CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Zapowiedź zmian w formalnościach budowlanych

 Redakcja  |  05.12.2018
Największa zmiana dotyczy zagospodarowania przestrzennego, ponieważ to ono dziś najbardziej szwankuje
Największa zmiana dotyczy zagospodarowania przestrzennego, ponieważ to ono dziś najbardziej szwankuje
fot. Pixabay

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w formalnościach budowlanych. Redakcja „Rzeczpospolitej” poznała ich wstępne założenia. Największa zmiana dotyczyć będzie decyzji o warunkach zabudowy oraz planów. Gminy uchwalą dwa rodzaje planów – dot. kontynuacji zabudowy lub budowy plomby.

Założenia przygotował zespół doradczy ds. opracowania reformy procesu inwestycyjno-budowlanego. Jeden z podzespołów pracuje nad zmianami do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a drugi nad prawem budowlanym.

– Największa zmiana dotyczy zagospodarowania przestrzennego, ponieważ to ono dziś najbardziej szwankuje. Przeszło połowa inwestycji powstaje na podstawie warunków zabudowy. Oznacza to, że planowanie nie działa, co widać gołym okiem. Wystarczy wyjrzeć przez okno, by zobaczyć, jaki mamy bałagan w przestrzeni– mówi deweloper Marek Poddany, członek zespołu doradczego.

– Proponujemy, by zrezygnować ze studium. Gminy będą uchwalać dwa rodzaje planów: przeznaczenia oraz zabudowy, a także normatyw urbanistyczny. Pierwszy plan będzie miał charakter ogólny i obejmie teren całej gminy, a drugi sprecyzuje ustalenia planu przeznaczenia. Normatyw urbanistyczny będzie natomiast obowiązywał na terenach, dla których nie opracowano planu zabudowy– wyjaśnia Marek Poddany.

Przeczytaj również: Kiedy nadzór budowlany może żądać ekspertyzy?

Normatyw ma zawierać wskaźniki, ile, w zależności od liczby mieszkańców, powinno być miejsc w przedszkolach, szkołach, przychodniach lekarskich. Rozstrzygnie też m.in. o komunikacji publicznej. Jeżeli gmina nie zdecyduje się uchwalić lokalnego normatywu, to będzie obowiązywał państwowy.

Czujniki czadu i dymu. Gdzie zamontować w mieszkaniu?

 

W artykule sprawdzisz, gdzie zamontować czujnik tlenku węgla i czujnik dymu. W łazience, w sypialni, w kuchni czy w salonie?Warunki zostaną, ale z pewnymi ograniczeniami

Komisja nie zlikwiduje całkowicie warunków zabudowy (wuzetki), proponuje jedynie wprowadzić pewne ograniczenia. Inne też będą zasady ich wydawania. I zmienią nazwę na „decyzje lokalizacyjne”.

– Na podstawie decyzji lokalizacyjnej będzie można kontynuować lub uzupełniać zabudowę, ale tylko gdy będzie pozwalał na to normatyw. Przykładowo, na danej ulicy są działki do zabudowy, ale z normatywu wynika, że przedszkola oraz szkoły w okolicy nie są w stanie przyjąć kolejnych dzieci. Wiele jest też innych usług społecznych. W takim wypadku inwestor nie otrzyma decyzji lokalizacyjnej – tłumaczy Marek Poddany.

Dowiedz się więcej: Własność lokalu po nowelizacji

Gminy będą miały trzy lata od wejścia w życie zmian ustawy planistycznej do uchwalenia planów przeznaczenia. Stare plany zachowają swoją ważność. Wuzetki będą obowiązywać tylko do czasu uchwalenia planu przeznaczenia. Znikną też studia uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego.

Nie wszystkim propozycje zmian się podobają

– Te propozycje to nic nowego. Podobne zasady obowiązywały już przed 1 stycznia 1995 r.– mówi Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu. – Warunki zabudowy mają nie tylko wady, ale i zalety. Dzięki nim można szybko zrealizować inwestycję. Dlatego trzy razy trzeba się zastanowić, zanim się je zlikwiduje.

W prawie budowlanym rewolucji nie będzie. Formalności będą podobne, a jedyne co się zmieni to podejście do samowoli budowlanej.

W założeniach zaproponowano tzw. żółtą kartkę. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego będzie wzywał do usunięcia samowoli i dopiero gdy inwestor nie podporządkuje się wezwaniu, rozpocznie postępowanie administracyjne.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

[warunki zabudowy, plany zabudowy, gmina, formalności, prawo budowlane]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Seminarium wymagania prawne dot. znakowania znakiem budowlanym wyrobów do wentylacji i klimatyzacji budynków »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
czyszcenie i renowacja elewacji Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
  • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 9536|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl