CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Za windę płacą wszyscy mieszkańcy

 Redakcja  |  22.10.2018  |  1
Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Jednak mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania
Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Jednak mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania
fot. archiwum redakcji

Za windę płacą wszyscy mieszkańcy, nawet ci mieszkający na parterze. Nie inaczej jest w przypadku innych części wspólnych – ławek osiedlowych czy siłowni. Nikt nikogo nie rozlicza, czy korzysta z siłowni czy ławki osiedlowej, płacić musi każdy.

Deweloperzy uatrakcyjniają osiedla, mieszkańcy za wszystko płacą

Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania. Przepisy dotyczące utrzymania nieruchomości wspólnej w dużej wspólnocie (minimum 8 lokali) reguluje ustawa o własności lokali. I zgodnie z jej zapisami właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także pokrywa koszty zarządu nieruchomością wspólną w formie bieżących opłat. A przecież basen, siłownia czy winda – wszystko to są części nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że wszyscy, bez wyjątku, zobligowani są do ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem. Wspomniana ustawa mówi również, że na wydatki związane z nieruchomością wspólną składają się: remonty, konserwacje, utrzymanie porządku i wywóz nieczystości, płace członków zarządu, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, a także opłaty za media, antenę zbiorczą i windę oraz na fundusz remontowy (jeśli wspólnota taki posiada).

Przeczytaj również: Dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązkowe zaliczki

Właściciele lokali płacą zaliczki przez cały rok kalendarzowy. Następnie po jego zakończeniu otrzymują od zarządu informację, ile wpłacili na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz czy wpłacone kwoty były wystarczające. Wysokość zaliczki uzależniona jest od posiadanego przez właściciela udziału w nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym kwota zaliczki jest wyższa – więcej zapłaci właściciel dużego mieszkania, a mniej kawalerki. Inaczej jest w przypadku właścicieli lokali użytkowych. Jeżeli prowadzą oni działalność, która powoduje wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, to wspólnota mieszkaniowa może podnieść im zaliczkę. Sami też właściciele decydują o kwocie zaliczki. W tym celu podejmują uchwałę. Zdarza się, że zarząd sam podnosi wysokość miesięcznych zaliczek. Nie ma jednak do tego prawa, ponieważ są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, a na takie musi być zgoda wspólnoty.

Zarząd proponuje, mieszkańcy odrzucają, sąd rozstrzyga

Zarząd może zaproponować właścicielom, aby ci podjęli uchwałę, żeby wpłacać więcej niż dotychczas, ale właściciele mogą uchwały nie podjąć. Jeśli jednak ustalą za niską kwotę, to najprawdopodobniej w przyszłości będą musieli dopłacać. Jeśli właściciele odmawiają podjęcia uchwały obligującej ich do podniesienia kosztów koniecznych, np. kosztów remontu, którego zaniechanie może być groźne dla bezpieczeństwa osób lub mienia, to zarząd może żądać, aby sąd rozstrzygnął tę kwestię i zobowiązał do tego właścicieli. Wtedy oświadczenie woli właścicieli zastępuje orzeczenie sądowe.

Dowiedz się więcej: Kto remontuje taras będący stropodachem

Rozliczenie: nadpłata, niedopłata

Rozliczenie jest dostarczane na piśmie i przygotowuje je zarząd. Najczęściej wręcza je po rocznym zebraniu wspólnoty. Niedopłatę właściciel lokalu ma obowiązek uiścić, a  nadwyżka może zostać przeznaczona na przyszłe zaliczki. Wspólnota musi jednak podjąć uchwałę w tej sprawie. Bez niej zarząd nie ma prawa dysponować nadpłatami. Musi oddać je właścicielom. Nadpłata z tytułu kosztów utrzymania poszczególnych lokali stanowi własność ich właścicieli. Każdy samodzielnie decyduje, czy te pieniądze mają zostać mu zwrócone, czy też zaliczone na poczet przyszłych należności.

 

 

Kiedy do sądu

Jeśli właściciel uzna, że wysokość zaliczki jest niezgodna z prawem, może zaskarżyć ją do sądu. Najczęściej dochodzi do tego, gdy wspólnota nie chce podjąć uchwały niezbędnej do utrzymania nieruchomości w dobrym stanie technicznym albo wstrzymuje się od ponoszenia kosztów. Uchwała może być sprzeczna z umową właścicieli w sprawie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela. Pozew do sądu może złożyć jeden lub kilku właścicieli. Właściwy jest sąd okręgowego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Pozew składa się przeciwko wspólnocie w ciągu sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lub od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

[ustawa o własności lokali (uwl), nieruchomość wspólna, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, koszty bieżącej eksploatacji nieruchomości wspólnej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10672|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10245|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl