ocieplenie budynku w systemie ETICS, czyli jaki styropian elewacyjny wybrać?

 AUSTROTHERM Sp. z o.o.  |  25.09.2018
Ocieplenie budynku styropianem elewacyjnym
Ocieplenie budynku styropianem elewacyjnym
Austrotherm Sp. z o.o.

Najpopularniejszą metodą ocieplania nowych budynków jest system ETICS. Charakteryzuje się on tym, że z odpowiednio dobranych materiałów tworzy się elewacyjne warstwy termoizolacyjne. ETICS tworzą produkty niezbędne do wykonania izolacji termicznej oraz powłoki tynkarskiej. O jakości izolacji termicznej decydują zastosowane materiały. Najpopularniejszą izolacją termiczną stosowaną w ETICS jest styropian elewacyjny. Jednak ten ma także różne właściwości, stąd odpowiedni dobór styropianu decyduje o skuteczności i trwałości całego systemu.

Im grubszy styropian elewacyjny, tym lepiej – mogłoby się wydawać, jednak ocieplenie budynku nie polega wyłącznie na odpowiednim doborze grubości materiału termoizolacyjnego. Niezwykle istotne są jego  parametry fizyko-mechaniczne.

Ocieplenie budynku - parametry techniczne styropianu elewacyjnego.

Jaki współczynnik przewodzenia ciepła styropianu na elewację?

W ofercie rynkowej nie brakuje różnego rodzaju płyt styropianowych na elewacje. Różnią się one m.in. parametrami izolacyjności termicznej, którą określa się współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda λ [W/mK]. Ten właśnie parametr oraz grubość styropianu decydują o wartości oporu cieplnego materiału izolacyjnego R [m2K/W]. Wartości te nie mogą być przypadkowe, gdyż mogą obniżyć izolacyjność termiczną zastosowanego rozwiązania nawet o kilkadziesiąt procent. Pamiętajmy by stosować produkty o możliwie najlepszym (najniższym) współczynniku przewodzenia ciepła.

Parametry mechaniczne styropianu elewacyjnego

Styropian elewacyjny uznawany jest za serce całego systemu ETICS i oczekuje się od niego przede wszystkim takich parametrów, które zagwarantują bezpieczeństwo w trakcie eksploatacji budynku przez domowników. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o bezpieczeństwo całej konstrukcji, o bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, a także o ochronę termiczną, akustyczną, oszczędność energii oraz kwestie zdrowotne. Nie bez znaczenia jest tutaj trwałość styropianu osiągana poprzez odpowiednią jego wytrzymałość na rozrywanie i zginanie.

 

Styropian elewacyjny - jaki wybrać

Jaka grubość styropianu na ściany budynku?

Często popełnianym błędem jest uwzględnianie wyłącznie grubości styropianu elewacyjnego w procesie projektowania. Punktem wyjścia powinna być analiza efektywności inwestycji na podstawie analizy zapotrzebowania na energię oraz kosztów inwestycji i eksploatacji. Kolejnym krokiem powinna być analiza specyfiki samego budynku (kształt, materiał), jego przeznaczenie, lokalizacja oraz środki finansowe przeznaczone na ten cel. Wszystkie te aspekty muszą mieścić się w normach m.in. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Odpowiednio przygotowany projekt budowlany precyzuje wyżej wymienione kwestie.

Ocieplenie budynku styropianem

Jaki styropian elewacyjny wybrać?

Odpowiednio dobrany styropian na elewację jest gwarancją dobrego ocieplenia budynku. Zapewnia energooszczędność i trwałości elewacji. Zatem przed zakupem należy poświęcić czas na szczegółową analizę, o której była mowa wyżej. Szczególną uwagę warto poświęcić szarym płytom styropianowym, oferującym najlepsze współczynniki przewodzenia ciepła.

Firma Austrotherm świadczy również usługi doradcze w zakresie doboru styropianu, zatem w sytuacjach trudnych czy wątpliwych zapraszamy do kontaktu z ekspertami Austrotherm.

Masz pytania, prosimy o kontakt z działem technicznym firmy Austrotherm: :

Marcin Feliks – tel. +48 608 439 835

Grzegorz Jędra – tel. +48 606 451 182

Ocieplenie domu styropianem – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac »

Ocieplenie domu styropianemOcieplenie domu to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści w określonej... czytam więcej »

Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto »

Styropian AustrothermOszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści wynikających z zastosowania styropianu Austrotherm. Dlaczego jeszcze warto? czytam więcej »

Płyty styropianowe na elewację budynku - jakie wybrać? »

Płyty styropianowe na budynekPłyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest m.in. sposób nakładania kleju, ponieważ rzutuje on na funkcjonalność całego procesu ocieplania. Jak... czytam więcej »

Nowoczesne elewacje – imitacja deski elewacyjnej i jej zalety »

Imitacja deski elewacyjnejImitacja deski elewacyjnej to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Nie jest to przypadek. Nowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony; z drugiej... czytam więcej »

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła! »

Mostki termiczne w budynkuMostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych... czytam więcej »

logo Austrotherm Austrotherm Sp. z o.o.

Chemików 1

32-600 Oświęcim

+48 33 844 70 33-36
+48 33 844 70 43


www.austrotherm.pl

 

[Austrotherm Sp. z o.o., jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację]

styropian elewacyjny, ocieplenie budynku, ETICS, Austrotherm, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16144|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9765|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl