Artykuł sponsorowany

Przegląd produktów do usuwania zanieczyszczeń w instalacji

 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  29.04.2020  |  7
Przegląd produktów do usuwania zanieczyszczeń w instalacji
Przegląd produktów do usuwania zanieczyszczeń w instalacji
Caleffi Hydronic Solutions

Na rynku jest wiele urządzeń przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń. Niestety część z nich posiada znaczne ograniczenia. Jakie? - zapraszamy do lektury.

Zanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy:

 • nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników
 • nieprawidłowe działanie zaworów termostatycznych
 • nieprawidłowe działanie elementów równoważących
 • niska sprawność elementów grzejnych

Z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na jakość wody znajdującej się w instalacji. Tylko woda pozbawiona zanieczyszczeń gwarantuje pracę układu z najwyższą sprawnością, co przyczynia się do obniżenia kosztów.
Przez ostatnie lata na rynku pojawiły się wysokowydajne urządzenia przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń, część z nich posiada ograniczenia, które pozwalają na zastosowanie jedynie w niektórych układach. Poniżej przedstawiono przegląd rozwiązań przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń w instalacjach grzewczych. Uzupełnij formularz, a my usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji >>

Filtry skośne

W instalacjach grzewczych najczęściej możemy spotkać filtry z wkładem i średnicy oczka 400 ÷ 500 μm. Urządzenia tego typu są w stanie usunąć zanieczyszczenie o wielkości równej lub większej od tej wartości. Przepustowość filtrów określana jest przy pomocy współczynników Kv, których wartość podana jest dla elementu wolnego od zanieczyszczeń. W trakcie pracy przepustowość stopniowo się zmniejsza. Może być to przyczyną problemów pracy instalacji w postaci wysokiej straty ciśnienia, a w konsekwencji niedostatecznej ilości czynnika doprowadzanego do odbiorników. Z tego względu konieczna jest okresowa kontrola czystości wkładów filtracyjnych. W celu przeprowadzenia czyszczenia i konserwacji wkładu filtracyjnego należy zainstalować dwa zawory odcinające przed i za filtrem.


Zalety :Filtry skośne Caleffi

 • usuwanie zanieczyszczeń podczas pierwszego przepływu czynnika
 • niska cena
 • możliwość czyszczenia i wymiany wkładu bez konieczności demontażu korpusu

Wady:

 • niski stopień usuwania zanieczyszczeń - 400 ÷ 500 μm
 • ręczne czyszczenie poprzez płukanie wkładu
 • częste okresowe czyszczenie
 • wzrost spadku ciśnienia wraz z osadzającymi się zanieczyszczeniami

Filtr siatkowy seria 577

Filtr siatkowy seria 577 Caleffi Hydronic Solutions

Dowiedz się więcej o produkcie >>

 
 

Bezpłatny poradnik Caleffi

Korpusy z wymiennymi wkładami

Zasada działania tego typu urządzeń zbliżona jest do filtrów skośnych. Woda przepływając przez wkład filtracyjny osadza na jego powierzchni zanieczyszczenia. Główna różnica jest w wielkości elementu filtracyjnego. Większa powierzchnia filtracyjna pozwala na zastosowanie drobniejszych oczek. Wkład filtracyjny może być wykonany z różnych materiałów (stal, polipropylen). Wkłady typu plisowanego pozwalają znacznie zwiększyć powierzchnię filtrującą. Typowe wymiary siatek filtracyjnych mogą wynosić od 1 do 200 μm. Czyszczenie elementów filtrujących wymaga otwarcia urządzenia. W przypadku drobnych oczek wymagana jest wymiana wkładu filtracyjnego.

Korpusy z wymiennymi wkładami

Zalety:

 • usuwanie zanieczyszczeń podczas pierwszego przepływu czynnika
 • duża powierzchnia filtracyjna
 • duży zakres elementów filtracyjnych

Wady:

 • stosunkowo duże wymiary
 • utrudnione czyszczenie elementów filtracyjnych
 • wzrost spadku ciśnienia wraz z osadzającymi się zanieczyszczeniami

 

Złoża filtracyjne

Złoża filtracyjne stosowane są do usuwania zarówno cząstek o dużych średnicach, jak również drobnych tlenków metali, w zależności od zastosowanego złoża. Filtry składają się z kolejnych warstw o różnym uziarnieniu. Każda z nich ma określone działanie filtracyjne. W tego typu urządzeniach, nawet przy osiągnięciu wysokiego poziomu filtracji, nie jest możliwe wykorzystanie elementów magnetycznych do usunięcia zanieczyszczeń ferromagnetycznych. Do prawidłowego działania urządzenia wymagane jest okresowe płukanie zwrotne, gdy spadek ciśnienia osiąga lub przekracza maksymalną dopuszczalną wartość. Czyszczenie polega na przepływie wody przez złoże w kierunku przeciwnym. Przepuszczając dużą ilość wody, materiał z którego wykonane jest złoże -  rozszerza się, co umożliwia oddzielenie zatrzymanych zanieczyszczeń i ich usunięcie.

Urządzenie przewidziane jest na określoną ilość cykli pracy, po których konieczna jest wymiana warstw filtracyjnych. Urządzenia najczęściej montowane są na obejściu ze względu na duże generowane straty ciśnienia. Skontaktujemy się z Tobą po uzupełnieniu formularza >>

Złoża filtracyjne

Zalety:

 • możliwość płukania/czyszczenia bez konieczności otwarcia urządzenia
 • wysoki stopień usuwania zanieczyszczeń

Wady:

 • brak możliwości usuwania zanieczyszczeń ferromagnetycznych
 • wysokie straty ciśnienia
 • konieczność wymiany złoża po zakładanym okresie czasu

 

Separatory zanieczyszczeń

Separatory zanieczyszczeń wykorzystują różną gęstość cząsteczek zanieczyszczeń, w celu oddzielenia ich od wody. Separacja zanieczyszczeń może odbywać się poprzez wykorzystanie:

 • Siły odśrodkowej. Specjalna konstrukcja urządzenia wymusza ruch wirowy czynnika. Zanieczyszczenia pod wpływem siły odśrodkowej kierowane są na zewnątrz gdzie opadają grawitacyjnie. Aby zagwarantować poprawną pracę urządzenia wymagane jest utrzymanie stałej prędkości.
 • Siły grawitacji. Zanieczyszczenia wytrącane są w komorze zbiorczej dzięki zmniejszeniu prędkości przepływu (powiększona komora). Element wewnętrzny dodatkowo ułatwia wytrącanie zawieszonych cząstek w wodzie. Aby separator był skuteczny zalecana maksymalna prędkość czynnika na przyłączach urządzenia musi pozostać w granicach 1 ÷ 1,5 m/s.

W obu rozwiązaniach zanieczyszczenia można opróżnić nawet wtedy, gdy system działa po prostu otwierając zawór znajdujący się w dolnej części. W celu dokładniejszego czyszczenia prawie zawsze można usunąć górną część urządzeń, aby uzyskać dostęp do komory gromadzenia osadu.

Separatory zanieczyszczeń można wyposażyć w elementy magnetyczne, co pozwala na eliminację zanieczyszczeń ferromagnetycznych. W przypadku urządzeń grawitacyjnych ten efekt jest optymalny.

Zanieczyszczenia mogą być usuwane podczas pracy instalacji poprzez zawór spustowy zlokalizowany w dolnej części urządzenia.

Separatory zanieczyszczeń

Zalety:

●        prosta konserwacja

●        usuwanie zanieczyszczeń podczas pracy instalacji

●        separacja zanieczyszczeń ferromagnetycznych

Wady:

●        stopniowe usuwanie zanieczyszczeń

●        skuteczność separacji jest związana z prędkością przepływu czynnika

 

DIRTMAG® - Separator zanieczyszczeń z magnesem 5463 Caleffi Hydronic Solutions DIRTCAL - Separator zanieczyszczeń serii 5465 Caleffi Hydronic Solutions

DIRTMAG® - Separator zanieczyszczeń z magnesem 5463 Caleffi Hydronic Solutions

 

DIRTCAL - Separator zanieczyszczeń serii 5465 Caleffi Hydronic Solutions

 

Filtr-separator magnetyczny z funkcją automatycznego czyszczenia

DirtmagClean®  - Filtr-separator magnetyczny z funkcją automatycznego czyszczenia,  to urządzenie które usuwa zanieczyszczenia z systemu dzięki zastosowaniu odpowiednio rozmieszczonych elementów  filtracyjnych wewnątrz korpusu urządzenia. Specjalna siatka filtracyjna umożliwia stopniowe usuwanie zanieczyszczeń, które osadzają się na powierzchni filtrów. Drobna siatka filtrująca stopniowo blokuje cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości do 2 μm. Ferromagnetyczne zanieczyszczenia są separowane przez elementy magnetyczne i zatrzymywane.

Gwarantuje to całkowite oczyszczenie wody instalacyjnej, przy jednoczesnym utrzymaniu wartości spadku na akceptowalnym poziomie. Urządzenie wyposażone zostało w układ usuwania zanieczyszczeń wraz z mechanizmem automatycznego czyszczenia, który pozwala ograniczyć częstotliwość konserwacji.

Filtr-separator magnetyczny z funkcją automatycznego czyszczenia

Zalety

 • usuwanie zanieczyszczeń podczas pierwszego przepływu czynnika
 • prosty sposób usuwania zanieczyszczeń
 • wszystkie operacje związane z pracą urządzenia odbywają się automatycznie
 • wysoka sprawność usuwania zanieczyszczeń

 

 

Caleffi DIRTMAGCLEAN®

Caleffi DIRTMAGCLEAN® - Filtr-separator magnetyczny z funkcją automatycznego czyszczenia seria 579

 

 

Podsumowując przedstawione rozwiązania, najlepszym układem dla zabezpieczenia instalacji przed zgubnym wpływem zanieczyszczenia będzie połączenie szybkości usuwania, jakie dają filtry ze sprawnością eliminacji jaką prezentują separatory. Wszystkie te cechy zostały połączone w urządzeniu DirtmagClean® – filtrze-separatorze zanieczyszczeń, zaprojektowanym przez firmę Caleffi Hydronic Solutions. Z pewnością jest to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie ochrony instalacji. Urządzenie przeznaczone jest dla średnich i dużych instalacji. W mniejszych układach najlepiej sprawdzi się zastosowanie separatorów zanieczyszczeń wraz z filtrami

W celu poszerzenia wiedzy dotyczącej usuwania zanieczyszczeń zapraszamy do uzupełnienia formularza, po czym nasi eksperci skontaktują się z Państwem >>


 Jak również do zapoznania się z kanałem YouTube firmy Caleffi, gdzie prezentujemy filmy poświęcone naszym produktom.

 

Zabezpieczenie instalacji - Caleffi

 

źródło: www.caleffi.com

 

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

 

[DIRTMAGCLEAN®,Caleffi Poland Sp. z o.o.,separator,usuwanie zanieczyszczeń z instalacji,separator magnetyczny,filtry,filtry skośne,złoza filtracyjne]

Komentarze

(4)
Bartłomiej_1984 | 17.06.2020, 05:24
Podstawą według mnie jest okresowa kontrola wkładów
Jeremi | 14.07.2020, 18:41
Bardzo ciekawy przegląd rozwiązań rynkowych.
Bolek12 | 14.07.2020, 20:46
W instalacjach chłodniczych dość istotny jest stan instalacji bo każda awaria rodzi mnóstwo kosztów
JadwigaRT | 22.10.2020, 12:22
w tym wypadku dobrze skorzystać i za audytu energetycznego przedsiębiorstwa http://audytenergetyczny.info i z białych certyfikatów http://bialecertyfikaty.info i z ulgi na robotyzację http://ulganarobotyzacje.info
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Sąsiedzkie spory
 • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19916|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17232|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12193|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl