Artykuł sponsorowany

Alior Bank oferuje preferencyjne finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych

 Alior Bank  |  14.11.2018
Alior Bank oferuje preferencyjne finansowanie termomodernizacji  wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Alior Bank oferuje preferencyjne finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Alior Bank

Na pytania o Pożyczkę Termomodernizacyjną odpowiada Anna Nikodemska-Minota - Menedżer ds. Produktów Kredytowych Klienta Biznesowego w Alior Banku.

Niedawno Alior Bank uruchomił nowy produkt - Pożyczkę Termomodernizacyjną. Kto może skorzystać z tej oferty ?

Pożyczka przeznaczona jest na finansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, więc jest adresowana do spółdzielni mieszkaniowych (SM), wspólnot mieszkaniowych (WM) i Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Dzięki umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), Alior Bank może oferować tę pożyczkę na terenie trzech województw – dolnośląskiego, łódzkiego i podlaskiego. Co ważne, w łódzkim z finansowania mogą skorzystać także jednostki samorządu terytorialnego i jednostki sektora finansów publicznych. Inwestorzy z tego właśnie województwa mogą już składać wnioski. Jeszcze w tym roku udostępnimy możliwość składania wniosków o pożyczkę dla inwestorów z pozostałych dwóch województw, czyli dolnośląskiego i podlaskiego. Pożyczki Termomodernizacyjne będą udzielane do momentu pełnego wykorzystania środków unijnych powierzonych Alior Bankowi dla danego regionu.

Co można finansować pożyczką?

Na przykład modernizację przegród zewnętrznych budynków, czyli izolację cieplną, wymianę wyposażenia na energooszczędne, w tym stolarki okiennej i drzwiowej, ale też przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła z wyłączeniem źródeł ciepła opalanych węglem, a nawet przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji.

Na jakich warunkach udzielane jest to finansowanie?

Pożyczka współfinansowana jest ze środków unijnych pochodzących z regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 i środków własnych Alior Banku. Dzięki temu jej koszty są dużo niższe od kosztów kredytu komercyjnego wspieranego premią termomodernizacyjną.

To, co wyróżnia naszą ofertę, to po pierwsze znacznie mniejsze niż oferowane na rynku oprocentowanie. W zależności od województwa i planowanej skali poprawy efektywności energetycznej budynku oprocentowanie wynosi od 0,15 proc. do 0,55 proc. w skali roku. I jest to łączne oprocentowanie, które obowiązuje przez cały okres kredytowania. Po drugie – brak opłat i prowizji z tytułu przyznania i uruchomienia pożyczki. I na koniec, długi okres kredytowania – w zależności od regionu - 10, 15 lub 20 lat z karencją w spłacie kapitału.

 

Podstawowe parametry Pożyczki Termomodernizacyjnej

Województwo

Dolnośląskie

Łódzkie

Podlaskie

Maksymalny okres spłaty

20 lat

15 lat

10 lat

Maksymalny okres karencji w spłacie kapitału

12 miesięcy

18 miesięcy

18 miesięcy

Maksymalna wartość pożyczki

5 mln zł

3,6 mln zł

1 mln zł

Podstawowe oprocentowanie (przy oszczędności energii w przedziale 25-40%) – stałe w całym okresie kredytowania

0,5%

0,5%

0,3 stopy bazowej KE – obecnie 0,55% (od 1 stycznia 2018 r. stopa bazowa wynosi 1,85%)

Inwestorzy

SM, WM, TBS

SM, WM, TBS, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki sektora finansów publicznych

SM, WM, TBS

Opłaty i prowizje

Brak

Brak

Brak

Alior Bank uzależnia decyzję o przyznaniu Pożyczki Termomodernizacyjnej od zdolności kredytowej klienta.

 

Czy – podobnie jak w innych programach finansowania termomodernizacji – niezbędne jest przygotowanie przez inwestora audytu energetycznego budynku?

Tak, to warunek konieczny. Klient, czyli inwestor, musi nam przedstawić audyt energetyczny ex ante potwierdzający możliwość poprawy efektywności energetycznej budynku o co najmniej 25 proc. Opracowaliśmy i udostępniliśmy na naszej stronie internetowej wzór takiego audytu i to on powinien być stosowany w przypadku wnioskowania o pożyczkę w Alior Banku.

Jakie są różnice między Pożyczką Termomodernizacyjną a popularnymi kredytami z dopłatą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów?

Jest kilka bardzo istotnych różnic. Inwestor korzystający z premii termomodernizacyjnej płaci 0,6 proc. prowizji za jej uzyskanie. W przypadku finansowania oferowanego przez Alior Bank klient nie ponosi żadnych opłat. Jak już wspomniałam, łączny koszt pożyczki jest znacznie niższy niż koszt kredytu komercyjnego wspieranego premią termomodernizacyjną. Oprocentowanie naszej Pożyczki Termomodernizacyjnej jest też stałe w całym – potencjalnie bardzo długim – okresie kredytowania. Eliminuje to ryzyko zwiększenia kosztu finansowania, a więc wydatków po stronie inwestora. Stałe oprocentowanie ułatwia także długoterminowe planowanie finansowe. Warto też podkreślić, że nasze Pożyczki Termomodernizacyjne są udzielane według prostych procedur, a inwestorzy mogą liczyć na wsparcie Alior Banku w przygotowaniu wniosku o finansowanie. Wystarczy, że zgłoszą się do naszego oddziału.

Jakiego zabezpieczenia spłaty pożyczki oczekujecie od inwestorów?

Zabezpieczenie spłaty jest indywidualnie dostosowywane do sytuacji inwestora. W przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych standardową formą zabezpieczenia jest pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami tych podmiotów oraz cesja wierzytelności z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości.

Gdzie można uzyskać bliższe informacje o Państwa ofercie?

Pełne informacje, w tym m.in. Karty produktu, które określają szczegółowy zakres możliwych wydatków, wzór wniosków o pożyczkę, poradnik dla inwestorów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są dostępne na naszej stronie internetowej. Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z naszymi  bankierami w oddziałach w Łodzi, Wrocławiu i Białymstoku. Adresy tych placówek są także dostępne na naszej stronie internetowej.

Dziękuję za rozmowę. 

 

[alior bank,termomodernizacja budynku,dofinansowanie energooszczędności,finansowanie termomodernizacji,pożyczka na termomodernizację]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9664|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl