Mostki termiczne i mostki cieplne to nazwy, które określają to samo. Precyzują taki fragment przegrody zewnętrznej budynku, który wykazuje niższą izolacyjność termiczną niż pozostałe miejsca przegrody.
Co to jest mostek termiczny w budynku i na co wpływa?
Mostek termiczny (cieplny) w ścianie budynku jest to miejsce, w którym nie ma ciągłości izolacji termicznej. To powoduje wzrost (pogorszenie) współczynnika przenikania ciepła, co oznacza, że ciepło w tym miejscu ucieka najszybciej. Trudno dostrzec mostek termiczny „gołym okiem”, natomiast jest zauważalny poprzez odczuwalną, zbyt niską, temperaturę. Obecność mostków, obok straty ciepła w budynku, niesie również ze sobą spore ryzyko pojawienia się wilgoci oraz pleśni i grzybów.
Jakie są rodzaje mostków termicznych?
Ze względu na miejsce występowania przyjmuje się podział na dwa rodzaje mostków: punktowe oraz liniowe.
Mostki punktowe zwykle powstają przez elementy mocujące, np. łączniki mechaniczne z rdzeniem stalowym. W tym przypadku trudno je całkowicie uniknąć, ale można ograniczyć ich powstanie. Rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów słabiej przewodzących ciepło, np. podczas ocieplania budynku z zewnątrz warto zastosować do mocowania styropianu elementy z tworzyw sztucznych z zaślepkami styropianowymi.
Mostki liniowe powstają w miejscach łączących różne elementy konstrukcyjne, np. balkon z płytą stropową, dach ze ścianą zewnętrzną czy miejsce osadzenia okien. W miejscu, w którym balkon przecina izolację cieplną ściany, tworzy się pasmo, przez które dochodzi do straty ciepła. Miejsce to również należy zabezpieczyć.
Jak i gdzie powstają straty ciepła w budynku?
Czy mają na to wpływ materiały o gorszych parametrach izolacyjnych oraz nieszczelności w warstwie termoizolacji?
Mostki cieplne powstają zarówno w fazie projektowej budynku, jak i fazie realizacji. Projekty architektoniczno-budowlane wykonywane są często w sporym uproszczeniu. Rzadko projekty zawierają rysunki detali wskazujące na miejsca szczególnie narażone na powstanie mostków cieplnych. Niekiedy też detale są źle zaprojektowane bądź pozbawione informacji dotyczących materiału izolacyjnego, który byłby najodpowiedniejszy w danym miejscu.
Straty ciepła najczęściej powstają w miejscach, gdzie doszło do całkowitego lub częściowego przebicia izolacji cieplnej budynku przez materiał o innym współczynniku przewodzenia ciepła lub w miejscu, gdzie nastąpiła zmiana grubości warstwy izolacji.
Jak unikać mostków termicznych i jakie stosować materiały izolacyjne?
Sposobów na rozwiązanie problemu mostków cieplnych jest kilka. Kluczową sprawą jest to, że warstwa izolacji powinna tworzyć ciągłą i nieprzerwaną otulinę części ogrzewanej budynku. Stąd należy unikać przerw czy przebić warstwy izolacji. Jeżeli natomiast w danym miejscu znajduje się element rozdzielający, to powinien on charakteryzować się możliwie najniższym (najlepszym) współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Firma Austrotherm oferuje kilka rozwiązań i produktów, które pozwalają rozwiązać problem mostków termicznych. Biorąc pod uwagę sytuacje, w których w danym miejscu ściany zastosowano rozwiązania materiałowe o zdecydowanie gorszych parametrach izolacyjnych niż w pozostałej części tej przegrody, np. żelbetowe nadproże, słupy czy wieńce, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt styropianowych o podobnej lub tej samej grubości, jak w innych miejscach tej ściany, ale o lepszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/mK], na przykład płyt styropianowych Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM o λ≤0,031 [W/mK]. Mając świadomość istnienia mostków termicznych w ścianie, należy koniecznie przy obliczeniach grubości materiału termoizolacyjnego, przyjąć poprawkę ze względu na istnienie tego typu słabszych izolacyjnie miejsc.
Inny sposób postępowania jest w sytuacji, gdy przyczyną mostków termicznych są nieszczelności w warstwie termoizolacji. Najczęściej tego typu nieszczelności eliminuje się stosując niskorozprężną piankę poliuretanową (klej PU do styropianu). Efekt tak wykonanego uszczelnienia jest optymalny.
![]() |
Austrotherm Sp. z o.o.
Chemików 1 32-600 Oświęcim +48 33 844 70 33-36
+48 33 844 70 43
|
[austrotherm sp. z o.o.,mostki cieplne,materiały izolacyjne,mostki termiczne jak unikać,straty ciepła]