CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Skończyły się urlopy, zaczęły się schody

Jaki jesteś, zarządco
Irena Scholl  |  Administrator 9/2018  |  16.10.2018
Rys. redakcja AiMN

Zarządzający nieruchomościami wrócili już z zasłużonych urlopów. Nie wszystkim, nawet gdy wyjechali daleko, udało się uciec myślami od problemów, które ich nękają na co dzień. Mijają lata, a kłopotów zamiast ubywać przybywa. Wraz z zarządcami postanowiłam je wymienić, nie celem biadolenia, ale szukania rozwiązania.

Ciąg dalszy artykułu...

Jaki jesteś, zarządco

Wreszcie trzeba powiedzieć, że zarządcy mają narastające problemy sami ze… sobą. Wszelkie obawy, zgłaszane podczas dyskutowania i procesowania niesławnej pamięci pomysłu Jarosława Gowina, wówczas ministra sprawiedliwości, „dzięki” któremu wśród zderegulowanych zawodów znalazł się zawód zarządcy nieruchomości, sprawdziły się. Rozpoczęła się deprecjacja tego interdyscyplinarnego, trudnego zawodu, a poziom kwalifikacji osób rozpoczynających jego wykonywanie zaczął się obniżać.

Dla środowiska zarządców to bardzo bolesne zjawisko. Przez ponad 20 lat wytrwale dążyli do podnoszenia rangi zawodów nieruchomościowych, cywilizowania rynku na którym działają, do likwidacji cwaniactwa, bylejakości. Coraz więcej godzin przeznaczali na dokształcanie się. Niektórzy sporządzają wielostronicowe listy błędów coraz częściej popełnianych.

Dziurawe standardy

Wśród owych błędów wymieniają standardy, które nie obejmują wielu obowiązkowych czynności. Nie uwzględniają one indywidualnego charakteru nieruchomości, a przecież inaczej zarządza się domem handlowym, inaczej wczasowym, a inaczej mieszkalnym. Brakuje odpowiednich procedur zwłaszcza administrowania budynkami mieszkalnymi. Każdy zarządca wypracowuje indywidualne zasady postępowania, co – zdarza się – skutkuje niewykonywaniem podstawowych czynności. Brakuje obowiązkowych zapisów w Książkach Obiektu Budowlanego i gdy zdarzy się coś złego, np. katastrofa budowlana, nie ma danych o obiekcie. Lekceważy się regulaminy.

Błędy w rozliczeniach mediów

Błędy w rozliczeniach kosztów dostawy ciepła i wody stają się nagminne. Jak wykazują kontrole (zewnętrzne, bo wewnętrznych się unika), tylko w 40% nieruchomości są poprawne zapisy w regulaminach rozliczeń mediów. W większości przypadków takich regulaminów brakuje, albo nie są sporządzane zgodnie z prawem. Np. jest dowolny podział na koszty stałe i zmienne dostaw ciepła, pomimo że koszty stałe są wykazane przez dostawcę w fakturze przekazanej odbiorcy

Uchyby wody a… Konstytucja

Nieprawidłowością jest przyjmowanie tzw. ryczałtu zużytej wody. Pomijając niefortunne nazewnictwo, to wielkość tzw. ryczałtu należy wykazać, czyli wyliczyć lub oprzeć się na średnim zużyciu wody w opomiarowanych lokalach, aby wskazać zużycie normatywne. Często zdarza się obciążanie kosztem tzw. uchybu wody wyłącznie lokali nie opomiarowanych. Stanowi to naruszenie art. 32 Konstytucji, gdyż ma tu miejsce nierówne traktowanie obywateli względem prawa.

Nie każdy wydatek udokumentowany

Upowszechnia się nieprawidłowe administrowanie przepływem finansowym. Nie każdy wydatek jest udokumentowany, a faktura odpowiednio opisana. Np. każde zapytanie ofertowe powinno być udokumentowane, procedura wyłaniania wykonawcy (np. remontu) potwierdzona protokołem dokonania wyboru jednej z co najmniej trzech ofert.

Ważniejszy interes ogółu

Nie wolno przymykać oka na tworzenie przez mieszkańców barier utrudniających komunikację wewnątrz budynku. Zwyczaj zakładania krat mających utrudnić złodziejom dostęp do mieszkań, które bardziej utrudniały dostęp strażaków gaszących ogień do miejsca, gdzie wybuch pożar na szczęście zanika, gdyż przepisy przeciwpożarowe zadbały o bezpieczeństwo mieszkańców i domów. Jednak wciąż pojawiają się na korytarzach jakieś szafki, rowery. Firmy zarządzające nieruchomościami wysyłają administratorów na „latające dyżury”, aby sprawdzali, czy nie ma utrudnień na traktach komunikacyjnych. Jednak nie zawsze i nie wszędzie tak się dzieje. Dyżur w „godzinach urzędowania” jest mało owocny, bo wówczas mieszkańcy pracują, a najważniejsze są rozmowy, kontakty, wyjaśnienia. To również okazja, żeby dowiedzieć się, co klientowi utrudnia życie w miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych po roku - pierwsze doświadczenia >>>

Pustki na zebraniach

Na zebraniach wspólnot pojawia się najczęściej garstka starszych pań. Zarządcy już się raczej pogodzili z sytuacją, że nawet na walnych, kiedy składa się sprawozdania z wykonania zeszłorocznych planów i podejmuje ważne uchwały na temat przyszłości jest zwykle coraz bardziej pusto. Niektórzy pocieszają się, gdy słyszą wyjaśnienia właścicieli: wszystko jest w porządku, niczego nam nie brakuje, a mamy mało czasu, więc po co mamy przychodzić. No więc krążymy po budynku i zbieramy podpisy pod uchwałami. – To bardzo nieprzyjemne zajęcie, uciążliwe, czasochłonne… Bardziej wrażliwi przyjmują taki stosunek do zebrań jako lekceważenie ich pracy.

Licencja po „nowemu”

Większość federacji i stowarzyszeń, nie chcąc biernie przyglądać się degradacji zawodu zarządcy organizuje kursy edukacyjne, których zwieńczeniem jest wręczenie świadectwa – nazwy są różne – mającego zastąpić dawną licencję. Niestety, ich poziom może budzić zastrzeżenia. Przed deregulacją przygotowanie osoby do zarządzania obejmowało 400 godzin, dziś średnio 50–60.

Marek Majchrzak – prezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości, absolutnie nie godzi się z deprecjacją licencji zdobywanej „po nowemu”. Wspólnie z Krajowym Instytutem Polityki Przestrzennej i Mieszkaniowej organizuje kursy trwające 200 godz. plus 130 godz. dodatkowego szkolenia praktycznego. Mimo, że trzeba zapłacić ok. 2.500 zł (wysoki poziom wykładowców, pomoce naukowe, sale), chętnych przybywa. W 2017 roku było ich 60. Kolejne zajęcia zaczną się jesienią, ale do organizatorów już dzwoni sporo osób. M.in. byli zarządcy lub szykujący się do przejścia na emeryturę, którzy namówili synów lub córki do kontynuowania ich zawodu i teraz chcą ich do tego porządnie przygotować. Ponadto spółdzielnie i deweloperzy zarządzający domami, które wybudowali lepiej płacą dyplomowanemu zarządcy.

Problemy, z którymi borykają się na co dzień zarządcy, mnożą się i nasilają, a wymogi wobec osób gospodarujących nieruchomościami słabną. Czy przetrwa rynek zarządców nieruchomości w obecnym kształcie? W jakim kierunku pójdą zmiany? Można jedynie domniemywać, że podobnie jak w wielu krajach zachodnich, coraz częściej zarządca – wobec malejącego zainteresowania mieszkańców – będzie przejmował również rolę zarządu. A wykształcenie, edukacja? Ta zapewne pogalopuje w stronę techniki, aczkolwiek nie oznacza to, że wiedza prawna stanie się mniej przydatna. Bez niej – ani rusz!  

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządzanie, zarządca nieruchomości, koszty utrzymania nieruchomości, remonty, dłużnicy, windykacje, opłaty za lokale, czynsze, zarządca przymusowy, odbiór odpadów, segregacja śmieci, segregacja odpadów, odpady komunalne, wywóz śmieci, rozliczenia finansowe, opłaty za odpady komunalne, recykling]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19449|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16586|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11861|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl