CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skończyły się urlopy, zaczęły się schody

Rosnące góry śmieci
Irena Scholl  |  Administrator 9/2018  |  16.10.2018
Rys. redakcja AiMN

Zarządzający nieruchomościami wrócili już z zasłużonych urlopów. Nie wszystkim, nawet gdy wyjechali daleko, udało się uciec myślami od problemów, które ich nękają na co dzień. Mijają lata, a kłopotów zamiast ubywać przybywa. Wraz z zarządcami postanowiłam je wymienić, nie celem biadolenia, ale szukania rozwiązania.

Ciąg dalszy artykułu...

Rosnące góry śmieci

Po 1 sierpnia 2018 r. na warszawskim Mokotowie rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy wspólnotowych domów wściekli, zrozpaczeni, zdesperowani domagają się od zarządców wyjaśnień, dlaczego z ich altanek śmietnikowych nie są odbierane odpady. Zwłaszcza tzw. mokre, już cuchnące z powodu upałów. – Góry worów wciąż rosną, kto zapłaci za dezynfekcję tego bagna? Oczywiście my! – woła w słuchawkę zdenerwowany mokotowianin. Z kolei Pani Kasia z firmy zarządzającej nieruchomościami poirytowana pyta: – Jak mamy sobie radzić z problemami, na które nie mamy wpływu. Kiedyś to my zamawialiśmy odbiorcę odpadów, teraz jest to powinność gminy.

Zarządcy atakują więc telefonicznie, zajmujące się gospodarką odpadami wydziały miasta, gminy. Okazuje się, że brakuje pojazdów, ludzi, ale słyszą, że ZOM już mobilizuje siły, ściąga sprzęt i pracowników z innych dzielnic.

Jak poradzono sobie na warszawskim Mokotowie? Krewki członek zarządu wspólnoty, który również dowiedział się o „braku mocy przerobowych” i że ludzie pracują po 12 godzin, nie poddał się. Złapał przejeżdżającą „śmieciarkę”, przeprowadził bezpośrednie pertraktacje z załogą, używając argumentu nie do odrzucenia: „Wezwę policję i pokażę, jak wygląda nasz śmietnik”. Poskutkowało!

Rozmawiałam też z zarządczynią z jednej z pozawarszawskich firm zarządzających nieruchomościami. Przed laty pracowała w firmie odbierającej odpady, a więc zna śmieciowy problem z obu stron. – Na głowie stawaliśmy, aby zadowolić klienta, bo to bezpośrednio z nim podpisywaliśmy umowę. Nie zdarzało się wówczas, aby altana śmietnikowa była nie sprzątnięta po zabraniu odpadów, pojemniki były myte co kilka miesięcy. Gdyby były jakiekolwiek niedoróbki, klient szybko by się z nami rozstał – zapewnia.

Gorzej, ale za to drożej

Żaden z systemów odbioru odpadów od ich „producentów”, czyli każdego z nas, nie okazał się dobry. Ci, którzy żyją dłużej na tym coraz bardziej zaśmieconym świecie – nikt nie jest bowiem w stanie zliczyć, ile paczkowanych produktów żywnościowych przybywa rocznie – wzdychają do czasów, gdy zajmujący się zarządzaniem czy administrowaniem budynkiem wielorodzinnym sam organizował wywóz śmieci, a nie pamiętam, aby koszty były tu jakimś problemem. Wręcz przeciwnie, na odpadach zarabialiśmy, zanosząc surowce wtórne do punktów skupu. Tłuczenia butelek dokonywano jedynie w pijanym widzie, bo to był „żywy pieniądz”. Istotnie, na miedzianym drucie można było sporo zarobić, a prasa karmiła czytelników sensacjami na temat „strat na sieci” spowodowanych kradzieżą miedzianych przewodów.

Dziś każdy już zauważył, że wydatki związane z wywozem śmieci wzrosły. Znajomy poznaniak policzył: w dawnym systemie płacił 7–8 zł. miesięcznie, a dziś pod panowaniem nowej ustawy śmieciowej, wprowadzającej monopol gminy, kosztuje go to 12 zł. Plus nerwy niszczone wydarzeniami, których przykład przytoczyłam.

Równo, czyli sprawiedliwie?

Po kilku latach funkcjonowania nowych ustawowych zasad gospodarowania odpadami stałymi, w dalszym ciągu dyskutuje się na temat rozliczania kosztów i organizowania wywozu śmieci. Wszystkie gminy podjęły uchwały określające sposób rozliczania poniesionych kosztów.

Żadna z proponowanych metod nie jest doskonała. I ta, która odnosi się do ilości zamieszkujących osób czy metrażu powierzchni użytkowej, jak i ta odnosząca się do zużytej wody. Chaos, który zapanował, najlepiej wskazuje, że kompetencje osób zajmujących się problemem śmieciowym u wielu budzą wątpliwości. Żadna z kolejno uchwalanych ustaw nie jest sprawiedliwa ani logiczna. – Dlaczego np. samotna, starsza osoba ma płacić tyle samo, co przedsiębiorczy człowiek w kwiecie wieku, którego dochód jest ponadprzeciętny? – zastanawia się Pan Wojciech Konieczny. Ma 20-letnie doświadczenie zarządcy i umie myśleć systemowo. – Przecież chyba jest jasne, że ilość kupowanych przez te obie osoby towarów, a więc i „produkowanych” przez nie odpadów jest diametralnie różna.

Jaka jest propozycja?

Pan Wojciech proponuje, by opłata za odpady mieściła się już w cenie produktu. Wszak każdy zakupiony towar zawiera od początku zaistnienia część przeznaczoną do wyrzucenia. Gdyby jeszcze w cenie każdego produktu znalazła się kwota przeznaczona na utylizację części będącej od poczęcia surowcem wtórnym, od razu gospodarka śmieciami stanęłaby na „ekonomicznych” nogach. I płaciłby za to każdy dokonujący zakupów, nie tylko mieszkaniec Polski, także przejeżdżający przez nasz kraj w celach turystycznych czy innych. Zniknął by problem zadłużeń i wydatków na procedury windykacyjne. Z analizy praktyki wyczytać dziś można prawie wszystko, ale rzadko się z tego korzysta. Analizy pozwolą określić, w których towarach „narzut” recyklingowy czy odpadkowy mógłby być stosunkowo niższy. Sprzęt AGD „żyje” dłużej, książki stoją na półkach latami, obrazy stroją nasze ściany przez pokolenia…

System wydaje się sprawiedliwy, logiczny i jest bezpieczny finansowo. Ustalenie i pobieranie opłaty miałoby miejsce przy pierwszej sprzedaży towaru, zaraz po jego produkcji czy imporcie. Na producencie czy importerze spoczywałby obowiązek przekazania zapłaty należności do określonego urzędu. – Nie ma potrzeby – wyjaśnia pan Konieczny – tworzenia dodatkowych stanowisk pracy dla urzędników, podczas gdy obecnie to urzędnik ma m in. dokonywać kontroli stanu segregacji. Jeśli ma być to wykonywane solidnie i zgodnie z przepisami, w skali kraju trzeba byłoby dysponować armią urzędników, ponieważ altan śmietnikowych jest ok. 4 milionów.

Czytaj też: Gospodarowanie nieruchomościami a gospodarka odpadami >>>

Producent czy importer, podobnie jak to ma miejsce przy innych podatkach, wnosiłby należność do urzędu skarbowego i tak zebrane środki znalazłyby się w budżecie państwa. Redystrybucja tych kwot odbywałaby się na podstawie danych statystycznych, dotyczących zakupów w danej gminie, sprawozdań i wniosków gmin. Te miałyby obowiązek stawiania pojemników i ich opróżniania. Nie ma konieczności zatrudniania pracowników do selekcji odpadów. Tym powinni się zajmować bezrobotni, tak jak się to dzieje w przypadku robót publicznych.

Ponadto, powinna powstać możliwość odsprzedawania posortowanych śmieci przez każdego producenta odpadów, co zmniejszyło by poniesione koszty. Przypomnijmy raz jeszcze, że śmieci są cennym surowcem, który importują niektóre kraje, jak np. Norwegia.

– Nie twierdzę, że proponowany system jest doskonały – mówi Pan Konieczny. – Ciągle staram się, aby moje propozycje dotarły do zainteresowanych udoskonalaniem tego, co niedoskonałe. Ale o burzy mózgów nie ma mowy…

Tymczasem ustawa goni ustawę 

1 lipca 2018 r. weszły w życie zasady segregacji śmieci. Minister środowiska określił konkretnie, w jakich pojemnikach, workach mają być zbierane poszczególne rodzaje odpadów. Głównym założeniem jest spełnienie przez Polskę unijnych celów, które określają, że do 2020 r. powinniśmy osiągnąć 50% odzysku i ponownego użycia papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. Według danych GUS za 2016 r. wskaźnik recyklingu w Polsce wynosi zaledwie 26%.

Do nowych przepisów cała Polska musi się dostosować przed upływem I połowy 2021 r. Po tym terminie zamiast dotychczasowych obowiązywać będzie pięć kolorowych pojemników: zielonych na szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne w pojemniku białym i kolorowe w zielonym). Żółty na metale i tworzywa sztuczne, niebieski na papier, brązowy na bioodpady. Nowy podział zmusi mieszkańców do segregacji odpadów już w swoich lokalach. Brak segregacji będzie prowadził do wzrostu opłat.

Zarządcy się denerwują, bo nie wszystkie altany śmietnikowe pomieszczą zwiększoną ilość pojemników, a nie wszystkie będzie można powiększyć. No i znów szykują się kolejne wydatki.

Nowelizacja ustawy „śmieciowej” z 1 lipca 2018 r. dotyczy segregacji. 20 lipca 2018 r. natomiast pojawiła się kolejna nowela, której realizacja spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania firm śmieciowych, czego skutki odczujemy wszyscy. Oto przykład: firmy te będą musiały prowadzić całodobowy monitoring miejsc składowania czy magazynowania odpadów. Także pozwalający identyfikować osoby przebywające w tych miejscach. Trzeba będzie zakupić specjalistyczny sprzęt, opłacić obsługę…

Pewien pobożny zarządca wyznał mi: od dziś się modlę, żeby w moich wspólnotowych domach zamieszkali sami milionerzy. Ci, którzy są, wywiozą mnie na taczkach.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządzanie, zarządca nieruchomości, koszty utrzymania nieruchomości, remonty, dłużnicy, windykacje, opłaty za lokale, czynsze, zarządca przymusowy, odbiór odpadów, segregacja śmieci, segregacja odpadów, odpady komunalne, wywóz śmieci, rozliczenia finansowe, opłaty za odpady komunalne, recykling]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17314|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10378|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl