Artykuł sponsorowany

Ocieplenie domu styropianem – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac

 AUSTROTHERM Sp. z o.o.  |  17.10.2018  |  1
Ocieplenie domu styropianem – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac
Ocieplenie domu styropianem – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac
Austrotherm Sp. z o.o.

Ocieplenie domu to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści w określonej perspektywie czasowej, jednak, żeby tak się stało, wszelkie działania powinny być poprzedzone analizą kosztów i zysków. Nie mniej ważna jest wiedza na temat różnych rozwiązań termoizolacyjnych oraz stosowanych materiałów.

Jakość a cena

Parametry techniczne materiałów oraz cena to dwa podstawowe czynniki, które powinny być brane pod uwagę podczas wyboru styropianu. Czynniki te nie powinny być analizowane odrębnie, wręcz przeciwnie – znaczenie ma stosunek ceny do jakości. Należy przeanalizować, czy niewiele wyższy wydatek (jednorazowy) w momencie zakupu nie zwróci się w znacznie szybszym czasie.

Który styropian wybrać?

Mocny, trwały, spoisty – to pożądane cechy styropianu, na które wskazuje praktyka wykonawcza. Cechy te umożliwiają łatwiejszy montaż, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko uszkodzeń w trakcie robót. Warto też zwrócić uwagę na gęstość styropianu – cięższy styropian wskazuje na lepsze parametry termoizolacyjne, a w konsekwencji zapewnia większe oszczędności. 

Ocieplenie domu styropianem

Grubszy nie oznacza lepszy

Postęp technologiczny oraz aspekty ekologiczne związane z ograniczeniami zużycia energii spowodowały, że na rynku zaczęły pojawiać się płyty styropianowe o coraz lepszych parametrach termoizolacyjnych, przykładem jest Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM. Specjalny surowiec z dodatkiem grafitu stosowany przy produkcji oraz odpowiednio wysoka gęstość (minimum to 13,5 kg/m33) pozwalają na redukcję grubości warstwy termoizolacyjnej nawet o 30% w stosunku do wyrobów o lambdzie 0,044 - 0,045 W/m*K.

Stryopian i ocieplanie budynku

Ocieplenie domu styropianem – komfort cieplny i bezpieczeństwo

Styropian ma zapewnić większy komfort cieplny, nie może też stanowić zagrożenia dla życia czy zdrowia domowników – to podstawowe założenia, jakim musi sprostać. Stąd przed wyborem materiału do ocieplenia budynku należy sprawdzić, jakich surowców producent używa w procesie ich tworzenia, czy pochodzą one z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Istotne znaczenie mają także jego parametry. Współczynnik przewodzenia ciepła określa zdolność danego materiału do przewodzenia ciepła. Im mniejsza jest wartość tego współczynnika, tym lepiej. Oznacza to, że materiał izolacyjny lepiej chroni przed ucieczką ciepła. Jednak zbyt niska jego wartość (0,044-0,045 W/m*K) może nie spełnić podstawowych, wymaganych przepisami, parametrów wytrzymałościowych i termoizolacyjnych. Analogicznie jest z gęstością styropianu – jej wartość poniżej 11,0 kg/m3 nie wpisuje się w wytyczne procesu termomodernizacyjnego.

Tak, jak już zostało wspomniane – przy wyborze materiałów termoizolacyjnych należy przyjrzeć się ich parametrom oraz jakości. Słaba jakość styropianu już na początku będzie generowała koszty i trudności – pękanie płyt, powstawanie krzywizn i trudność montażu.

logo Austrotherm Austrotherm Sp. z o.o.

Chemików 1

32-600 Oświęcim

+48 33 844 70 33-36
+48 33 844 70 43


www.austrotherm.pl

 

[Austrotherm Sp. z o.o., jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację]

styropian elewacyjny, ocieplenie budynku, ETICS, Austrotherm, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Komentarze

(1)
Filip | 24.10.2018, 07:45

Bardzo fajny materiał, jednak ja zastanawiam się nad ociepleniem domu pianką pur. Jeszcze kalkuluję koszty, wady i zalety obu rozwiązań.

   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15888|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9536|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl