Do dokonania w ten sposób podziału prawnego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość konieczna jest zgoda właścicieli lokali wyrażona w formie uchwały, o której stanowi art. 22 ust. 4 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Problem powstał na tle postępowania wieczysto-księgowego. Właścicielka mieszkania w jednej z wrocławskich wspólnot kupiła od innego właściciela należącego do wspólnoty komórkę o niewielkich rozmiarach przynależną do nieruchomości. Pomieszczenie, będące przedmiotem zakupu, nie miało swego numeru w księdze wieczystej.
Przeczytaj również: Podział lokalu na dwa odrębne mieszkania
Zgoda wspólnoty
Sąd wieczystoksięgowy powziął pewne wątpliwości. Mianowicie, czy przy takiej transakcji nie jest potrzebna zgoda wszystkich członków wspólnoty? Czy odłączenie tego pomieszczenia jest podziałem w rozumieniu art. 22 ust. 4 ustawy o własności lokali?
Zgodnie z przywołanym przepisem połączenie dwóch odrębnych lokali w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
![]() |
W artykule sprawdzisz, gdzie zamontować czujnik tlenku węgla i czujnik dymu. W łazience, w sypialni, w kuchni czy w salonie? |
Dowiedz się więcej: Nowe mieszkanie z wadami? O rękojmi i gwarancji
Obrót dozwolony
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały stwierdził, że dla skutecznego złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej pomieszczenia przynależnego wyznacza oznaczenie. Nie trzeba komórce czy strychowi nadawać odrębnego numeru, ale zgoda wspólnoty w postaci uchwały jest niezbędna.
Sędzia sprawozdawca podkreślił, że obrót pomieszczeniami przynależnymi pomiędzy właścicielami odrębnych lokali we wspólnocie jest dozwolony. Należy te działania traktować jak podział nieruchomości i stąd potrzebna jest zgoda. Pomieszczenie takie, którym może być garaż czy strych, nie jest częścią składową według art. 47 kc (część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych) i może być samodzielnym przedmiotem obrotu - wyjaśnił SN.
Źródło: prawo.pl
[ustawa o własności lokali (uwl), księga wieczysta, pomieszczenia przynależne do nieruchomości, zgoda właścicieli lokali]