CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

W trosce o klienta, czyli strategiczne znaczenie obsługi zgłoszeń

Wiesław  Pawelec  |  Administrator 2/2011  |  17.02.2011  |  1

Procesowe i rzetelne podejście do potrzeb i uwag przekazywanych do zarządcy (facility managerowi) od klientów, ma duże znaczenie dla wizerunku zarządznej nieruchomości i samego zarządcy. Klient płacąc za usługi związane z użytkowaniem nieruchomości, ma pełne prawo oczekiwać bezpiecznych i ergonomicznych warunków w użytkowanej nieruchomości, a sposób, w jaki zaspokajane są jego bieżące potrzeby wpływa na opinię, wizerunek, atrakcyjność, a docelowo wartość rynkową nieruchomości.

 

Każdy facility manager zgodnie z definicją czym jest Facility Mana­ge­m­ent (FM), swoje działania musi zorientować na klienta, czyli użytkownika budynku. Klient jest głównym celem i gdy głębiej przeanalizujemy działalność w kategoriach FM w budynku, to w zasadzie wszystko, włącznie z zaawansowaną technologią, systemami bezpieczeństwa, organizacją serwisowania, ergonomią miejsca pracy itp., sprowadza się do klienta.

Tak ukierunkowane działanie czyni facility managera uczestnikiem i partnerem w sferze strategii biznesowej realizowanej przez właściciela nieruchomości oraz klienta. Pojęcie „klient" ma takie samo znaczenie zarówno w przypadku świadczenia usług przez profesjonalną firmę FM realizującą swe działania w oparciu o umowę, jak również w przypadku wyspecjalizowanej komórki FM funkcjonującej w ramach danej organizacji w strukturach właściciela nieruchomości.

Wybór opcji usług FM, na którą decyduje się właściciel lub zarządca nieruchomości, nie zmienia podstawowego ukierunkowania w działalności facility managera na zaspakajanie potrzeb klienta.

Zgłoszenia

Zgłoszenie jest prostym przekazem o awarii, braku komfortu lub wnios­kiem mogącym poprawić warunki przebywania w nieruchomości. Każdy klient w ramach codziennej obecności w budynku ma prawo zgłaszać swoje uwagi, będące wynikiem zauważonej awarii lub braków w zakresie bezpieczeństwa i komfortu miejsca pracy. Jest to oczywiste prawo klienta, a sprawność i profesjonalność w zakresie reagowania na zgłoszenia ma olbrzymi wpływ na samopoczucie i bezpieczeństwo klienta w budynku, jego opinię o tym budynku i jego zarządcy.

Dla przykładu: nawet banalne zgłoszenie, które „wymknie się spod kontroli" w natłoku wydarzeń zaistniałych w budynku, z powodu frustracji klienta, może urosnąć do dużego problemu i konfliktu. Natomiast nawet poważny problem natury technicznej, który znacząco obniżył komfort pracy, realizowany w sposób proceduralnie czytelny dla klienta, zazwyczaj wzbudza zrozumienie i przyjazne nastawienie do personelu technicznego budynku.

Rys. 1. Centrum Zgłoszeń

Ważnym aspektem organizacji i późniejszej realizacji procedury zgłoszeń jest zorganizowanie Centrum Zgłoszeń poprzez czytelne wskazanie miejsca i sposobu przekazywania wszystkich uwag i awarii niezależnie od ich charakteru czy branży. Każda uwaga lub awaria zgłoszona do Centrum Zgłoszeń powinna być bez wyjątku przyjęta i zaewidencjonowana.

W interesie zarządcy (facility managera) w zakresie utrzymania sprawności technicznej budynku i poprawnych relacji z klientem jest wdrożenie procedur zapewniających sprawne i w pełni kontrolowane reagowanie na zgłoszenia w całym cyklu trwania tej procedury, czyli od momentu zgłoszenia, aż do zamknięcia zleceń związanych z tym zgłoszeniem i poinformowaniem klienta o zakończeniu prac.

Model procesowy obsługi zgłoszeń

Facility management, jako dziedzina wiedzy związana z zarządzaniem nieruchomościami, preferuje proceduralne i uporządkowane rozwiązywanie kwestii technicznych i organizacyjnych mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie środowiska budynkowego. Na kolejnej stronie znajduje się schemat w formie graficznej (rys. 2.), przedstawiający przykładową procedurę obsługi zgłoszeń. Posiada ona 5 podstawowych punktów - zdarzeń:

Proces obsługi zgłoszeń | Wiesław Pawelec | Administrator 2/2011

Rys. 2. Proces obsługi zgłoszeń

 •  Zdarzenie 1.
  Zgłoszenie wpłynęło do Centrum Zgłoszeń

Klient w dowolny sposób, który uznał za zasadny lub możliwy - telefonicznie, faksem, poprzez pocztę e-mail lub osobiście - przekazał zgłoszenie do Centrum Zgłoszeń. Z punktu widzenia procesu każdy z powyższych sposobów powinien być uznany jako skuteczne zgłoszenie problemu. Dobrą praktyką jest przyjąć zasadę, że nie należy ograniczać i utrudniać klientowi dokonania zgłoszenia, gdyż każda jego forma powinna być uznana za poprawną i uruchomić bieg procedur związanych z reakcją na zgłoszenie.

 • Zdarzenie 2.
  Zaewidencjonowanie zgłoszenia

Na tym etapie musi dojść do pełnego rozpoznania problemu przez osobę odbierającą zgłoszenie i do zaewidencjonowania zgłoszenia, zawierającego niezbędne informacje do uruchomienia dalszych kroków procedury. Ewidencja zgłoszenia powinna zawierać:

 • nadanie numeru i daty zgłoszenia,
 • identyfikację osoby zgłaszającej (imię i nazwisko zgłaszającego, jego adres i dane kontaktowe),
 • lokalizację wystąpienia awarii,
 • opis zgłoszenia podany przez zgłaszającego,
 • ustalenie osoby odpowiedzialnej za zrealizowanie zgłoszenia.

Jak wynika z powyższego wykazu, prawidłowe zaewidencjonowanie zgłoszenia wymaga podstawowej wiedzy technicznej i organizacyjnej od osoby przyjmującej zgłoszenia w Centrum Zgłoszeń.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
 • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18207|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11433|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11005|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl