CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Za windę płacą wszyscy mieszkańcy

 Redakcja  |  22.10.2018  |  1
Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Jednak mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania
Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Jednak mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania
fot. archiwum redakcji

Za windę płacą wszyscy mieszkańcy, nawet ci mieszkający na parterze. Nie inaczej jest w przypadku innych części wspólnych – ławek osiedlowych czy siłowni. Nikt nikogo nie rozlicza, czy korzysta z siłowni czy ławki osiedlowej, płacić musi każdy.

Deweloperzy uatrakcyjniają osiedla, mieszkańcy za wszystko płacą

Nowoczesne osiedla naprawdę robią wrażenie – baseny, siłownie, jeziorka. Mało kto zastawia się co z kosztami ich utrzymania. Przepisy dotyczące utrzymania nieruchomości wspólnej w dużej wspólnocie (minimum 8 lokali) reguluje ustawa o własności lokali. I zgodnie z jej zapisami właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także pokrywa koszty zarządu nieruchomością wspólną w formie bieżących opłat. A przecież basen, siłownia czy winda – wszystko to są części nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że wszyscy, bez wyjątku, zobligowani są do ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem. Wspomniana ustawa mówi również, że na wydatki związane z nieruchomością wspólną składają się: remonty, konserwacje, utrzymanie porządku i wywóz nieczystości, płace członków zarządu, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, a także opłaty za media, antenę zbiorczą i windę oraz na fundusz remontowy (jeśli wspólnota taki posiada).

Przeczytaj również: Dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązkowe zaliczki

Właściciele lokali płacą zaliczki przez cały rok kalendarzowy. Następnie po jego zakończeniu otrzymują od zarządu informację, ile wpłacili na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz czy wpłacone kwoty były wystarczające. Wysokość zaliczki uzależniona jest od posiadanego przez właściciela udziału w nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym kwota zaliczki jest wyższa – więcej zapłaci właściciel dużego mieszkania, a mniej kawalerki. Inaczej jest w przypadku właścicieli lokali użytkowych. Jeżeli prowadzą oni działalność, która powoduje wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, to wspólnota mieszkaniowa może podnieść im zaliczkę. Sami też właściciele decydują o kwocie zaliczki. W tym celu podejmują uchwałę. Zdarza się, że zarząd sam podnosi wysokość miesięcznych zaliczek. Nie ma jednak do tego prawa, ponieważ są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, a na takie musi być zgoda wspólnoty.

Zarząd proponuje, mieszkańcy odrzucają, sąd rozstrzyga

Zarząd może zaproponować właścicielom, aby ci podjęli uchwałę, żeby wpłacać więcej niż dotychczas, ale właściciele mogą uchwały nie podjąć. Jeśli jednak ustalą za niską kwotę, to najprawdopodobniej w przyszłości będą musieli dopłacać. Jeśli właściciele odmawiają podjęcia uchwały obligującej ich do podniesienia kosztów koniecznych, np. kosztów remontu, którego zaniechanie może być groźne dla bezpieczeństwa osób lub mienia, to zarząd może żądać, aby sąd rozstrzygnął tę kwestię i zobowiązał do tego właścicieli. Wtedy oświadczenie woli właścicieli zastępuje orzeczenie sądowe.

Dowiedz się więcej: Kto remontuje taras będący stropodachem

Rozliczenie: nadpłata, niedopłata

Rozliczenie jest dostarczane na piśmie i przygotowuje je zarząd. Najczęściej wręcza je po rocznym zebraniu wspólnoty. Niedopłatę właściciel lokalu ma obowiązek uiścić, a  nadwyżka może zostać przeznaczona na przyszłe zaliczki. Wspólnota musi jednak podjąć uchwałę w tej sprawie. Bez niej zarząd nie ma prawa dysponować nadpłatami. Musi oddać je właścicielom. Nadpłata z tytułu kosztów utrzymania poszczególnych lokali stanowi własność ich właścicieli. Każdy samodzielnie decyduje, czy te pieniądze mają zostać mu zwrócone, czy też zaliczone na poczet przyszłych należności.

 

 

Kiedy do sądu

Jeśli właściciel uzna, że wysokość zaliczki jest niezgodna z prawem, może zaskarżyć ją do sądu. Najczęściej dochodzi do tego, gdy wspólnota nie chce podjąć uchwały niezbędnej do utrzymania nieruchomości w dobrym stanie technicznym albo wstrzymuje się od ponoszenia kosztów. Uchwała może być sprzeczna z umową właścicieli w sprawie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela. Pozew do sądu może złożyć jeden lub kilku właścicieli. Właściwy jest sąd okręgowego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Pozew składa się przeciwko wspólnocie w ciągu sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lub od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

[ustawa o własności lokali (uwl), nieruchomość wspólna, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, koszty bieżącej eksploatacji nieruchomości wspólnej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11456|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11025|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl