CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Za windę płacą wszyscy mieszkańcy

 Redakcja  |  22.10.2018  |  1
Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Jednak mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania
Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Jednak mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania
fot. archiwum redakcji

Za windę płacą wszyscy mieszkańcy, nawet ci mieszkający na parterze. Nie inaczej jest w przypadku innych części wspólnych – ławek osiedlowych czy siłowni. Nikt nikogo nie rozlicza, czy korzysta z siłowni czy ławki osiedlowej, płacić musi każdy.

Deweloperzy uatrakcyjniają osiedla, mieszkańcy za wszystko płacą

Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania. Przepisy dotyczące utrzymania nieruchomości wspólnej w dużej wspólnocie (minimum 8 lokali) reguluje ustawa o własności lokali. I zgodnie z jej zapisami właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także pokrywa koszty zarządu nieruchomością wspólną w formie bieżących opłat. A przecież basen, siłownia czy winda – wszystko to są części nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że wszyscy, bez wyjątku, zobligowani są do ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem. Wspomniana ustawa mówi również, że na wydatki związane z nieruchomością wspólną składają się: remonty, konserwacje, utrzymanie porządku i wywóz nieczystości, płace członków zarządu, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, a także opłaty za media, antenę zbiorczą i windę oraz na fundusz remontowy (jeśli wspólnota taki posiada).

Przeczytaj również: Dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązkowe zaliczki

Właściciele lokali płacą zaliczki przez cały rok kalendarzowy. Następnie po jego zakończeniu otrzymują od zarządu informację, ile wpłacili na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz czy wpłacone kwoty były wystarczające. Wysokość zaliczki uzależniona jest od posiadanego przez właściciela udziału w nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym kwota zaliczki jest wyższa – więcej zapłaci właściciel dużego mieszkania, a mniej kawalerki. Inaczej jest w przypadku właścicieli lokali użytkowych. Jeżeli prowadzą oni działalność, która powoduje wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, to wspólnota mieszkaniowa może podnieść im zaliczkę. Sami też właściciele decydują o kwocie zaliczki. W tym celu podejmują uchwałę. Zdarza się, że zarząd sam podnosi wysokość miesięcznych zaliczek. Nie ma jednak do tego prawa, ponieważ są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, a na takie musi być zgoda wspólnoty.

Zarząd proponuje, mieszkańcy odrzucają, sąd rozstrzyga

Zarząd może zaproponować właścicielom, aby ci podjęli uchwałę, żeby wpłacać więcej niż dotychczas, ale właściciele mogą uchwały nie podjąć. Jeśli jednak ustalą za niską kwotę, to najprawdopodobniej w przyszłości będą musieli dopłacać. Jeśli właściciele odmawiają podjęcia uchwały obligującej ich do podniesienia kosztów koniecznych, np. kosztów remontu, którego zaniechanie może być groźne dla bezpieczeństwa osób lub mienia, to zarząd może żądać, aby sąd rozstrzygnął tę kwestię i zobowiązał do tego właścicieli. Wtedy oświadczenie woli właścicieli zastępuje orzeczenie sądowe.

Dowiedz się więcej: Kto remontuje taras będący stropodachem

Rozliczenie: nadpłata, niedopłata

Rozliczenie jest dostarczane na piśmie i przygotowuje je zarząd. Najczęściej wręcza je po rocznym zebraniu wspólnoty. Niedopłatę właściciel lokalu ma obowiązek uiścić, a  nadwyżka może zostać przeznaczona na przyszłe zaliczki. Wspólnota musi jednak podjąć uchwałę w tej sprawie. Bez niej zarząd nie ma prawa dysponować nadpłatami. Musi oddać je właścicielom. Nadpłata z tytułu kosztów utrzymania poszczególnych lokali stanowi własność ich właścicieli. Każdy samodzielnie decyduje, czy te pieniądze mają zostać mu zwrócone, czy też zaliczone na poczet przyszłych należności.

 

 

Kiedy do sądu

Jeśli właściciel uzna, że wysokość zaliczki jest niezgodna z prawem, może zaskarżyć ją do sądu. Najczęściej dochodzi do tego, gdy wspólnota nie chce podjąć uchwały niezbędnej do utrzymania nieruchomości w dobrym stanie technicznym albo wstrzymuje się od ponoszenia kosztów. Uchwała może być sprzeczna z umową właścicieli w sprawie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela. Pozew do sądu może złożyć jeden lub kilku właścicieli. Właściwy jest sąd okręgowego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Pozew składa się przeciwko wspólnocie w ciągu sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lub od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

[ustawa o własności lokali (uwl), nieruchomość wspólna, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, koszty bieżącej eksploatacji nieruchomości wspólnej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10354|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl