Artykuł sponsorowany

Środki unijne na inwestycje wspólnot mieszkaniowych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim

 Redakcja  |  27.09.2018
Środki unijne na inwestycje wspólnot mieszkaniowych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.
Środki unijne na inwestycje wspólnot mieszkaniowych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.
Getin Noble Bank

Getin Noble Bank uruchomił nowy program finansowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach wspólnot, który pozwala sfinansować preferencyjnym kredytem szeroki zakres inwestycji.

Regionalne Programy Operacyjne wymagają, aby minimalna oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej wynosiła 25%, ale szczególnie premiowane są inwestycje, w których oszczędności przekroczą 60%.

W województwie pomorskim jest dodatkowe kryterium efektywności energetycznej dla wspólnot wielobudynkowych, taka grupa inwestorów musi wykazać oszczędności energetyczne na minimalnym poziomie 30% 

Zakres inwestycji objętych finansowaniem obejmuje w szczególności:

 • izolację cieplną budynku
 • wymianę okien i drzwi zewnętrznych w częściach wspólnych
 • montaż oświetlenia energooszczędnego i systemów sterowania oświetleniem
 • remont i przebudowa instalacji grzewczych (w tym wymiana i podłączenie do źródła ciepła)
 • przebudowa wentylacji i klimatyzacji
 • wyposażenie budynku w systemy zarządzania energią
 • montaż instalacji OZE (kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych)
 • instalację systemów pomiarowych (wodomierzy i ciepłomierzy)

Jak widać, dzięki kwalifikowalności wydatków związanych z inwestycjami służącymi oszczędności energii elektrycznej lub jej produkcji na własne potrzeby budynku zakres inwestycji jest znacznie szerszy niż w przypadku kredytów z premią termomodernizacyjną BGK.

Wszystkie wydatki niezbędne do realizacji celów projektu i poniesione w związku z realizacją projektu będą uznawane za kwalifikowane, np. przy dociepleniu elewacji wymiana obróbki dekarskiej, zajęcie pasa drogowego, wydanie opinii ornitologicznej itp.

Projekty należy przygotować jedynie w tych przypadkach, które są wymagane prawem budowlanym, wnioskując o kredyt ze środków RPO wystarczy przedstawić audyt energetyczny.

Jak działa mechanizm kredytowania ze środków unijnych?

Finansowanie składa się z dwóch części:

Pierwsza część to kredyt inwestycyjny na standardowych warunkach cenowych tj. WIBOR 3M + marża Banku w wysokości minimum 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje:

 • 10% wartości inwestycji w województwie pomorskim
 • 16% wartości inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim
 • 21% wartości inwestycji w województwie mazowieckim

Druga preferencyjna część to kredyt inwestycyjny, którego całkowite oprocentowanie wynosi 0,5 x WIBOR 3M czyli na koniec maja 2018 całkowite oprocentowanie kredytu wynosi 0,85%. Getin Noble Bank nie pobiera prowizji przygotowawczej od preferencyjnej części kredytu. Uwaga! W przypadku inwestycji której oszczędności energetyczne przekraczają 60% całkowite oprocentowanie kredytu wynosi 0%. Preferencyjna część finansowania obejmuje :

 • 90% wartości inwestycji w województwie pomorskim
 • 84% wartości inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim
 • 79% wartości inwestycji w województwie mazowieckim

Wspólnota mieszkaniowa aplikująca o kredyt musi przygotować audyt energetyczny, który jest weryfikowany przez Getin Noble Bank. Zgodnie z wymaganiami Regionalnych Programów Operacyjnych audyt energetyczny musi zawierać wyliczenie redukcji emisji CO2 dla optymalnego wariantu inwestycji.

Następnie wspólnota podejmuje uchwały o planie gospodarczym uwzględniające zakres inwestycji oraz o zaciągnięciu kredytu, które wraz z wnioskiem kredytowym są składane w Getin Noble Banku.

Jakie korzyści uzyskuje wspólnota w porównaniu z mechanizmem kredytowania z premią termomodernizacyjną BGK?

Całkowite koszty finansowania inwestycji z wykorzystaniem opisanego mechanizmu są niższe od kredytów z premią termomodernizacyjną, im kredyt na dłuższy okres tym korzyści dla inwestora są wyższe.  Zakładając, że wartość inwestycji  wynosi 200.000 zł zaś marża standardowych kredytów inwestycyjnych wynosi 2,7% to korzyści dla kredytobiorcy w stosunku do kredytu z premią termomodernizacyjną, w zależności od województwa i okresu kredytowania wynoszą od około 4 tys. zł do około  26 tys. zł.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że preferencyjne oprocentowanie w wysokości 0,5xWIBOR 3M znacznie łagodzi ryzyko wzrostu stopy procentowej w perspektywie kilkunastu lat.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami wyspecjalizowanymi w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych:

 • W Województwie pomorskim – Piotr Pawlewski tel. 607 369 395, Emil Lewandowski tel. 726 460 576
 • W Województwie kujawsko-pomorskim – Marlena Górna tel. 607 810 663, Emil Lewandowski tel. 726 460 576
 • W Województwie mazowieckim – Joanna Laskowska tel. 693 551 308, Iwona Polak tel. 609 194 469, Maciej Zduński  tel. 785 925 410

Środki unijne na inwestycje wspólnot mieszkaniowych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim

 

[getin noble bank,termomodernizacja,dofinansowanie energooszczędności,dofinansowanie unijne,środki unijne,finansowanie inwestycji, artykuł sponsorowany]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Kiedy nieważna bonifikata?
 • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl