CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Czujniki czadu i dymu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Montaż ma znaczenie
 Hotpin Sp. z o.o.  |  19.10.2018
Czujniki czadu i dymu – montaż ma znaczenie
Czujniki czadu i dymu – montaż ma znaczenie
Hotpin Sp. z o.o.

Czujniki czadu (tlenku węgla) i dymu  to urządzenia, które mają za zadanie chronić zdrowie, a nawet życie człowieka. O ich przydatności raczej nie trzeba nikogo przekonywać – wprawdzie nie zatrzymają one rozprzestrzeniającego się ognia podczas pożaru, ale mogą zapobiec jego wybuchowi, ostrzegają również, kiedy w powietrzu jest zbyt duże stężenie gazów szkodliwych dla człowieka. Jednak urządzenie samo w sobie nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Warunkiem jest odpowiedni jego montaż, a właściwie miejsce, w którym zostanie umieszczone, a także sposób użytkowania.

O czadzie mówi się, że to cichy zabójca. Nie jest to przypadek – nie czuć go ani nie widać, dlatego stanowi tak duże zagrożenie. Ponadto objawy zatrucia tlenkiem, takie jak nudności, ból głowy, zmęczenie, przypominają grypę czy przeziębienie. Tlenek węgla najczęściej powstaje w wyniku niewłaściwie zamontowanych, rozregulowanych bądź źle użytkowanych urządzeń do podgrzewania wody. Innymi, równie często występującymi, źródłami tlenku węgla są ogrzewacze pomieszczeń, kominki, piece kaflowe, kuchnie, a także zablokowane lub nieszczelne przewody kominowe. Można powiedzieć, że gaz ten atakuje znienacka, a najskuteczniejszą obroną przed nim jest właśnie wykrywacz tlenku węgla. Co jest ważne podczas wyboru czujnika?

Po pierwsze: montaż

O skuteczności sygnalizatora czadu decyduje przede wszystkim właściwy montaż. Najlepiej zamontować go w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się jakieś urządzenie grzewcze spalające paliwo (piec kaflowy, kominek, piecyk gazowy itp.), czyli w łazience, kuchni, salonie. Czujniki czadu warto również instalować w pomieszczeniach, w których długo i często przebywamy, czyli na przykład w sypialni lub salonie.

Może być zamontowany na ścianie lub ustawiony na płaskiej powierzchni, w zależności od modelu. Decydując się na detektor tlenku węgla, zadbajmy o to, żeby był on zamontowany na wysokości oczu dorosłego człowieka – ułatwi to odczyt wartości wskazywanych na jego wyświetlaczu. Wówczas obsługa będzie zdecydowanie łatwiejsza. Dodatkowo małe dzieci będą miały do niego utrudniony dostęp.

Niezwykle istotne jest, aby nie montować sygnalizatorów czadu w pobliżu kratek wentylacyjnych oraz okien. W miejscach takich ich działanie mogłoby zostać zakłócone ruchami powietrza. Czujników czadu nie powinno się niczym zasłaniać, na przykład meblami czy zasłonami, żeby nie ograniczać dopływu powietrza. Sprawdź ofertę czujników >>

Gdzie zamontować czujniki czadu i dymu

Czujnik dymu ma za zadanie nie tylko chronić przed ewentualnym wybuchem pożaru. Już samo wdychanie dymu przez człowieka jest niezwykle szkodliwe dla niego samego – i przed tym też czujnik dymu ma ustrzec. Tego typu zabezpieczenia konieczne są zwłaszcza w domach, gdzie znajduje się kominek bądź kuchenka gazowa oraz gdzie mieszkają ludzie starsi i dzieci.

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta i natychmiastowa: wbudowany detektor wyczuwa zbyt duże zadymienie bądź też wysoką temperaturę, a następnie reaguje, wysyłając sygnał świetlny lub dźwiękowy, lub też uruchamiając system zraszaczy.

Czujki dymu montuje się na suficie, najlepiej na środku pomieszczenia. W celu uzyskania najlepszej ochrony powinno się je zainstalować we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu oprócz łazienki. W łazience działanie urządzenia mogłoby bowiem być zakłócane przez parę wodną. Jeśli jednak nie chcemy instalować ich we wszystkich pokojach lub nas na to nie stać, wówczas należy umieścić jeden czujnik na każdej kondygnacji budynku, najlepiej w ciągach komunikacyjnych, na przykład na korytarzu.

Czujek dymu nie należy instalować w pobliżu urządzeń grzewczych - grzejników, pieców, kuchenek itp. Dowiedz się więcej >>

Po drugie: alarm dźwiękowy

Montując czujniki czadu czy dymu, należy pamiętać o jednym, aby rozmieszczać je w taki sposób, żeby wydobywający się z nich alarm dźwiękowy był słyszalny w całym domu. To bardzo ważne, ponieważ na nic się zda, jeżeli detektor wykryje zagrożenie, skoro my tego nie usłyszymy.

Ważny jest również dobór takiego detektora, który jest wyposażony w odpowiednio głośną sygnalizację alarmową. Jeśli mamy taką możliwość, warto najpierw przetestować dane urządzenie pod względem natężenia wydobywającego się z niego dźwięku.

Gdzie zamontować czujniki czadu i dymu

Po trzecie: okres eksploatacji

Obok montażu urządzenia oraz głośności alarmu ważna jest świadomość, że czujka ma swoją żywotność.  W zależności od producenta i modelu są to różne okresy, np. 7 lub 10 lat, jednak  zdarzają się też urządzenia, które mają krótszy i dłuższy czas eksploatacji. Atutem urządzenia jest też możliwość zasilania bateryjnego, gdyż zapewnia to ochronę nawet w przypadku zaniku napięcia w sieci, jednak należy pamiętać o wymianie baterii.

Dobierając czujnik tlenku węgla bądź dymu oraz stosując się do powyższych wskazówek dotyczących ich montażu, wyboru i eksploatacji, zapewnisz domownikom spokój i bezpieczeństwo. Twoja rodzina będzie mogła spokojnie spać, bez obaw, że gdzieś w pomieszczeniu obok czyha na Was niebezpieczeństwo w postaci szkodliwych substancji.

KIDDE Czujnik czadu 5CO COMPACT 

KIDDE Czujnik czadu 5CO COMPACT - 7 lat gwarancji

Czujnik czadu 5CO przeznaczony do monitorowania pomieszczeń pod względem obecności tlenku węgla firmy Kidde.

69,58 zł 97,99 zł
-29%

Cena netto: 56,57 zł


 KIDDE Czujnik tlenku węgla LCD 5DCO

KIDDE Czujnik tlenku węgla LCD 5DCO - 7 lat gwarancji

Czujnik czadu 5DCO firmy Kidde z wyświetlaczem LCD, pokazującym stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu.

82,80 zł 115,01 zł
-28%

Cena netto: 67,32 zł

 KIDDE Czujnik czadu 7DCO COMPACT

KIDDE Czujnik czadu 7DCO COMPACT - 10 lat gwarancji

Czujnik czadu 7DCO przeznaczony do monitorowania pomieszczeń pod względem obecności tlenku węgla firmy Kidde.

91,70 zł 131,00 zł
-30%

Cena netto: 74,55 zł

 Czujnik Czadu i Dymu Kidde 10SCO

Czujnik Czadu i Dymu Kidde 10SCO - 10 lat gwarancji

Czujnik 10SCO służy do ochrony pomieszczeń przed pożarem i tlenkiem węgla. Urządzenie posiada dwa niezależne czujniki (sensory) umieszczone w jednej obudowie.

123,90 zł 172,08 zł
-28%

Cena netto: 100,73 zł

 

Hotpin Sp. z o.o.

Obłaczkowo 144/A
62-300 Września
NIP 779-10-03-569

tel. 61 848 97 94


www.abcelektro.pl

 

[czujniki czadu, czujniki dymu,abc elektro,czujniki tlenku węgla,bezpieczeństwo pożarowe,montaż czujników,kidde,hotpin sp. z o.o.]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Przepisy techniczno-budowlane odnoszące się do wyrobów do wentylacji i klimatyzacji objętych obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 9516|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl