CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Skończyły się urlopy, zaczęły się schody

Jaki jesteś, zarządco
Irena Scholl  |  Administrator 9/2018  |  16.10.2018
Rys. redakcja AiMN

Zarządzający nieruchomościami wrócili już z zasłużonych urlopów. Nie wszystkim, nawet gdy wyjechali daleko, udało się uciec myślami od problemów, które ich nękają na co dzień. Mijają lata, a kłopotów zamiast ubywać przybywa. Wraz z zarządcami postanowiłam je wymienić, nie celem biadolenia, ale szukania rozwiązania.

Ciąg dalszy artykułu...

Jaki jesteś, zarządco

Wreszcie trzeba powiedzieć, że zarządcy mają narastające problemy sami ze… sobą. Wszelkie obawy, zgłaszane podczas dyskutowania i procesowania niesławnej pamięci pomysłu Jarosława Gowina, wówczas ministra sprawiedliwości, „dzięki” któremu wśród zderegulowanych zawodów znalazł się zawód zarządcy nieruchomości, sprawdziły się. Rozpoczęła się deprecjacja tego interdyscyplinarnego, trudnego zawodu, a poziom kwalifikacji osób rozpoczynających jego wykonywanie zaczął się obniżać.

Dla środowiska zarządców to bardzo bolesne zjawisko. Przez ponad 20 lat wytrwale dążyli do podnoszenia rangi zawodów nieruchomościowych, cywilizowania rynku na którym działają, do likwidacji cwaniactwa, bylejakości. Coraz więcej godzin przeznaczali na dokształcanie się. Niektórzy sporządzają wielostronicowe listy błędów coraz częściej popełnianych.

Dziurawe standardy

Wśród owych błędów wymieniają standardy, które nie obejmują wielu obowiązkowych czynności. Nie uwzględniają one indywidualnego charakteru nieruchomości, a przecież inaczej zarządza się domem handlowym, inaczej wczasowym, a inaczej mieszkalnym. Brakuje odpowiednich procedur zwłaszcza administrowania budynkami mieszkalnymi. Każdy zarządca wypracowuje indywidualne zasady postępowania, co – zdarza się – skutkuje niewykonywaniem podstawowych czynności. Brakuje obowiązkowych zapisów w Książkach Obiektu Budowlanego i gdy zdarzy się coś złego, np. katastrofa budowlana, nie ma danych o obiekcie. Lekceważy się regulaminy.

Błędy w rozliczeniach mediów

Błędy w rozliczeniach kosztów dostawy ciepła i wody stają się nagminne. Jak wykazują kontrole (zewnętrzne, bo wewnętrznych się unika), tylko w 40% nieruchomości są poprawne zapisy w regulaminach rozliczeń mediów. W większości przypadków takich regulaminów brakuje, albo nie są sporządzane zgodnie z prawem. Np. jest dowolny podział na koszty stałe i zmienne dostaw ciepła, pomimo że koszty stałe są wykazane przez dostawcę w fakturze przekazanej odbiorcy

Uchyby wody a… Konstytucja

Nieprawidłowością jest przyjmowanie tzw. ryczałtu zużytej wody. Pomijając niefortunne nazewnictwo, to wielkość tzw. ryczałtu należy wykazać, czyli wyliczyć lub oprzeć się na średnim zużyciu wody w opomiarowanych lokalach, aby wskazać zużycie normatywne. Często zdarza się obciążanie kosztem tzw. uchybu wody wyłącznie lokali nie opomiarowanych. Stanowi to naruszenie art. 32 Konstytucji, gdyż ma tu miejsce nierówne traktowanie obywateli względem prawa.

Nie każdy wydatek udokumentowany

Upowszechnia się nieprawidłowe administrowanie przepływem finansowym. Nie każdy wydatek jest udokumentowany, a faktura odpowiednio opisana. Np. każde zapytanie ofertowe powinno być udokumentowane, procedura wyłaniania wykonawcy (np. remontu) potwierdzona protokołem dokonania wyboru jednej z co najmniej trzech ofert.

Ważniejszy interes ogółu

Nie wolno przymykać oka na tworzenie przez mieszkańców barier utrudniających komunikację wewnątrz budynku. Zwyczaj zakładania krat mających utrudnić złodziejom dostęp do mieszkań, które bardziej utrudniały dostęp strażaków gaszących ogień do miejsca, gdzie wybuch pożar na szczęście zanika, gdyż przepisy przeciwpożarowe zadbały o bezpieczeństwo mieszkańców i domów. Jednak wciąż pojawiają się na korytarzach jakieś szafki, rowery. Firmy zarządzające nieruchomościami wysyłają administratorów na „latające dyżury”, aby sprawdzali, czy nie ma utrudnień na traktach komunikacyjnych. Jednak nie zawsze i nie wszędzie tak się dzieje. Dyżur w „godzinach urzędowania” jest mało owocny, bo wówczas mieszkańcy pracują, a najważniejsze są rozmowy, kontakty, wyjaśnienia. To również okazja, żeby dowiedzieć się, co klientowi utrudnia życie w miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych po roku - pierwsze doświadczenia >>>

Pustki na zebraniach

Na zebraniach wspólnot pojawia się najczęściej garstka starszych pań. Zarządcy już się raczej pogodzili z sytuacją, że nawet na walnych, kiedy składa się sprawozdania z wykonania zeszłorocznych planów i podejmuje ważne uchwały na temat przyszłości jest zwykle coraz bardziej pusto. Niektórzy pocieszają się, gdy słyszą wyjaśnienia właścicieli: wszystko jest w porządku, niczego nam nie brakuje, a mamy mało czasu, więc po co mamy przychodzić. No więc krążymy po budynku i zbieramy podpisy pod uchwałami. – To bardzo nieprzyjemne zajęcie, uciążliwe, czasochłonne… Bardziej wrażliwi przyjmują taki stosunek do zebrań jako lekceważenie ich pracy.

Licencja po „nowemu”

Większość federacji i stowarzyszeń, nie chcąc biernie przyglądać się degradacji zawodu zarządcy organizuje kursy edukacyjne, których zwieńczeniem jest wręczenie świadectwa – nazwy są różne – mającego zastąpić dawną licencję. Niestety, ich poziom może budzić zastrzeżenia. Przed deregulacją przygotowanie osoby do zarządzania obejmowało 400 godzin, dziś średnio 50–60.

Marek Majchrzak – prezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości, absolutnie nie godzi się z deprecjacją licencji zdobywanej „po nowemu”. Wspólnie z Krajowym Instytutem Polityki Przestrzennej i Mieszkaniowej organizuje kursy trwające 200 godz. plus 130 godz. dodatkowego szkolenia praktycznego. Mimo, że trzeba zapłacić ok. 2.500 zł (wysoki poziom wykładowców, pomoce naukowe, sale), chętnych przybywa. W 2017 roku było ich 60. Kolejne zajęcia zaczną się jesienią, ale do organizatorów już dzwoni sporo osób. M.in. byli zarządcy lub szykujący się do przejścia na emeryturę, którzy namówili synów lub córki do kontynuowania ich zawodu i teraz chcą ich do tego porządnie przygotować. Ponadto spółdzielnie i deweloperzy zarządzający domami, które wybudowali lepiej płacą dyplomowanemu zarządcy.

Problemy, z którymi borykają się na co dzień zarządcy, mnożą się i nasilają, a wymogi wobec osób gospodarujących nieruchomościami słabną. Czy przetrwa rynek zarządców nieruchomości w obecnym kształcie? W jakim kierunku pójdą zmiany? Można jedynie domniemywać, że podobnie jak w wielu krajach zachodnich, coraz częściej zarządca – wobec malejącego zainteresowania mieszkańców – będzie przejmował również rolę zarządu. A wykształcenie, edukacja? Ta zapewne pogalopuje w stronę techniki, aczkolwiek nie oznacza to, że wiedza prawna stanie się mniej przydatna. Bez niej – ani rusz!  

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządzanie, zarządca nieruchomości, koszty utrzymania nieruchomości, remonty, dłużnicy, windykacje, opłaty za lokale, czynsze, zarządca przymusowy, odbiór odpadów, segregacja śmieci, segregacja odpadów, odpady komunalne, wywóz śmieci, rozliczenia finansowe, opłaty za odpady komunalne, recykling]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16904|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10519|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10087|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl