CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Skończyły się urlopy, zaczęły się schody

Rosnące góry śmieci
Irena Scholl  |  Administrator 9/2018  |  16.10.2018
Rys. redakcja AiMN

Zarządzający nieruchomościami wrócili już z zasłużonych urlopów. Nie wszystkim, nawet gdy wyjechali daleko, udało się uciec myślami od problemów, które ich nękają na co dzień. Mijają lata, a kłopotów zamiast ubywać przybywa. Wraz z zarządcami postanowiłam je wymienić, nie celem biadolenia, ale szukania rozwiązania.

Ciąg dalszy artykułu...

Rosnące góry śmieci

Po 1 sierpnia 2018 r. na warszawskim Mokotowie rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy wspólnotowych domów wściekli, zrozpaczeni, zdesperowani domagają się od zarządców wyjaśnień, dlaczego z ich altanek śmietnikowych nie są odbierane odpady. Zwłaszcza tzw. mokre, już cuchnące z powodu upałów. – Góry worów wciąż rosną, kto zapłaci za dezynfekcję tego bagna? Oczywiście my! – woła w słuchawkę zdenerwowany mokotowianin. Z kolei Pani Kasia z firmy zarządzającej nieruchomościami poirytowana pyta: – Jak mamy sobie radzić z problemami, na które nie mamy wpływu. Kiedyś to my zamawialiśmy odbiorcę odpadów, teraz jest to powinność gminy.

Zarządcy atakują więc telefonicznie, zajmujące się gospodarką odpadami wydziały miasta, gminy. Okazuje się, że brakuje pojazdów, ludzi, ale słyszą, że ZOM już mobilizuje siły, ściąga sprzęt i pracowników z innych dzielnic.

Jak poradzono sobie na warszawskim Mokotowie? Krewki członek zarządu wspólnoty, który również dowiedział się o „braku mocy przerobowych” i że ludzie pracują po 12 godzin, nie poddał się. Złapał przejeżdżającą „śmieciarkę”, przeprowadził bezpośrednie pertraktacje z załogą, używając argumentu nie do odrzucenia: „Wezwę policję i pokażę, jak wygląda nasz śmietnik”. Poskutkowało!

Rozmawiałam też z zarządczynią z jednej z pozawarszawskich firm zarządzających nieruchomościami. Przed laty pracowała w firmie odbierającej odpady, a więc zna śmieciowy problem z obu stron. – Na głowie stawaliśmy, aby zadowolić klienta, bo to bezpośrednio z nim podpisywaliśmy umowę. Nie zdarzało się wówczas, aby altana śmietnikowa była nie sprzątnięta po zabraniu odpadów, pojemniki były myte co kilka miesięcy. Gdyby były jakiekolwiek niedoróbki, klient szybko by się z nami rozstał – zapewnia.

Gorzej, ale za to drożej

Żaden z systemów odbioru odpadów od ich „producentów”, czyli każdego z nas, nie okazał się dobry. Ci, którzy żyją dłużej na tym coraz bardziej zaśmieconym świecie – nikt nie jest bowiem w stanie zliczyć, ile paczkowanych produktów żywnościowych przybywa rocznie – wzdychają do czasów, gdy zajmujący się zarządzaniem czy administrowaniem budynkiem wielorodzinnym sam organizował wywóz śmieci, a nie pamiętam, aby koszty były tu jakimś problemem. Wręcz przeciwnie, na odpadach zarabialiśmy, zanosząc surowce wtórne do punktów skupu. Tłuczenia butelek dokonywano jedynie w pijanym widzie, bo to był „żywy pieniądz”. Istotnie, na miedzianym drucie można było sporo zarobić, a prasa karmiła czytelników sensacjami na temat „strat na sieci” spowodowanych kradzieżą miedzianych przewodów.

Dziś każdy już zauważył, że wydatki związane z wywozem śmieci wzrosły. Znajomy poznaniak policzył: w dawnym systemie płacił 7–8 zł. miesięcznie, a dziś pod panowaniem nowej ustawy śmieciowej, wprowadzającej monopol gminy, kosztuje go to 12 zł. Plus nerwy niszczone wydarzeniami, których przykład przytoczyłam.

Równo, czyli sprawiedliwie?

Po kilku latach funkcjonowania nowych ustawowych zasad gospodarowania odpadami stałymi, w dalszym ciągu dyskutuje się na temat rozliczania kosztów i organizowania wywozu śmieci. Wszystkie gminy podjęły uchwały określające sposób rozliczania poniesionych kosztów.

Żadna z proponowanych metod nie jest doskonała. I ta, która odnosi się do ilości zamieszkujących osób czy metrażu powierzchni użytkowej, jak i ta odnosząca się do zużytej wody. Chaos, który zapanował, najlepiej wskazuje, że kompetencje osób zajmujących się problemem śmieciowym u wielu budzą wątpliwości. Żadna z kolejno uchwalanych ustaw nie jest sprawiedliwa ani logiczna. – Dlaczego np. samotna, starsza osoba ma płacić tyle samo, co przedsiębiorczy człowiek w kwiecie wieku, którego dochód jest ponadprzeciętny? – zastanawia się Pan Wojciech Konieczny. Ma 20-letnie doświadczenie zarządcy i umie myśleć systemowo. – Przecież chyba jest jasne, że ilość kupowanych przez te obie osoby towarów, a więc i „produkowanych” przez nie odpadów jest diametralnie różna.

Jaka jest propozycja?

Pan Wojciech proponuje, by opłata za odpady mieściła się już w cenie produktu. Wszak każdy zakupiony towar zawiera od początku zaistnienia część przeznaczoną do wyrzucenia. Gdyby jeszcze w cenie każdego produktu znalazła się kwota przeznaczona na utylizację części będącej od poczęcia surowcem wtórnym, od razu gospodarka śmieciami stanęłaby na „ekonomicznych” nogach. I płaciłby za to każdy dokonujący zakupów, nie tylko mieszkaniec Polski, także przejeżdżający przez nasz kraj w celach turystycznych czy innych. Zniknął by problem zadłużeń i wydatków na procedury windykacyjne. Z analizy praktyki wyczytać dziś można prawie wszystko, ale rzadko się z tego korzysta. Analizy pozwolą określić, w których towarach „narzut” recyklingowy czy odpadkowy mógłby być stosunkowo niższy. Sprzęt AGD „żyje” dłużej, książki stoją na półkach latami, obrazy stroją nasze ściany przez pokolenia…

System wydaje się sprawiedliwy, logiczny i jest bezpieczny finansowo. Ustalenie i pobieranie opłaty miałoby miejsce przy pierwszej sprzedaży towaru, zaraz po jego produkcji czy imporcie. Na producencie czy importerze spoczywałby obowiązek przekazania zapłaty należności do określonego urzędu. – Nie ma potrzeby – wyjaśnia pan Konieczny – tworzenia dodatkowych stanowisk pracy dla urzędników, podczas gdy obecnie to urzędnik ma m in. dokonywać kontroli stanu segregacji. Jeśli ma być to wykonywane solidnie i zgodnie z przepisami, w skali kraju trzeba byłoby dysponować armią urzędników, ponieważ altan śmietnikowych jest ok. 4 milionów.

Czytaj też: Gospodarowanie nieruchomościami a gospodarka odpadami >>>

Producent czy importer, podobnie jak to ma miejsce przy innych podatkach, wnosiłby należność do urzędu skarbowego i tak zebrane środki znalazłyby się w budżecie państwa. Redystrybucja tych kwot odbywałaby się na podstawie danych statystycznych, dotyczących zakupów w danej gminie, sprawozdań i wniosków gmin. Te miałyby obowiązek stawiania pojemników i ich opróżniania. Nie ma konieczności zatrudniania pracowników do selekcji odpadów. Tym powinni się zajmować bezrobotni, tak jak się to dzieje w przypadku robót publicznych.

Ponadto, powinna powstać możliwość odsprzedawania posortowanych śmieci przez każdego producenta odpadów, co zmniejszyło by poniesione koszty. Przypomnijmy raz jeszcze, że śmieci są cennym surowcem, który importują niektóre kraje, jak np. Norwegia.

– Nie twierdzę, że proponowany system jest doskonały – mówi Pan Konieczny. – Ciągle staram się, aby moje propozycje dotarły do zainteresowanych udoskonalaniem tego, co niedoskonałe. Ale o burzy mózgów nie ma mowy…

Tymczasem ustawa goni ustawę 

1 lipca 2018 r. weszły w życie zasady segregacji śmieci. Minister środowiska określił konkretnie, w jakich pojemnikach, workach mają być zbierane poszczególne rodzaje odpadów. Głównym założeniem jest spełnienie przez Polskę unijnych celów, które określają, że do 2020 r. powinniśmy osiągnąć 50% odzysku i ponownego użycia papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. Według danych GUS za 2016 r. wskaźnik recyklingu w Polsce wynosi zaledwie 26%.

Do nowych przepisów cała Polska musi się dostosować przed upływem I połowy 2021 r. Po tym terminie zamiast dotychczasowych obowiązywać będzie pięć kolorowych pojemników: zielonych na szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne w pojemniku białym i kolorowe w zielonym). Żółty na metale i tworzywa sztuczne, niebieski na papier, brązowy na bioodpady. Nowy podział zmusi mieszkańców do segregacji odpadów już w swoich lokalach. Brak segregacji będzie prowadził do wzrostu opłat.

Zarządcy się denerwują, bo nie wszystkie altany śmietnikowe pomieszczą zwiększoną ilość pojemników, a nie wszystkie będzie można powiększyć. No i znów szykują się kolejne wydatki.

Nowelizacja ustawy „śmieciowej” z 1 lipca 2018 r. dotyczy segregacji. 20 lipca 2018 r. natomiast pojawiła się kolejna nowela, której realizacja spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania firm śmieciowych, czego skutki odczujemy wszyscy. Oto przykład: firmy te będą musiały prowadzić całodobowy monitoring miejsc składowania czy magazynowania odpadów. Także pozwalający identyfikować osoby przebywające w tych miejscach. Trzeba będzie zakupić specjalistyczny sprzęt, opłacić obsługę…

Pewien pobożny zarządca wyznał mi: od dziś się modlę, żeby w moich wspólnotowych domach zamieszkali sami milionerzy. Ci, którzy są, wywiozą mnie na taczkach.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządzanie, zarządca nieruchomości, koszty utrzymania nieruchomości, remonty, dłużnicy, windykacje, opłaty za lokale, czynsze, zarządca przymusowy, odbiór odpadów, segregacja śmieci, segregacja odpadów, odpady komunalne, wywóz śmieci, rozliczenia finansowe, opłaty za odpady komunalne, recykling]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19172|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12537|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11692|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl